2018 AYC Fall Series
Preliminary Results Race 1

Select to view a specific Class results:   
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
1. AYC Fall Series Racing
One Design Division
J 30
1   526 TOTALed MAYHEM J 30 Doug & Amy Stryker       1
2   USA 53260 Rag Doll J 30 Rob and Beth Lundahl       2
3   USA 83060 Infectious Smile J 30 Tristan & Sheila Keen       3
4   USA 63242 Insatiable J 30 Ron Anderson       4
5   USA 32766 Pogo J 30 Suzanne Lutz       5
6   USA 53273 Bebop J 30 Bob Rutsch       6
7   USA 33504 Shamrock J 30 Bruce Irvin       7
8   USA 53228 gunsmoke J 30 David Moss       8
9   USA 203 Suzie Q J 30 Heidi Frist       9
10 Ullman Sails  USA 59617 Mondial J 30 Michael Ruzzi DNC       11  
 
J 80
1   USA 739 Vayu J 80 David Andril       1
2   USA 1162 USA 1162 J 80 John White       2
3   USA 11 Eleven J 80 Bert Carp       3
4   USA 255 Windrider J 80 Tom Walsh / John Potvin       4
5   USA 286 Mango J 80 Ken Mangano       5
6   USA 259 Outlaws J 80 Derick Lynch       6
7   USA 1150 Cool J J 80 Peter Firey       7
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
2. AYC Fall Series Racing
One Design Division
Harbor 20
1   185 Pearl Harbor 20 Mark/Walter Kiefaber/Laird       1
2   427 Brilliant Harbor 20 Kenneth Appleton       2
3 Ullman Sails  205 Elixir Harbor 20 Brian Wiersema       3
4   213 Endurance Harbor 20 John Heintz       4
5   USA 321 Meadeor Harbor 20 Jim & Rachel Mead       5
6   325 Puffin Harbor 20 George Hughes       6
7   319 FuzzyLogic Harbor 20 William Sutton       7
8   311 Skimmer Harbor 20 Peter/Margaret Trogdon/Podlich       8
9   USA 326 Yellow Jacket Harbor 20 Bulman Scholz Syndicate       9
10   344 Merlyn Harbor 20 David Leach       10
11   340 Velella harbor 20 marino dimarzo       11
12   361 Riptide Harbor 20 Ed Freitag       12
13   342 True Blue Harbor 20 robert kottler       13
14   97 Sugar Harbor 20 Garth Hichens DNC       16  
15   421 Rhapsody Harbor 20 Nicholas Draper DNC       16  
 
J/22
1   USA 468 Scooby J 22 J.R. Maxwell       1
2   USA 1536 Hot Ticket J 22 Sandy Adzick       2
3   USA 1464 Hot Toddy J 22 Cassie Todd       3
4   USA 316 Double J J 22 Jason Goscha DNC       7  
5 24 North Sails  USA 1002 Just Wing It J 22 Drew Mutch DNC       7  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
3. AYC Fall Series Racing
One Design Division
J 35
1   USA 41870 T-Bone J 35 Bruce Artman       1
2   USA 42979 Abientot J 35 Roger Lant       2
3   USA 40738 Maggie J 35 Jim McNeely DNC       6  
4 North Sails  USA 73000 Medicine Man J 35 Chuck Kohlerman DNC       6  
5   USA 53408 Aunt Jean J 35 James Sagerholm / Jerry Christofel DNF       6  
 
J 105
1   USA 328 Mirage J 105 Cedric Lewis/ Fredrik Salvesen       1
2   USA 300 Ctrl Alt Del J 105 Ben duPont       2
3   USA 250 Smoke and Oakum J 105 David Scheidt       3
4   USA 113 USA 113 J 105 John White       4
5   USA 407 Chessie J 105 John Kircher       5
6   USA 220 Bat IV J 105 Andrew Kennedy       6
7   USA 159 Crescendo J 105 Angelo Guarino / Chris Fisher (Sun/Sat)       7
8   USA 501 Tenacious J 105 Scott & Carl Gitchell       8
9   USA 498 Wind River J 105 Mark Elert       9
10   USA 98 Better Mousetrap J 105 Grealy Putnam       10
11   USA 586 Dreadnought J 105 Ethan Falsone       11
12   USA 676 Avenger J 105 Hayden Kuzemchak       12
13   USA 527 Firebrand J 105 Jon Slabaugh       13
14   USA 303 Helios J 105 Steve and Gregg Sunshine       14
15   USA 523 Santas Reign, Dear J 105 Donald Santa       15
16   USA 251 Breakaway J 105 Richard Hinds       16
17   USA 7105 Allegiance J 105 George Hamilton       17
18   USA 330 At-Tack J 105 Dennis McCloud       18
19   USA 201 Paladin J 105 Wm Patrick McGuire       19
20   USA 252 Peregrine J 105 Bill Carruth DNC       21  
 
ORC Division
ORC 1 (in_ToT_3M)
1 31   USA 99 Sitella XP44 Ian Hill 1.1426 13/Oct/18 - 11:46:24 0:00:41:24 0:00:47:18 1 2
2   USA 52939 TeamWork J 122 Robin Team 1.0717 13/Oct/18 - 11:49:19 0:00:44:19 0:00:47:30 2 3
3   USA 61017 Jeroboam Farr 400 Laurent Givry 1.2008 13/Oct/18 - 11:46:12 0:00:41:12 0:00:49:28 3 6
4   USA 38007 Kurranulla Sydney 38 Stuart Jones 1.0708 13/Oct/18 - 11:52:01 0:00:47:01 0:00:50:21 4 8
5   USA 7000 Victorine columbia 32 David Conlon 1.0849 13/Oct/18 - 11:55:40 0:00:50:40 0:00:54:58 5 13
 
ORC 2 (in_ToT_3M)
1   USA 683 Ramrod Farr 30 Rod Jabin 1.0506 13/Oct/18 - 11:52:57 0:00:42:57 0:00:45:07 1 1
2   USA 1889 Monkey Dust Tripp 33 Craig & Dotty Saunders 1.0218 13/Oct/18 - 11:56:56 0:00:46:56 0:00:47:57 2 4
3   NA 25 Tenacious NA44 Viktor Turner 1.0137 13/Oct/18 - 11:58:42 0:00:48:42 0:00:49:22 3 5
4   NA 23 Defiance NA44 Jay Corbett 1.0134 13/Oct/18 - 11:59:04 0:00:49:04 0:00:49:43 4 7
5   USA 22 Delirium J 33 David McCullough 1.0080 13/Oct/18 - 12:00:13 0:00:50:13 0:00:50:37 5 9
6   USA 30014 Flying Jenny C&C 30 Sandra Askew 1.1027 13/Oct/18 - 11:56:13 0:00:46:13 0:00:50:58 6 10
7 Quantum Sails  USA 25 Patriot Farr 30 US Patriot Sailing / Steve Young 1.0640 13/Oct/18 - 11:58:14 0:00:48:14 0:00:51:19 7 11
8   USA 82 AfterSchock Schock 35 PAUL SUSIE 1.0275 13/Oct/18 - 12:00:21 0:00:50:21 0:00:51:44 8 12
9   USA 60118 No Name Tripp 33 Elliott Crooke DNC 1.0122       10  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019