2021 Aldo Alessio; Phyllis Kleinman Swiftsure Cup; Santa Cruz 27 National Championship
Preliminary Results Race 1

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time ORC/ORR Distance Wind

Aldo Alessio Race PHRF_ToT Aldo Alessio Race 20/Aug/2021 11:30 AM 22.72 NM  

National Championship One Design Santa Cruz 27 20/Aug/2021 11:30 AM    

Phyllis Kleinman Swiftsure ORR Monohulls > 30' 21/Aug/2021 10:50 AM WL 50/50 Med 7.86 NM  
Phyllis Kleinman Swiftsure One Design J 105 21/Aug/2021 11:10 AM    
Phyllis Kleinman Swiftsure One Design J 88 21/Aug/2021 11:20 AM    
Phyllis Kleinman Swiftsure One Design Moore 24 21/Aug/2021 11:30 AM    
Phyllis Kleinman Swiftsure One Design Knarr 21/Aug/2021 11:50 AM    
Phyllis Kleinman Swiftsure One Design Folkboat 21/Aug/2021 12:00 PM    



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Aldo Alessio Race Racing
PHRF_ToT Division
Aldo Alessio Race
1   USA 88448 Adjudicator_ Paul Dorsey   20/Aug/21 - 14:23:41 0:02:53:41 0:03:44:53 1 1
2   USA 12 Invictus_ Nicolas Popp   20/Aug/21 - 15:04:35 0:03:34:35 0:03:48:40 2 2
3   USA 25487 Peregrine_ David Halliwill   20/Aug/21 - 14:58:22 0:03:28:22 0:03:49:57 3 3
4   NOR 12343 Destin Romeo Uriarte   20/Aug/21 - 14:48:04 0:03:18:04 0:03:50:19 4 4
5   USA 11 Flying Circus William Erkelens   20/Aug/21 - 15:38:05 0:04:08:05 0:03:50:22 5 5
6   USA 18243 Mistress Quickly Evan Diola 144.0 / 0.9366 20/Aug/21 - 15:36:40 0:04:06:40 0:03:51:02 6 6
7   USA 101 Swift Ness_ Reuben Rocci   20/Aug/21 - 14:58:58 0:03:28:58 0:03:51:47 7 7
8   USA 51 Wet Spot_ Michael O'Callaghan   20/Aug/21 - 15:40:06 0:04:10:06 0:03:52:15 8 8
9   USA 8111 Hanalei Ryan Schuyler 144.0 / 0.9366 20/Aug/21 - 15:39:56 0:04:09:56 0:03:54:05 9 9
10   USA 38125 Favonious Greg Dorn 12.0 / 1.1566 20/Aug/21 - 14:53:46 0:03:23:46 0:03:55:41 10 10
11   USA 124 Variety Show Patrick Diola   20/Aug/21 - 15:43:45 0:04:13:45 0:03:57:40 11 11
12   USA 59369 Giant Slayer_ David_ Garman 144.0 / 0.9366 20/Aug/21 - 15:46:45 0:04:16:45 0:04:00:28 12 12
13   USA 145 Medusa Nathan de Vries 144.0 / 0.9366 20/Aug/21 - 15:47:03 0:04:17:03 0:04:00:45 13 13
14   USA 3510 Water Dragon Derek Weitz   20/Aug/21 - 15:47:31 0:04:17:31 0:04:01:11 14 14
15   USA 138 Mas!_ Mark English   20/Aug/21 - 15:50:10 0:04:20:10 0:04:01:35 15 15
16   USA 002 Jersey Girl Joe Wagster 144.0 / 0.9366 20/Aug/21 - 15:50:32 0:04:20:32 0:04:04:01 16 16
17   USA 37005 Wildcard_ Nicholas Grebe   20/Aug/21 - 15:07:11 0:03:37:11 0:04:04:39 17 17
18   USA 77 Moorigami_ John Siegel   20/Aug/21 - 15:55:06 0:04:25:06 0:04:06:10 18 18
19   USA 67994 Don Quixote Craig Smith 144.0 / 0.9366 20/Aug/21 - 15:53:04 0:04:23:04 0:04:06:23 19 19
20   USA 18722 Good Timin' Alexander Mirfield 144.0 / 0.9366 20/Aug/21 - 16:16:03 0:04:46:03 0:04:27:55 20 20
21   USA 105 Sophie Randy Clee   20/Aug/21 - 16:16:38 0:04:46:38 0:04:28:28 21 21
22   USA 57337 Rio Soeren Brinkmann DNF 144.0 / 0.9366       23  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
National Championship Racing
One Design Division
Santa Cruz 27
1   18243 Mistress Quickly Sc27 Evan Diola       1
2   8111 Hanalei SC27 Ryan Schuyler       2
3 9560   124 Variety Show SC27 Patrick Diola       3
4 127   USA 59369 Giant Slayer sc27 David Garman       4
5   145 Medusa Santa Cruz 27 Nathan de Vries       5
6   3510 Water Dragon SC27 Derek Weitz       6
7   002 Jersey Girl SC27 Joe Wagster       7
8   67994 Don Quixote Santa Cruz 27 craig smith       8
9 Ullman Sails  18722 Good Timin' Santa Cruz 27 Alexander Mirfield       9
10   105 / 67533 Sophie Santa Cruz 27 Randy Clee       10
11   57337 Rio SC27 Soeren Brinkmann DNF       12  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Phyllis Kleinman Swiftsure Racing
One Design Division
J 88
1   USA 9 Inconceivable J 88 Steven Gordon       1
2   USA 80 Ravenette J/88 Brice Dunwoodie       2
3   USA 23 White Shadow J 88 Jim Hopp       3
4   USA 32 Butcher J 88 dave Corbin       4
5   USA 37 Pelagia J 88 Christos Karamanolis       5
6   USA 27 Hijinks J/88 Logan Ashcraft       6
7 Doyle Sailmakers  USA 78 Split Water J/88 David Britt       7
 
J 105
1   USA 116 Arbitrage J/105 Bruce Stone       1
2   usa 003 Ne*Ne J105 Tim Russell       2
3 Quantum Sails  USA 44 Godot J/105 Phillip Laby       3
4   USA 40 Blackhawk J/105 Ryan Simmons       4
5   USA 26 Donkey Jack J 105 Rolf Kaiser       5
6   USA 85 Russian Roulette J/105 William Woodruff       6
7   USA 149 jabberwocky J/105 brent vaughan       7
8   USA 434 Jam Session J/105 Adam Spiegel       8
9   USA 147 JuJiu J/105 Timothy Sullivan       9
10   USA 374 Strangelove J/105 Justin Oberbauer       10
11   USA 16 Akula J/105 Doug Bailey       11
12   USA 46 Box of Rain J/105 Charlie Pick         12
13   USA 312 Kestrel J/105 Eric Patterson       13
14   468 Sharkey J 105 Shane palmer       14
 
Moore 24
1   11 Flying Circus Moore 24 William Erkelens       1
2   USA 51 Wet Spot Moore 24 Michael O'Callaghan       2
3   89 Mooretician Moore 24 Roe Patterson       3
4   6 Ruby Moore 24 Stephen McCarthy       4
5   117 Suerte Moore 24 Nick Dugdale       5
6   USA 137 Bluebird Moore 24 Ryan Georgianna DNF       9  
7   USA 138 Mas! Moore 24 Mark English DNF       9  
8   77 Moorigami Moore 24 John Siegel OCS       9  
 
Knarr
1   47 Kraken Knarr Risley Sams       1
2   134 Alineaa Knarr john Buestad       2
3   USA 128 Nihui Knarr Russ Silvestri       3
4   120 Snaps III Knarr Mike Ratiani       4
5   103 Kulani Knarr Timothy Dowling       5
6   114 Brothers Knarr Robin Driscoll       6
7   140 Svenkist Knarr Sean Svendsen       7
8   USA 133 Viva Knarr Donald Jesberg       8
9   104 Flyer Knarr Chris Kelly       9
10   USA 130 Adelante Theresa Brandner         10
11 North Sails  142 Pegasus Knarr Shawn McMurray       11
12   USA 122 Gossip Knarr Andrew Lynch         12
 
Folkboat
1   USA 111 FREJA FOLKBOAT TOM REED       1
2   USA 121 Faith Folkboat James Vernon       2
3   Uni 113 POLPERRO folkboat peter jeal       3
4   USA-108 Thea Folkboat Chris Herrmann       4
5   105 Cicciolina Folkboat Paul Dixon       5
6   USA 125 CircleSea Folkboat Thomas Haverstock       6
7   USA 116 Sabrina Folkboat Chandler Grenier DSQ       8  
 
ORR Division
Monohulls > 30' (WL 50/50 Med)
1 North Sails  USA 12 Invictus Sunfast 3600 Nicolas Popp 0.8866 21/Aug/21 - 12:30:09 0:01:40:09 0:01:28:48 1 1
2   NOR 12343 DESTIN Landmark 43 Romeo Uriarte 0.9866 21/Aug/21 - 12:20:24 0:01:30:24 0:01:29:11 2 2
3   USA 38125 Favonius Dehler 46 Greg Dorn 0.9613 21/Aug/21 - 12:22:50 0:01:32:50 0:01:29:14 3 3
4   USA 28484 Chance J/120 Barry Lewis 0.8950 21/Aug/21 - 12:29:50 0:01:39:50 0:01:29:21 4 4
5   88448 Adjudicator FAST 40 Paul Dorsey 1.0712 21/Aug/21 - 12:13:26 0:01:23:26 0:01:29:22 5 5
6   USA 101 Swift Ness J/111 Reuben Rocci 0.9225 21/Aug/21 - 12:28:31 0:01:38:31 0:01:30:53 6 6
7   USA 25487 Peregrine J/120 David Halliwill 0.8949 21/Aug/21 - 12:32:05 0:01:42:05 0:01:31:21 7 7
8 208 Quantum Sails  USA 208 Nuckelavee Melges 32 Mark Kennedy 0.9638 21/Aug/21 - 12:27:13 0:01:37:13 0:01:33:42 8 8
9   USA 37005 Wildcard Santa Cruz 37 Nicholas Grebe 0.9614 21/Aug/21 - 12:32:59 0:01:42:59 0:01:39:00 9 9
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2022