66th Fishers Island YC 'Round Island Race
Preliminary Results Race 1

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time ORC/ORR Distance Wind

'Round Island Race One Design Class 1 - ECHO Ensign 03/Sep/2022 12:30 PM 11 NM 8 Kts
'Round Island Race PHRF_ToT Class 2 - ALPHA - NS 1 03/Sep/2022 12:35 PM 11 NM 8 Kts
'Round Island Race PHRF_ToT Class 3 - DELTA - NS 2 03/Sep/2022 12:40 PM 11 NM 8 Kts
'Round Island Race One Design Class 4 - WHISKEY - WH15 03/Sep/2022 12:45 PM 11 NM 8 Kts
'Round Island Race PHRF_ToT Class 5 - NONSUCH 03/Sep/2022 12:50 PM 11 NM 8 Kts
'Round Island Race One Design Class 6 - IOD 03/Sep/2022 12:55 PM 11 NM 8 Kts
'Round Island Race PHRF_ToT Class 7 - FOXTROT Spin 1 03/Sep/2022 01:00 PM 11 NM 8 Kts
'Round Island Race PHRF_ToT Class 8 - GOLF Spin 2 03/Sep/2022 01:05 PM 11 NM 8 Kts
'Round Island Race PHRF_ToT Class 9 - TANGO Spin 3 03/Sep/2022 01:10 PM 11 NM 8 Kts
'Round Island Race ORC Class 10 - OSCAR ORC 1 03/Sep/2022 01:15 PM Triple A/P Low 11 NM 8 Kts
'Round Island Race ORC Class 11 - HOTEL ORC 2 03/Sep/2022 01:20 PM Triple A/P Low 11 NM 8 Kts



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
'Round Island Race Racing
One Design Division
Class 1 - ECHO Ensign
1   363 Magic Ensign Robin Durrschmidt       1
2   301 Firebird Ensign Michael Macina       2
3   11 Swoose Ensign Russell Carr       3
4   1731 Triton Ensign Gabriel Stern       4
5   1052 Jalapeño Ensign Jeffrey Fazio       5
 
Class 4 - WHISKEY - WH15
1   15 Hi Toots! WH-15 Scott Schneider         1
2   17 Diva WH-15 Scott Brooks       2
3   10 Bahama Gal WH15 Bruce Avery       3
4   1 Winward WH-15 Mark Schneider       4
5 00   2 HUSSY Watch Hill 15 Richard Holliday       5
 
Class 6 - IOD
1   Mr. 5 Zallee Iod Jonathan Farrar       1
2   15 Jester IOD Charlie Van Voorhis       2
3   50 Norwegian Wood IOD John Burnham       3
4 17   17 Ginch IOD Wes Maxwell       4
5   7 Etesian IOD Clem Wood         5
6   35 SIRIUS IOD Brad Burnham       6
7   23 Duchess IOD stewart cutler       7
8   13 Allegra IOD Tod Williams       8
9   15 Celerity IOD Arthur Kuijpers       9
10   12 Creole IOD Matthew Burnham       10
 
ORC Division
Class 10 - OSCAR ORC 1 (Triple A/P Low ToT)
1   77840 Details Andrews 30 MK1 John Fries 0.8134 03/Sep/22 - 15:16:31 0:02:01:31 0:01:38:50 1 1
2   42238 VICE Evelyn 32-2 Bethany Goddiess 0.8441 03/Sep/22 - 15:20:03 0:02:05:03 0:01:45:33 2 4
3   25752 The Ocho Capo 30 Mark Cika 0.8144 03/Sep/22 - 15:26:23 0:02:11:23 0:01:47:00 3 5
4   42422 Patriot Baltic Toby Halsey 0.8302 03/Sep/22 - 15:42:36 0:02:27:36 0:02:02:32 4 11
 
Class 11 - HOTEL ORC 2 (Triple A/P Low ToT)
1   BER 1 Hedgehog Melges 32 United States Coast Guard Academy 0.9974 03/Sep/22 - 15:04:26 0:01:44:26 0:01:44:10 1 2
2   8198 Rima98 Italia 11.98 John Brim 0.8894 03/Sep/22 - 15:17:32 0:01:57:32 0:01:44:32 2 3
3   71 Red Stripe Flying Tiger 10m Daniel DelBello 0.9584 03/Sep/22 - 15:12:42 0:01:52:42 0:01:48:01 3 6
4   200 Jammy Beggar Melges 32 United States Coast Guard Academy 0.9974 03/Sep/22 - 15:10:49 0:01:50:49 0:01:50:32 4 7
5   61489 Rhumb Runner Neo 430 Frank Flores 1.0493 03/Sep/22 - 15:05:53 0:01:45:53 0:01:51:06 5 8
6   50474 Don Quixote J 120 Jack Rodgers 0.9152 03/Sep/22 - 15:23:21 0:02:03:21 0:01:52:53 6 9
7 00   61551 Ringle X X-Yachts 4.3 Robert Rodgers 0.9031 03/Sep/22 - 15:30:08 0:02:10:08 0:01:57:31 7 10
8   52660 Mischief Indigo 60 Matt Coudert 0.9528 03/Sep/22 - 15:32:22 0:02:12:22 0:02:06:07 8 12
 
PHRF_ToT Division
Class 2 - ALPHA - NS 1
1   106 Solas S2 7.9 John Kittel 188.0 / 0.8808 03/Sep/22 - 15:16:43 0:02:41:43 0:02:22:26 1 15
2   2992 Ragtime J 24 Rodney Johnstone 205.0 / 0.8609 03/Sep/22 - 15:20:36 0:02:45:36 0:02:22:34 2 16
3 North Sails  61411 Acacia Hinckley Bermuda 40 Brad Gibbs 177.0 / 0.8941 03/Sep/22 - 15:58:51 0:03:23:51 0:03:02:16 3 25
4   1170 Fly’n Splint’r H-Boat Harald Hefel 241.0 / 0.8217 03/Sep/22 - 16:27:50 0:03:52:50 0:03:11:19 4 26
5   22404 Josephine Tartan 27 James Thompson 234.0 / 0.8291 03/Sep/22 - 16:30:27 0:03:55:27 0:03:15:13 5 28
6 00   298 Shearwater Ericson 38-200 Chris Griffin 155.0 / 0.9220 03/Sep/22 - 16:06:52 0:03:31:52 0:03:15:20 6 29
7   USA 22 Sea Dog Catalina Laurie FINKENAUER 183.0 / 0.8868 03/Sep/22 - 16:27:11 0:03:52:11 0:03:25:54 7 31
 
Class 3 - DELTA - NS 2
1   50195 Mast Transit II J 27 David Kelly 148.0 / 0.9312 03/Sep/22 - 15:02:30 0:02:22:30 0:02:12:42 1 9
2 00   69522 Cloud Racer Sirena 38 Barnaby Blatch 139.0 / 0.9434 03/Sep/22 - 15:04:17 0:02:24:17 0:02:16:07 2 11
3   52464 Side-tracked Beneteau 36.7 Barb & Stu Caplan 93.0 / 1.0109 03/Sep/22 - 15:11:15 0:02:31:15 0:02:32:54 3 20
4   431 Restless Alerion Express 28 Scott Muller 137.0 / 0.9461 03/Sep/22 - 16:18:24 0:03:38:24 0:03:26:38 4 32
5   97 Gennaker Gybe J 27 Thomas Carnow RET 148.0 / 0.9312       6  
 
Class 5 - NONSUCH
1 01   14 Gimlet II Nonsuch 33 Barbara Melanson 174.0 / 0.8978 03/Sep/22 - 15:48:12 0:02:58:12 0:02:39:59 1 21
2   269 Purr Diem Nonsuch 30 Jerome Bertuglia 183.0 / 0.8868 03/Sep/22 - 16:07:13 0:03:17:13 0:02:54:54 2 23
3 03   8 Margery Nonsuch 33 SD Ward Woodruff 174.0 / 0.8978 03/Sep/22 - 16:04:56 0:03:14:56 0:02:55:01 3 24
4 00   360 Bananaquit Nonsuch 30U Bill Wigglesworth 183.0 / 0.8868 03/Sep/22 - 16:27:36 0:03:37:36 0:03:12:58 4 27
 
Class 7 - FOXTROT Spin 1
1   300 Thunder Chicken J 22 Scott Loweth 183.0 / 0.8868 03/Sep/22 - 15:18:35 0:02:18:35 0:02:02:54 1 2
2   10999 Checkered Demon Holland 1/2 Ton Neal O'Connell / OJ O'Connell 165.0 / 0.9091 03/Sep/22 - 15:18:28 0:02:18:28 0:02:05:53 2 3
3   2925 Swiss Cheese J 24 Henry Maxwell 171.0 / 0.9015 03/Sep/22 - 15:20:57 0:02:20:57 0:02:07:04 3 5
4   1502 Sparky J 24 Jamie Rice 171.0 / 0.9015 03/Sep/22 - 15:22:19 0:02:22:19 0:02:08:18 4 7
5   37 Jolly Mon C&C redwing 30 Geordie Loveday 195.0 / 0.8725 03/Sep/22 - 15:31:21 0:02:31:21 0:02:12:03 5 8
6   9472 Se Therin Catalina 22 SK Richard Magner 273.0 / 0.7898 03/Sep/22 - 15:59:30 0:02:59:30 0:02:21:46 6 14
7   4112 Life Aquatic J 24 Prescott Littlefield 171.0 / 0.9015 03/Sep/22 - 15:40:09 0:02:40:09 0:02:24:23 7 17
8 North Sails  19 GRACE Morris 29 John Pryor 165.0 / 0.9091 03/Sep/22 - 15:43:54 0:02:43:54 0:02:29:00 8 18
 
Class 8 - GOLF Spin 2
1 Other  31550 Arabesque Chance CTM 31 ROBERT BRUNO 140.0 / 0.9420 03/Sep/22 - 15:19:54 0:02:14:54 0:02:07:05 1 6
2 Doyle Sailmakers  NY 2 Apache New York 32 Tyson Streeter 133.0 / 0.9517 03/Sep/22 - 15:29:56 0:02:24:56 0:02:17:56 2 12
3   20201 Brer Rabbit III C&C 33 Strang/ Austin/Wagner 149.0 / 0.9299 03/Sep/22 - 15:46:19 0:02:41:19 0:02:30:01 3 19
4   40344 Santarella Baltic 38DP CB James P. Scalise 111.0 / 0.9834 03/Sep/22 - 16:01:06 0:02:56:06 0:02:53:11 4 22
5   42482 2nd Chance C&C 35 MkIII Jon Bawabe RET 123.0 / 0.9658       6  
 
Class 9 - TANGO Spin 3
1 658   658 Committed Melges 24 Paul Bergendahl 90.0 / 1.0156 03/Sep/22 - 15:05:42 0:01:55:42 0:01:57:30 1 1
2   40252 Sir Prize Sirena 38 Constantine Manthous 86.0 / 1.0220 03/Sep/22 - 15:13:57 0:02:03:57 0:02:06:41 2 4
3   CGA-6 Stormy Petrel Coast Guard Leadership 44 United States Coast Guard Academy 51.0 / 1.0815 03/Sep/22 - 15:13:41 0:02:03:41 0:02:13:46 3 10
4   41469 Escapade J 35 Bos Powell 72.0 / 1.0450 03/Sep/22 - 15:24:27 0:02:14:27 0:02:20:30 4 13
5   67 Empress Hunter 45 WILLIAM MCCANCE 85.0 / 1.0236 03/Sep/22 - 16:28:59 0:03:18:59 0:03:23:41 5 30
6 00   51403 Bagatelle Kiss 44 Thomas Doyle RET 93.0 / 1.0109       7  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy