2018 Peters & May Round Antigua Race
Preliminary Results Race 1

Select to view a specific Class results:   
Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
1. Round Antigua Race - Racing Racing
CSA Division
CSA 1
1   USA 60063 Warrior Volvo 70 modified Steve & Stephen Murray Sr. & Jr. 1.448 (Asy) 28/Apr/18 - 12:05:38 0:03:55:38 0:05:41:12 1 1
2   GER 7007 Black Pearl Carkeek 47 Stefan Jentzsch 1.180 (Asy) 28/Apr/18 - 13:27:14 0:05:17:14 0:06:14:20 2 2
3   GBR 5005 X Riff Raff Cookson 50 Brian McMaster 1.168 (Asy) 28/Apr/18 - 13:38:41 0:05:28:41 0:06:23:54 3 3
4   MLT 115 Sojana Farr 115 Loz Marriott 1.383 (Asy) 28/Apr/18 - 12:52:22 0:04:42:22 0:06:30:31 4 4
5   GER 7400 Latona Swan 56R Benjamin Hub 1.081 (Asy) 28/Apr/18 - 14:30:49 0:06:20:49 0:06:51:40 5 11
6   BP 72 Black Pearl Solaris 72 Karl Pisec 1.206 (Asy) 28/Apr/18 - 14:03:35 0:05:53:35 0:07:06:25 6 17
7   GBR 521R Sailing Logic Bob Farr 52 Sailing Logic 1.188 (Spin) 28/Apr/18 - 14:11:28 0:06:01:28 0:07:09:25 7 20
8   CAN 76 Esprit de Corps IV Volvo 60 Gilles Barbot 1.248 (Asy) 28/Apr/18 - 13:57:06 0:05:47:06 0:07:13:11 8 22
9   USA 60601 Sapphire CNB76 John O'Connor 1.156 (Asy) 28/Apr/18 - 14:35:46 0:06:25:46 0:07:25:57 9 26
10   ITA 18000 GoodJobGuys Wally 60 3.5 Enrico Gorziglia 1.178 (Asy) 28/Apr/18 - 15:06:04 0:06:56:04 0:08:10:08 10 29
11   NOR 15500 NORXL XP 50 Andreas Gottschling DNS         14  
12 301   GBR 301 Challenger Whitbread 60 Chris Stanmore-Major DNS         14  
13   6849 Spirit of Juno Farr 65 Arran Chapman RET 1.069 (Asy)       14  
 
CSA 2
1   FRA 43953 Leon JK 1080 Peter McWhinnie 0.926 (Both) 28/Apr/18 - 15:31:09 0:07:11:09 0:06:39:15 1 5
2   GBR 8668 PHAN GP 42 Jeremy Thorp 1.104 (Asy) 28/Apr/18 - 14:22:18 0:06:02:18 0:06:39:59 2 6
3   ANU 911882 TAZ RP 37 Bernard Evan-Wong 1.002 (Asy) 28/Apr/18 - 15:01:04 0:06:41:04 0:06:41:52 3 7
4   GBR 2634L/1702T/ESP 8642 Scarlet Island Girl Dufour 45e Ross Applebey Ossie Stewart 0.956 (Spin) 28/Apr/18 - 15:22:56 0:07:02:56 0:06:44:19 4 8
5   FRA 972 Perseverare Diabolicum Farr 40 Jean Michel FIGUERES 1.022 (Spin) 28/Apr/18 - 14:57:29 0:06:37:29 0:06:46:14 5 9
6   GBR 6840R Not a Diamond on Lancelot II Beneteau First 40 Matt Williams 0.938 (Spin) 28/Apr/18 - 15:38:14 0:07:18:14 0:06:51:04 6 10
7   ANT 104 Liquid J 122 Pamala Baldwin 0.955 (Asy) 28/Apr/18 - 15:34:11 0:07:14:11 0:06:54:39 7 13
8   GBR 8405R Olympia's Tigress Beneteau First 40 Susan Glenny 0.946 (Spin) 28/Apr/18 - 15:39:27 0:07:19:27 0:06:55:43 8 14
9   FRA 28918 Team Slovakia on Liptons A40 Britannia Events 0.944 (Spin) 28/Apr/18 - 15:44:02 0:07:24:02 0:06:59:10 9 15
10   GBR 7951R Optimus Prime Beneteau First 40 Thomas Kobbert 0.943 (Spin) 28/Apr/18 - 15:46:10 0:07:26:10 0:07:00:44 10 16
11   GRB 34R Boxcar XLV XC45 Murray Findlay 0.943 (Both) 28/Apr/18 - 15:53:21 0:07:33:21 0:07:07:31 11 18
12   RSA 4425 First 40 First 40 David Arnott 0.926 (Asy) 28/Apr/18 - 16:03:04 0:07:43:04 0:07:08:48 12 19
13   AUT 255 Godspeed X41 David H√∂llinger 0.950 (Spin) 28/Apr/18 - 15:55:41 0:07:35:41 0:07:12:54 13 21
14   FRA 9687 Noisy Oyster J 122 Victor Vasiloiu 0.946 (Asy) 28/Apr/18 - 16:04:13 0:07:44:13 0:07:19:09 14 24
15   CAN 1213 Hermes Pogo 12.50 Morgen Watson - Ocean Racers 0.996 (Asy) 28/Apr/18 - 15:42:10 0:07:22:10 0:07:20:24 15 25
16   MacPat Pogo 12.50 Castellote Franchet 0.986 (Asy) 28/Apr/18 - 17:09:36 0:08:49:36 0:08:42:11 16 30
17   GBR Ortac Beneteau First 40.7 Martin Oldroyd DNS 0.910 (Spin)       18  
 
CSA 3
1   FRA 43639 TWINL - Jaws 2 Sunfast 3600 Frank Loubaresse 0.923 (Both) 28/Apr/18 - 15:56:29 0:07:26:29 0:06:52:06 1 12
2   SBH /IRL 7777 Pocket Rocket J 109 David Cullen 0.898 (Asy) 28/Apr/18 - 16:34:28 0:08:04:28 0:07:15:03 2 23
3   KT- 39 Huey Too Cal 40 Peter Hopps 0.834 (Asy) 28/Apr/18 - 17:28:26 0:08:58:26 0:07:29:03 3 27
4   FRA 39634 Pleine Lune Pogo 30 Bertrand Gassier 0.914 (Both) 28/Apr/18 - 16:52:07 0:08:22:07 0:07:38:56 4 28
5   ITA 16718 PKBOO Dufour 405 GL Marco Baioni DNF 0.824 (J/P)       8  
6   FRA 37497 Kimbe Red ! Dufour 34e Perf Louis-Christian Derussy DNS         8  
7   FRA 35966 Dr. Feelgood Archambault 35 Jorge Mitjavila DNS 0.886 (Both)       8  
 
Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
2. Round Antigua Race - Bareboat Racing
CSA Division
Bareboat
1 38   ZOSCA Jeanneau Sun Odyssey 449 Kelly Wharton RET 0.864 (Jib)       2  
 
Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
3. Round Antigua Race - Multihull Racing
ToT Division
Multihull
1   22TGO 2 2 Tango GF51 Anthony McVeigh 1.0030 28/Apr/18 - 14:12:43 0:05:42:43 0:05:43:45 1 1
2   GBR 790M Bobby Dazzler Dragonfly 28S Anthony McVeigh 0.9670 28/Apr/18 - 15:54:34 0:07:24:34 0:07:09:54 2 2
3 North Sails  Jam 5102 Immagina Northstar GF51 Donato Paradiso 1.0060 28/Apr/18 - 15:54:24 0:07:24:24 0:07:27:04 3 3
4   Sophie Lagoon James Utzschneider DNF 0.9080       5  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019