2015 S2 7.9 Class Championship Regatta
Final Results Race 1

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Championship Regatta One Design S2 7.9 Class 17/Sep/2015 10:00 AM    



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Championship Regatta Racing
One Design Division
S2 7.9 Class
1 20   USA 520 Matros S2 7.9 Bryant / Gamache       1
2 5   USA 517 Tuesday S2 7.9 Jerry Wintheiser       2
3 44   USA 544 Usain Boat S2 7.9 Chad Olness       3
4 7   USA 507 Second Wind S2 7.9 Don & Jean Bergman       4
5 50   USA 250 Skyhawk S2 7.9 Jeff Mootz       5
6 21   USA 521 Banshee S2 7.9 Charles Hutchinson       6
7 36   USA 436 UMGOWA! S2 7.9 Mike Dean       7
8 32   USA 432 K2 S2 7.9 Jeff/Doug Padnos       8
9 56   USA 256 Icebreaker S2 7.9 Mark Oppen       9
10 97   USA 497 Unborrowed S2 7.9 Kevin Lemonds / Ken Picknell       10
11 24   USA 524 VOOM! S2 7.9 Todd Abram       11
12 2   USA 542 Hard Tack S2 7.9 Tom Elsen       12
13 18   USA 518 Straight Up S2 7.9 Jeff Danhauer       13
14 13   USA 413 Social Distortion S2 7.9 Jay Corniea / David Crum       14
15 90   USA 490 Relentless S2 7.9 Chris Craig       15
16 8   USA 508 ALZYK S2 7.9 AL Wolczyk       16
17 9   USA 209 Raised By Wolves S2 7.9 Mark Rode       17
18 42   USA 242 Challenge S2 7.9 Amy Cermak       18
19 69   USA 469 Songbird S2 7.9 Connell Smith       19
20 71   USA 71 Dangerous Liaison S2 7.9 Paul Tobias       20
21 67   CAN 267 I Sea U S2 7.9 Claudio Martin       21
22 96   USA 496 Rebel496 S2 7.9 John Spierling       22
23 99   USA 399 Ragtime S2 7.9 John Larson       23
24 39   USA 539 Navigator S2 7.9 Rob Jossart       24
25 17   USA 417 No Chaser S2 7.9 Kevin Eide       25
26 92   USA 392 Bentley S2 7.9 Patrick Foy       26
27 53   USA 53 Windwalker S2 7.9 Terry Anderson       27
28 31   USA 231 Itch S2 7.9 Paul Latour       28
29 40   USA 2540 Hog Wild S2 7.9 Steven Brandt       29
 

2015 S2 7.9 Class Championship Regatta
Sub-Class Scoring - Final Results Race 1

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Championship Regatta Racing
One Design Division
S2 7.9 Class (Gold)
1 20   USA 520 Matros S2 7.9 Bryant / Gamache       1
2 5   USA 517 Tuesday S2 7.9 Jerry Wintheiser       2
3 44   USA 544 Usain Boat S2 7.9 Chad Olness       3
4 50   USA 250 Skyhawk S2 7.9 Jeff Mootz       5
5 21   USA 521 Banshee S2 7.9 Charles Hutchinson       6
6 36   USA 436 UMGOWA! S2 7.9 Mike Dean       7
7 32   USA 432 K2 S2 7.9 Jeff/Doug Padnos       8
8 56   USA 256 Icebreaker S2 7.9 Mark Oppen       9
9 97   USA 497 Unborrowed S2 7.9 Kevin Lemonds / Ken Picknell       10
10 24   USA 524 VOOM! S2 7.9 Todd Abram       11
11 2   USA 542 Hard Tack S2 7.9 Tom Elsen       12
12 18   USA 518 Straight Up S2 7.9 Jeff Danhauer       13
13 13   USA 413 Social Distortion S2 7.9 Jay Corniea / David Crum       14
14 90   USA 490 Relentless S2 7.9 Chris Craig       15
15 8   USA 508 ALZYK S2 7.9 AL Wolczyk       16
16 9   USA 209 Raised By Wolves S2 7.9 Mark Rode       17
17 42   USA 242 Challenge S2 7.9 Amy Cermak       18
18 69   USA 469 Songbird S2 7.9 Connell Smith       19
19 71   USA 71 Dangerous Liaison S2 7.9 Paul Tobias       20
20 67   CAN 267 I Sea U S2 7.9 Claudio Martin       21
21 96   USA 496 Rebel496 S2 7.9 John Spierling       22
22 39   USA 539 Navigator S2 7.9 Rob Jossart       24
23 31   USA 231 Itch S2 7.9 Paul Latour       28
 
 
S2 7.9 Class (Silver)
1 99   USA 399 Ragtime S2 7.9 John Larson       23
2 17   USA 417 No Chaser S2 7.9 Kevin Eide       25
3 92   USA 392 Bentley S2 7.9 Patrick Foy       26
4 53   USA 53 Windwalker S2 7.9 Terry Anderson       27
5 40   USA 2540 Hog Wild S2 7.9 Steven Brandt       29
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020