2018 Helly Hansen NOOD Regatta Marblehead
Final Results Race 1

Select to view a specific Class results:   
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Marblehead NOOD - Brimbles Racing
One Design Division
Laser Full Rig
1   198633 198633 Laser Bryce andreasen       1
2   185497 Has Ben Laser Benjamin Richardson       2
3   USA 191464 Peepers Laser Judith Krimski       3
4   USA 182787 Crap Happened Laser Scott Pakenham       4
5   207 periwinckle Laser David Robison       5
6   209366 Paname Laser Jean-Francois Guillou       6
7   USA 210675 RUN_DMC Laser David M Crawley       7
8   USA 176139 176139 Laser Mason Cheney       8
9   USA 209663 209663 Laser Tom Phipps       9
10   USA 169753 Mary Lee Laser Ulf Westhoven       10
11   USA 209634 209634 Laser Bill Rothwell       11
12   USA 207151 207151 Laser Faye Flam         12
13   213696 AD UNDAS Laser Atle Lohrmann       13
14 334   USA 200334 No Name Laser David Ryan       14
15   162157 Patafla-fla Laser Stephanie Muto       15
16   USA 40215 Pirouette Laser Stephen Kosacz       16
17   USA 203953 On the Half Shell Laser Ledyard McFadden       17
18   179991 NA Laser Gilmore ONeill       18
19   USA 16795 16795 Laser Lucie Cook         19
20   USA 167393 MAO Laser Bob Winter       20
21   185853 zut alors Laser david legrand       21
22   USA 80 Laser Laser David Crosbie       22
23   209684 Allahu Akbar Laser Tom Dailey DNC       32  
24   USA 3531 laser Laser abbott lowell DNC       32  
25   177370 railmeat Laser Jim DaSilva DNC       32  
26   USA TBC Calypso Laser Nik Froud DNC       32  
27   usa 167906 Free Laser Rob Ferro DNC       32  
28   USA 47614 aesthetics Laser James Murphy DNC       32  
29   USA 210690 Lil nauty Laser Rob Hallawell DNC       32  
30   USA 189731 Spark Laser Michael Hynds DNC       32  
31   USA 194189 DYKTTBWYCT Laser Gabriel Hannon DNC       32  
 
Laser Radial
1   175954 Lola Laser Hannah Lynn       1
2   USA 209686 Reach Around Laser James Collins         2
3   USA 189722 189722 Laser Morgan Cheney       3
4   USA 143670 Jyje II Laser Anne Marije Veenland-Lee       4
5   189769 XXXX Laser Niall Kearney       5
6   186544 No Name Laser Charlie Anderson       6
7   208595 208595 Laser Edward Backman       7
8   187397 Specto Foras Laser Alex DiCenso       8
9   183911 183911 Laser Chloe Brown       9
10   USA 190409 190409 Laser Michael Yorsz         10
11   XXXXX XXXX Laser Anders Kearney DNC       12  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Marblehead NOOD - Halfway Rock Racing
One Design Division
Viper 640
1   USA 208 Mo Grins Viper 640 Moise Solomon       1
2 3   USA 221 Choppy Seas Viper 640 Thomas Loutrel       2
3   USA 235 Meow! Viper 640 Cole Constantineau       3
4   USA 39 Patched Up Viper 640 Marcelo Pereira       4
5   USA 166 Porkchop Viper 640 Matthew Hebert       5
6   USA 109 Politically Incorrect Viper 640 Chris Annino       6
7   USA 56 USA 56 Viper 640 Olaf Bleck         7
8 42   USA 42 Mojito Viper 640 Mark Engelhardt       8
9   USA 207 Back in Business Viper 640 Carolyn Marsh       9
10   USA 83 Purplexed Viper 640 Jacob Vick DNC       14  
11   USA 155 Vellamo Viper 640 Colin Santangelo DNC       14  
12   236 Dragon Lady 2 Viper 640 Robert Bowditch DNC       14  
13   USA 98 Lo.Qi Viper 640 Kay VanValkenburgh DNF       14  
 
Rhodes 19
1   3172 Tough Cookie Rhodes 19 David Nelson       1
2   USA 1926 Jabberwock Rhodes 19 Anne/James Taylor       2
3   USA 2435 Rallie Rhodes 19 Larry Ehrhardt       3
4   USA 1210 Hall Pass Rhodes 19 Peter Frisch       4
5   USA 1790 1790 Rhodes 19 Ken / Bill Cormier / Dalton       5
6   2648 Sundance Rhodes 19 Kaznoski/Cooke Pete/Evan       6
7   USA 2692 Sweep Rhodes 19 William Heffernan       7
8   USA 2623 Harm's Way Rhodes 19 Mike Lane       8
9   1015 Wangadangadugadangdang Rhodes 19 Tom and Will Dailey       9
10   USA 2585 Woodstock Rhodes 19 Stephen Uhl       10
11   USA 722 McLovin Rhodes 19 Jeff/Dave Shoreman/Reynolds       11
12   2561 Tahoot Rhodes 19 Walter Colsman       12
13   USA 1819 Chili Rhodes 19 Eric Thornton       13
14   USA 982 Mohotta Mobetta Rhodes 19 Kim Pandapas       14
15   USA 1299 Seguin Rhodes 19 Conway&Alex Felton       15
16   USA 1316 Dinner Out Rhodes 19 Elise Mazareas       16
17   USA 2495 David Rose Rhodes 19 David Rubin       17
18   1466 Il Prete Rosso Rhodes 19 martha Martini       18
19   usa 957 Silkie Rhodes 19 Charles Obersheimer       19
20   USA 1228 Rumble Rhodes 19 Ramsay Hoguet       20
21   USA 1686 Calgon Rhodes 19 Jocelyn Cook       21
22   USA 1645 1645 Rhodes 19 Steve Sovis       22
23   USA 1398 Garuda Rhodes 19 sarah sheldon       23
24   USA 1782 Peppermint Rhodes 19 Debbie Noble DNC       25  
 
Town Class
1   USA 2074 Lille Venn Town Class Berit Solstad       1
2   2095 Clambelly Town Class Geoff Duckworth       2
3   USA 3 Aufblitzen Town Class David Cooke       3
4   USA 2049 Frolic Town Class Arthur Tip O'Neill       4
5   2078 Suerte Verde Town Class kelley Braun       5
6   2065 Tonic Town Class Nick Cann       6
7 Doyle Sailmakers  USA 2086 Believe it or Knot Town Class Chris Howes       7
8   USA 2091 Wabi Sabi Town Class Charley Morrow       8
9   USA 2093 Sail Loft Town Class william Key       9
10   USA 567 Christie B Town Class William Larkin       10
11 Doyle Sailmakers  5 Annie B Town Class Bart Snow       11
12   USA 1098 Sweep Town Class Joe Venditti       12
13   Usa 2014 Daisy Town Class jennifer aspinall       13
14   USA 2057 Rogue Town Class Adam Cook       14
15   USA 2301 Third Time's A Charm Town Class David Williams       15
16   USA 2083 Second Wind Town Class John Hope       16
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Marblehead NOOD - Outside Racing
One Design Division
IOD
1   USA 130 Javelin IOD Bill Widnall       1
2   USA 7 Gypsy IOD Bruce/Norm Dyson/Cressy       2
3   16 Tango IOD Ian / Rachel Morrison       3
4   1 Vagabond IOD Marc Migliazzo       4
5   2 Elektra IOD Hanna Vincent       5
6   49 Kungsornen IOD Herbert J. Motley       6
7   45 Pompano IOD Danielle Lawson       7
8   USA 51 Sagacious IOD Timothy J. Dittrich       8
9   46 Viking IOD Greg Mancusi-Ungaro       9
10   29 Desperado IOD Joseph Schwartz       10
11   76 Spirit IOD Peter Stahle DNC       12  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Marblehead NOOD - Tinkers Racing
One Design Division
J 70
1 131 Doyle Sailmakers  USA 1310 Africa J 70 Jud Smith       1
2 340   USA 340 Rimette J 70 John Brim       2
3 819   USA 819 Nine J 70 Oivind Lorentzen         3
4 276   BRA 1276 Highlanders J 70 Selmo Nissenbaum       4
5 311   USA 311 Sparkle J 70 Hannah Swett       5
6 49   USA 1311 Relative Obscurity J 70 Peter Duncan       6
7 187   USA 187 Catapult J 70 Joel Ronning       7
8 26   USA 26 Midlife Crisis J 70 Bruce Golison       8
9 324   USA 1324 Hoss J 70 Glenn Darden       9
10 157   USA 157 Spring J 70 Dave Franzel       10
11 247   GBR 1247 JElvis J 70 Martin Dent       11
12 96   USA 96 Savasana J 70 Brian Keane       12
13 695   USA 695 Polar J 70 Doug Clark       13
14 901   USA 901 Team Vineyard Vines J 70 John & Molly Baxter       14
15 580   CAY 580 Powerplay J 70 Peter Cunningham       15
16 34 North Sails  USA 34 Perseverance J 70 Bennet Greenwald       16
17 246   USA 246 Hydra J 70 Martin Kullman       17
18 222   USA 2 USA 2 J 70 Timothy Healy       18
19 381   USA 381 Tea Dance Snake J 70 Peter Bowe       19
20 226   USA 226 Locomotion (Corinthian) J 70 Daan Goedkoop       20
21 333   USA 3 3 Ball JT J 70 Jack Franco       21
22 497   USA 497 Chinook (Corinthian) J 70 Frank McNamara       22
23 150   USA 1150 ReggaeShark Racing J 70 Edward Lebens       23
24 456   USA 456 Scamp J 70 Will Welles       24
25 250   GER 1250 Paint it Black J 70 Michael Grau       25
26 225   USA 225 Shred (Corinthian) J 70 Stein Skaane       26
27 25   USA 25 Rascal J 70 Henry Brauer       27
28 42   USA 1042 Black River Racing J 70 Douglas Strebel       28
29 839   USA 839 Stampede J 70 Bruno Pasquinelli       29
30 245   USA 245 Clown Car J 70 Tyler Doyle       30
31 95   USA 95 Muse (Corinthian) J 70 Heather Gregg/Bardenheier       31
32 287   SUI 287 Yardarm J 70 Massimo Soriano       32
33 551   USA 551 Any Colour J 70 Scott and Alex Furnary       33
34 179   179 Surge J 70 Ryan McKillen       34
35 525   USA 525 Leadfoot (Corinthian) J 70 Sam Altreuter       35
36 243   USA 243 VitaminJ (Corinthian) J 70 Ted Johnson       36
37 419   USA 419 Joint Custody (Corinthian) J 70 Ray & Jenn Wulff       37
38 45   USA 45 Wild Child (Corinthian) J 70 Henry Filter       38
39 494   USA 494 Rosebud J 70 Pamela Rose       39
40 20   ARG 1020 Juicy J 70 geronimo galvan       40
41 233   USA 233 WinterWind (Corinthian) J 70 Nancy Glover       41
42 380   USA 380 Pied Piper J 70 Gannon Troutman       42
43 342   USA 342 Jumper (Corinthian) J 70 Patrick Andreasen/Tim Guy       43
44 501   USA 501 Button Fly (Corinthian) J 70 Andrew/Melissa Fisher       44
45 528   USA 528 Simply Irresistible J 70 Glenn Gault       45
46 339   USA 339 Bad Hombres (Corinthian) J 70 Jim/Charlie Raisides/Pendleton       46
47 334   USA 334 Half Full (Corinthian) J 70 Marc Poirier       47
48 382   USA 382 Surrender to the Flow J 70 Rob Gorman       48
49 603 Doyle Sailmakers  603 Tumbling Dice (Corinthian) J 70 Rowan Byrne       49
50 28 Doyle Sailmakers  USA 28 Key Player (Corinthian) J 70 Ed Keller / Bill Lynn       50
51 357 Ullman Sails  USA 357 DangerMouse (Corinthian) J 70 Taz Coffey       51
52 637   USA 637 Full Monty (Corinthian) J 70 Latane Montague       52
53 220   USA 220 Phoenix (Corinthian) J 70 Peter Firey       53
54 366 Doyle Sailmakers  USA 366 Asteria (Corinthian) J 70 Holly Fabyan       54
55 14   USA 14 Halo J 70 Dan Gabriel DNC       58  
56 104   USA 1104 Bad Brothers & a very bad sister J 70 Robert Rizika DNC       58  
57 504   504 Cowabunga J 70 Frank Arabia DNC       58  
 

2018 Helly Hansen NOOD Regatta Marblehead
Corinthian Teams - Final Results Race 1

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Marblehead NOOD - Tinkers Racing
One Design Division
J 70
1 226   USA 226 Locomotion J 70 Daan Goedkoop       20
2 497   USA 497 Chinook J 70 Frank McNamara       22
3 225   USA 225 Shred J 70 Stein Skaane       26
4 95   USA 95 Muse J 70 Heather Gregg/Bardenheier       31
5 525   USA 525 Leadfoot J 70 Sam Altreuter       35
6 243   USA 243 VitaminJ J 70 Ted Johnson       36
7 419   USA 419 Joint Custody J 70 Ray & Jenn Wulff       37
8 45   USA 45 Wild Child J 70 Henry Filter       38
9 233   USA 233 WinterWind J 70 Nancy Glover       41
10 342   USA 342 Jumper J 70 Patrick Andreasen/Tim Guy       43
11 501   USA 501 Button Fly J 70 Andrew/Melissa Fisher       44
12 339   USA 339 Bad Hombres J 70 Jim/Charlie Raisides/Pendleton       46
13 334   USA 334 Half Full J 70 Marc Poirier       47
14 603 Doyle Sailmakers  603 Tumbling Dice J 70 Rowan Byrne       49
15 28 Doyle Sailmakers  USA 28 Key Player J 70 Ed Keller / Bill Lynn       50
16 357 Ullman Sails  USA 357 DangerMouse J 70 Taz Coffey       51
17 637   USA 637 Full Monty J 70 Latane Montague       52
18 220   USA 220 Phoenix J 70 Peter Firey       53
19 366 Doyle Sailmakers  USA 366 Asteria J 70 Holly Fabyan       54
 
 

Back to previous page
Main Menu

Helly Hansen Sailing World Mount Gay North Sails
Sunsail Uinta Regatta Ginger Beer Outside Images

Copyright © Interactive Creations 2000-2019