2021 Cleveland Race Week - One Design
Final Results Race 1

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Cleveland Race Week One Design VX One 19/Jun/2021 10:00 AM    
Cleveland Race Week One Design J 105 19/Jun/2021 10:12 AM    
Cleveland Race Week One Design J 24 19/Jun/2021 10:15 AM    
Cleveland Race Week One Design Jet 14 19/Jun/2021 10:20 AM    
Cleveland Race Week One Design Ensign 19/Jun/2021 10:25 AM    

Great Lakes Championship One Design J 70 19/Jun/2021 10:09 AM    

Lake Erie Championship One Design Tartan 10 Lake Erie Championship 18/Jun/2021 01:00 PM    



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Cleveland Race Week Racing
One Design Division
J 24
1   USA 1208 Rumming On Empty J 24 Ryan Lashaway       1
2   USA 2118 Orange Whip J 24 Mark Sprenger       2
3   USA 1736 Hall Pass J 24 Dean Riedy       3
4   USA 640 Jammin' Jelly J 24 Denise Duffy DNC       8  
5   USA 2260 Level Pelican J 24 Crisp McDonald DNC       8  
6   USA 2294 Menace J 24 D Blackburn DNC       8  
 
J 105
1   USA 52000 Unbridled J 105 Robert Mock       1
2 Quantum Sails  USA 144 Fall Line J 105 Chip Schaffner       2
3   USA 77 Dark N Stormy J 105 ronald chris carson       3
4   USA 50259 Trio J 105 Trio Brothers       4
5   USA 376 Whistler J 105 Taylor Gang       5
6   USA 393 Ovation J 105 Cindy and Tom Einhouse       6
 
Ensign
1   634 Vulcan Ensign Robert Anschuetz       1
2   583 Green Dolphin Ensign Robert Conkey       2
3   761 Blue Meanie Ensign Sherrie Desmond       3
4   1556 MBSS Medalla Ensign Nicholas Lubar       4
5   747 Jager Ensign Jim and Greg Collins       5
6   307 Chancer Ensign Melissa & Jim O'Leary DNF       8  
7   947 Sriracha Ensign Steve Wnuk TLE       8  
 
Jet 14
1   1126 1126 Jet 14 PJ Blonski       1
2   1136 Red White and Blew Jet 14 Ernest Michaud       2
3   1159 Little Debbie Jet 14 Richard Parker       3
4   530 530 Jet 14 Chuck Connors       4
5   239 Re-Planed Jet 14 Scott Michaud DNC       8  
6   1157 NA PAME Jet 14 David Michos DNC       8  
7   1141 Herbs and Spices Jet 14 Marsha Kneller DNF       8  
 
VX One
1 275   USA 275 USA 275 VX One Jeff Eiber / Skip Barnes       1
2   USA 175 Dangerous VX One Ben France       2
3 311   USA 311 Free Energy VX One John Zelli       3
4 241   USA 241 Sideshow VX One Doug Clark       4
5 304   USA 304 Team Vanpire Racing VXOne 304 VX One Willem van Heeckeren       5
6 140   USA 140 VXpun VX One Conor Hawkins       6
7   USA 178 Grin Factor VX One Craig Kvale/ Kevin Milligan       7
8 310 North Sails  USA 310 Gorilla Dust VX One Paul Murphy Linton Weiss       8
9 314   USA 314 Destiny's Bounty VX One Jim Ward       9
10 135   USA 135 Bobsled VX One Nico Cottone       10
11 216   USA 216 Chief Wahoo VX One Jake Thomas       11
12 119   USA 119 Rum Runner VX One Terence Ford       12
13 198   USA 198 Mongoose VX One Jim Mackey       13
14   USA 169 USA 169 VX One Jake Kremel       14
15   USA 150 Tree Shaker VX One Kevin Holland       15
16 307   USA 307 Stratos VX One Marcus Wunderlich DNC       17  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Great Lakes Championship Racing
One Design Division
J 70
1   USA 456 Junior J 70 Tim Finkle       1
2   USA 326 Aquaholiks J 70 Martin Johnsson       2
3 00   USA 1516 USA 1516 J 70 Lee Sackett / Dave Kerr       3
4 Ullman Sails  USA 312 RUFKM J 70 David Koski       4
5   USA 313 FM J 70 Tod Sackett       5
6 29   USA 1029 Miss Killer J 70 Don Glover       6
7   USA 61 Reveille J 70 Justin Hays/ Ben Zahradnik       7
8 58   USA 581 Tootles J 70 Seth Young Andy Deak       8
9   USA 236/40 Little Side Hustle J 70 Ted Pinkerton       9
10   USA 160 Ictal Waves J 70 Jim Uhlir Andy Cornwell       10
11   USA 9 Afterberner J 70 Brian Williams       11
12 Quantum Sails  USA 173 Kokomo J 70 Christopher Kuhn       12
13   USA 15 Jobin J 70 Mike DeDario       13
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Lake Erie Championship Racing
One Design Division
Tartan 10 Lake Erie Championship
1   USA 376 Flat Stanley: Hooligan Racing T-10 Trey Sheehan Terry McSweeney       1
2 47   USA 47 PrivateAirplane T-10 Michael Sheehan John Evans       2
3 Doyle Sailmakers  USA 295 Proper Villain T-10 Nick Ward - Greg Kinney       3
4   USA 342 NUTS T-10 Heidi Backus Riddle       4
5   USA 335 Bear T-10 John Barker       5
6   USA 49 PurSue T-10 Jay Marshall / Suzie Zack       6
7   USA 143 thinkinblue T-10 disbrow gary       7
8 Ullman Sails  USA 372 Kraken T-10 David Samanich       8
9   USA 292 Star Ten T-10 Harald Bransch       9
10   USA 352 Indepedence T-10 Anne Humphrey DNC       15  
11   USA 350 OnePass T-10 Todd Imbler DNC       15  
12   USA 33 Cracker T-10 Sackett Sackett DNF       15  
13   USA 343 Team Iball T-10 Scott Irwin DNS       15  
14   USA 334 Alchemy T-10 Christopher Glynn RET       15  
 

Back to previous page
Main Menu

Sailing Inc. Pusser's Rum Platform Corralejo Tequila
Evolution Sails    

Copyright © Interactive Creations 2000-2021