65th Fishers Island YC 'Round Island Race
Final Results Race 1

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Round Island Race One Design Class 1 - ECHO - Ensign 04/Sep/2021 12:05 PM 11 NM 9 Kts
Round Island Race PHRF_ToT Class 2 - ALPHA - NS-1 04/Sep/2021 12:10 PM 11 NM 9 Kts
Round Island Race PHRF_ToT Class 3 - DELTA - NS-2 04/Sep/2021 12:15 PM 11 NM 9 Kts
Round Island Race One Design Class 4 - Whiskey - WH 15 04/Sep/2021 12:20 PM 11 NM 9 Kts
Round Island Race One Design Class 5 - IOD 04/Sep/2021 12:25 PM 11 NM 9 Kts
Round Island Race PHRF_ToT Class 6 - NONSUCH 04/Sep/2021 12:30 PM 11 NM 9 Kts
Round Island Race PHRF_ToT Class 7 - FOXTROT Spin 1 04/Sep/2021 12:35 PM 11 NM 9 Kts
Round Island Race PHRF_ToT Class 8 - GOLF Spin 2 04/Sep/2021 12:40 PM 11 NM 9 Kts
Round Island Race PHRF_ToT Class 9 - JULIET Spin 3 04/Sep/2021 12:45 PM 11 NM 9 Kts
Round Island Race PHRF_ToT Class 10- TANGO 04/Sep/2021 12:50 PM 11 NM 9 Kts
Round Island Race PHRF_ToT Class 11 - HOTEL Spin 4 04/Sep/2021 12:55 PM 11 NM 9 Kts



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Round Island Race Racing
One Design Division
Class 1 - ECHO - Ensign
1   363 Magic Ensign Robin Durrschmidt       1
2   USA 301 Firebird Ensign Mike Macina       2
3   1731 Triton Ensign Gabriel Stern       3
4   1066 Friendship Ensign Roy Adamson       4
 
Class 4 - Whiskey - WH 15
1   12 Summersalt WH-15 Stephen Schwartz       1
2   10 Bahama Gal WH-15 Bruce Avery       2
3   1 Windward WH 15 Peter Evans       3
4   15 Hi Toots! WH-15 Scott Schneider       4
5   2 Hussy WH-15 Richard Holliday       5
6   22 Goose WH-15 robert Audette       6
7   4 Blue Bell. WH-15 Mark Schneider       7
 
Class 5 - IOD
1   5 Zallee IOD Jonathan Farrar       1
2   17 Ginch IOD Wes Maxwell       2
3   50 Norwegian Wood IOD John Burnham       3
4   35 Sirius IOD Brad Burnham       4
5   13 Allegra IOD Tod Williams       5
6   23 Duchess IOD stewart cutler       6
7   15 Celerity IOD Arthur Kuijpers       7
8   7 or 30 Etesian IOD Clem Wood RET       9  
 
PHRF_ToT Division
Class 2 - ALPHA - NS-1
1 04   37 Jolly Mon C&C redwing 30 Geordie Loveday 214.0 / 0.8508 04/Sep/21 - 14:58:18 0:02:48:18 0:02:23:11 1 23
2   USA 106 Solas S2 7.9 John Kittel - G 188.0 / 0.8808 04/Sep/21 - 15:00:28 0:02:50:28 0:02:30:09 2 33
3 00   1170 Fly’n Splint’r H boat Harald Hefel 249.0 / 0.8135 04/Sep/21 - 15:19:48 0:03:09:48 0:02:34:24 3 37
4   432 Restless Alerion Express 28 Scott Muller 183.0 / 0.8868 04/Sep/21 - 15:13:04 0:03:03:04 0:02:42:21 4 40
5   295 Monarch Alerion Express james wittliff DNC       7  
6   13882 Irish Lady Ranger 26 Mark Gildea RET 218.0 / 0.8464       7  
 
Class 3 - DELTA - NS-2
1 02   USA 50195 Mast Transit II J 27 David Kelly 148.0 / 0.9312 04/Sep/21 - 14:51:29 0:02:36:29 0:02:25:43 1 26
2 01   USA 52757 Terrain Avoidance CAl 39 Vito Addabbo 127.0 / 0.9601 04/Sep/21 - 14:49:51 0:02:34:51 0:02:28:40 2 29
3 Other  USA 42220 Ticker Tripp 37 Christopher Cole 105.0 / 0.9924 04/Sep/21 - 14:45:35 0:02:30:35 0:02:29:26 3 31
4   USA 32944 Bwana J 35 Mark Winmill 99.0 / 1.0015 04/Sep/21 - 14:47:47 0:02:32:47 0:02:33:01 4 36
5 North Sails  USA 61411 Acacia Hinckley Bermuda 40 Brad Gibbs DNC       7  
6 00 Doyle Sailmakers  NY 2 Apache New York 32 Tyson Streeter DNC       7  
 
Class 6 - NONSUCH
1 02   14 Gimlet II Nonsuch 33 Barbara Melanson 174.0 / 0.8978 04/Sep/21 - 15:22:52 0:02:52:52 0:02:35:12 1 38
2   8 Margery Nonsuch 33 SD Ward Woodruff 177.0 / 0.8941 04/Sep/21 - 15:24:08 0:02:54:08 0:02:35:42 2 39
3   360 Bananaquit Nonsuch 30U Bill Wigglesworth 183.0 / 0.8868 04/Sep/21 - 15:39:07 0:03:09:07 0:02:47:43 3 42
4 01   189 Kona Nonsuch 30 Donna Epes 183.0 / 0.8868 04/Sep/21 - 15:45:07 0:03:15:07 0:02:53:02 4 43
5 00   284 First Light Nonsuch 30 Richard Steere - G RET 183.0 / 0.8868       6  
 
Class 7 - FOXTROT Spin 1
1 03   20201 Brer Rabbit III C&C 33 Strang/ Austin/Wagner 149.0 / 0.9299 04/Sep/21 - 15:05:05 0:02:30:05 0:02:19:34 1 11
2   USA 4112 Life Aquatic J 24 Prescott Littlefield 171.0 / 0.9015 04/Sep/21 - 15:09:51 0:02:34:51 0:02:19:36 2 12
3   10999 Checkered Demon Holland 1/2 Ton Neal O'Connell OJ O'Connell 165.0 / 0.9091 04/Sep/21 - 15:09:38 0:02:34:38 0:02:20:35 3 16
4 Other  USA 31550 Arabesque Chance CTM 31 Robert Bruno 143.0 / 0.9380 04/Sep/21 - 15:05:01 0:02:30:01 0:02:20:43 4 17
5   USA 2925 Swiss Cheese J 24 Henry Maxwell 171.0 / 0.9015 04/Sep/21 - 15:11:44 0:02:36:44 0:02:21:18 5 18
6 00   1502 Sparky J 24 Jamie Rice 171.0 / 0.9015 04/Sep/21 - 15:13:49 0:02:38:49 0:02:23:10 6 22
7   32639 Ackvavit Aphrodite 34 Paul Grady 140.0 / 0.9420 04/Sep/21 - 15:09:21 0:02:34:21 0:02:25:24 7 25
8   464 Legacy III C&C 34 John Read 146.0 / 0.9339 04/Sep/21 - 15:14:24 0:02:39:24 0:02:28:52 8 30
9   USA 19 GRACE Morris 29 John Pryor 165.0 / 0.9091 04/Sep/21 - 15:36:53 0:03:01:53 0:02:45:21 9 41
 
Class 8 - GOLF Spin 2
1   77840 Details Andrews 30 MK1 John Fries 121.0 / 0.9687 04/Sep/21 - 15:01:31 0:02:21:31 0:02:17:05 1 4
2 02   USA 25752 The Ocho Capo 30 Mark Cika 126.0 / 0.9615 04/Sep/21 - 15:06:07 0:02:26:07 0:02:20:29 2 14
3   42422 Patriot Baltic 39 Toby Halsey 94.0 / 1.0093 04/Sep/21 - 15:00:10 0:02:20:10 0:02:21:28 3 19
4 30   42482 2nd Chance C&C 35 MkIII Jon Bawabe 123.0 / 0.9658 04/Sep/21 - 15:07:24 0:02:27:24 0:02:22:22 4 20
5 00   40344 Santarella Baltic 38DP CB James Scalise - G 111.0 / 0.9834 04/Sep/21 - 15:12:00 0:02:32:00 0:02:29:29 5 32
6 00   51403 Bagatelle Kiss 44 Thomas Doyle 94.0 / 1.0093 04/Sep/21 - 15:09:59 0:02:29:59 0:02:31:23 6 34
 
Class 9 - JULIET Spin 3
1   40252 Sir Prize Sirena 38 Constantine Manthous 89.0 / 1.0172 04/Sep/21 - 15:00:12 0:02:15:12 0:02:17:32 1 5
2   USA 625 Reckless J 105 Steven Marenakos 88.0 / 1.0188 04/Sep/21 - 15:01:04 0:02:16:04 0:02:18:37 2 7
3 01   USA 78 Balance J 109 Jim Ohlheiser 69.0 / 1.0501 04/Sep/21 - 14:57:14 0:02:12:14 0:02:18:51 3 10
4   USA 61456 Ringle X-Yachts 40 Robert Rodgers 79.0 / 1.0334 04/Sep/21 - 15:04:55 0:02:19:55 0:02:24:35 4 24
5   USA 41469 Escapade J 35 Bos Powell 72.0 / 1.0450 04/Sep/21 - 15:07:04 0:02:22:04 0:02:28:28 5 28
6   USA 67 Empress Hunter 45 WILLIAM MCCANCE 85.0 / 1.0236 04/Sep/21 - 15:40:46 0:02:55:46 0:02:59:55 6 44
7 40   USA 40 Finale J 99 Thomas OConnell RET 78.0 / 1.0350       8  
 
Class 10- TANGO
1 115   USA 115 Leda Melges 24 Chris Field 90.0 / 1.0156 04/Sep/21 - 15:02:36 0:02:12:36 0:02:14:40 1 1
2 738   USA 738 Dark Energy Melges 24 Laura Grondin 90.0 / 1.0156 04/Sep/21 - 15:04:31 0:02:14:31 0:02:16:37 2 3
3 658   USA 658 Committed Melges 24 Paul Bergendahl 90.0 / 1.0156 04/Sep/21 - 15:06:03 0:02:16:03 0:02:18:10 3 6
4   USA 18 Banshee Martin 243 Thomas Longo 75.0 / 1.0400 04/Sep/21 - 15:05:06 0:02:15:06 0:02:20:30 4 15
5   043 Opportunity Melges 24 Mudratz Sailing 90.0 / 1.0156 04/Sep/21 - 15:19:15 0:02:29:15 0:02:31:35 5 35
 
Class 11 - HOTEL Spin 4
1 00   USA 51356 Spectre J 125 Brian Prinz Jr -3.0 / 1.1883 04/Sep/21 - 14:49:53 0:01:54:53 0:02:16:31 1 2
2   USA 211 MilfordSailingFoundation.Org Melges 32 Bruce Kuryla 24.0 / 1.1324 04/Sep/21 - 14:57:27 0:02:02:27 0:02:18:40 2 8
3   USA 231 Hedge Hog Melges 32 Lincoln White 24.0 / 1.1324 04/Sep/21 - 14:57:30 0:02:02:30 0:02:18:43 3 9
4   USA 42324 Glory J 44 Toby Ferl 27.0 / 1.1265 04/Sep/21 - 14:59:22 0:02:04:22 0:02:20:06 4 13
5   USA 11114 19th Nervous Breakdown J 111 John Sutherland 36.0 / 1.1092 04/Sep/21 - 15:03:25 0:02:08:25 0:02:22:26 5 21
6   USA 200 Jammy Beggar Melges 32 Sam Stokes 24.0 / 1.1324 04/Sep/21 - 15:05:16 0:02:10:16 0:02:27:31 6 27
7   USA 032 Rima37 IC37 John Brim DNC       8  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2022