2021 Helly Hansen NOOD Regatta Chicago
Preliminary Results Race 1

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time ORC/ORR Distance Wind

Blue Circle One Design J 70 11/Jun/2021 12:20 PM 3 NM  
Blue Circle One Design J 88 11/Jun/2021 12:30 PM 3 NM  
Blue Circle One Design Tartan 10 11/Jun/2021 12:56 PM 2.75 NM  

Cruising World Rally Distance Race PHRF_ToT Cruising World Rally Distance Race - Spin (DHCP) 1 12/Jun/2021 11:30 AM 15 NM  
Cruising World Rally Distance Race PHRF_ToT Cruising World Rally Distance Race - Spin (DHCP) 2 12/Jun/2021 11:30 AM 15 NM  
Cruising World Rally Distance Race ORC Cruising World Rally Race - ORC Racing 12/Jun/2021 11:35 AM Triple A/P Low 15 NM  

DragonForce 65 Remote Control One Design DragonForce 65 Remote Control 12/Jun/2021 05:33 PM    

Green Circle ORC GL 52 11/Jun/2021 12:00 PM Triple W/L Low 4.6 NM 6 Kts

Red Circle ORC ORC 11/Jun/2021 12:10 PM Triple W/L Low 4.8 NM  
Red Circle PHRF_ToT PHRF 1 11/Jun/2021 12:15 PM 4.8 NM  
Red Circle One Design J 111 11/Jun/2021 12:20 PM 4.4 NM  
Red Circle One Design Beneteau First 40.7 11/Jun/2021 12:25 PM 4.4 NM  

White Circle One Design J 109 11/Jun/2021 11:57 AM 4 NM  
White Circle One Design Beneteau First 36.7 11/Jun/2021 12:02 PM 3.5 NM  
White Circle One Design J 105 11/Jun/2021 12:07 PM 3 NM  
White Circle PHRF_ToT PHRF 2 11/Jun/2021 12:12 PM 3.5 NM  



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Blue Circle Racing
One Design Division
J 70
1 North Sails  USA 326 Aquaholiks (Corinthian) J 70 Martin Johnsson       1
2   USA 230 Rip Rullah (Corinthian) J 70 Bob Willis       2
3   USA 227 TBD J 70 Lindsey Duda       3
4   167 167 usa167 j 70 james prendergast       4
5   USA 502 Haddock (Corinthian) J 70 Robert Sansome       5
6   USA 423 American Flyer (Corinthian) J 70 Steve Knoop       6
7   USA 358 Bombora (Corinthian) J 70 Bryan Hayes       7
8   USA 549 Black Pearl J 70 Adam Bowen       8
9   USA 751 Voodoo Child (Corinthian) J 70 Boren / Diplacido       9
10   USA 325 Electric Pickle J 70 Mike Schroff DNC       11  
 
J 88
1 Quantum Sails  USA 16 Gaucho J 88 Dave Tufts       1
2 North Sails  USA 5 Piranha J 88 Dave Dennison       2
3   USA 29 Dutch J 88 John & Jordan Leahey       3
4   USA 88 Exile J 88 Andy Graff       4
5   USA 30 Windsong J 88 Tim Wade       5
6   USA 85 Julia J 88 Michael and Grace Gillian       6
7   USA 31 Alchemy J 88 Greg Polek       7
8   USA 100 P.A.J.A.M.A. Party J 88 Alexander Abell       8
9   USA 82 Blondie 2 J 88 Tod Patton       9
10   USA 12 Misty J 88 Daniel Floberg       10
11   USA 75 Norse J 88 Jorgen Christiansen       11
12   USA 89 Funky Monkey J 88 Michael Frerker       12
 
Tartan 10
1   USA 30475 Erica T-10 Brian Kaczor       1
2   USA 40433 Meat T-10 Edward Mui, Craig Roehl       2
3   USA 411 Minister LS 10 Blane & Cindy Boynton       3
4   USA 26300 Winnebago LS 10 Timothy Rathbun       4
5   USA 408 Convergence T-10 Don Wilson       5
6   USA 30131 Sisu T-10 Jeff Wittenberg       6
7   USA 33882 Honey Badger T-10 Thomas Kane       7
8   USA 404 Diamond Girl LS 10 Amy & Rick Cermak       8
9   USA 402 Thunderbolt LS 10 Steve Karstrand       9
10   USA 311 Mutiny T-10 John Schellenbach       10
11   USA 31541 Glider T-10 Tom Font / Bruce Lamotte       11
12   USA 410 Retention T-10 Mark Croll       12
13   USA 348 Kamikaze T-10 Darren Beck / Andrew Fernandez       13
14   USA 124 El Toro T-10 Jovan Brankov       14
15   USA 412 M*A*S*H LS 10 Ron Kallen       15
16   USA 30509 Grytviken T-10 Piotr Madrzyk       16
17   USA 40326 American Dream T-10 David Rainish / John Siekmann       17
18   USA 32319 Perspicacity T-10 Adam Collins, Bob Cohen       18
19   USA 15630 Amateur II T-10 Michael & Felicia Platzke DNC       22  
20   USA 26340 Rainbows End T-10 Steven Fink DNC       22  
21   USA 403 We Are Nihilist LS 10 Christopher Manick DSQ       22  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Cruising World Rally Distance Race Racing
ORC Division
Cruising World Rally Race - ORC Racing (Triple A/P Low ToT)
1   USA 84 Lucky Dubie J 122 Len Siegal 0.9279 12/Jun/21 - 13:59:11 0:02:24:11 0:02:13:47 1 1
2   USA 26 Renegade J 133 Thomas Papoutsis 0.9620 12/Jun/21 - 13:58:01 0:02:23:01 0:02:17:35 2 2
3   USA 46892 Skye Nelson Marek 46 Jeff & Jane Hoswell 1.0530 12/Jun/21 - 13:48:56 0:02:13:56 0:02:21:02 3 3
4 UK Sailmakers  USA 25578 Paradigm Shift C&C 115 Dave Dickerson 0.8985 12/Jun/21 - 14:12:34 0:02:37:34 0:02:21:34 4 4
5   USA 345 Out of the Blue T-10 Jeffery Cross 0.8000 12/Jun/21 - 14:32:35 0:02:57:35 0:02:22:04 5 5
6   USA 52249 Sail Monkey Beneteau First 36.7 William McGuinn 0.8594 12/Jun/21 - 14:20:26 0:02:45:26 0:02:22:10 6 6
7 North Sails  USA 77984 Sagamore Nelson Marek 68 Tone Martin 1.1156 12/Jun/21 - 13:43:22 0:02:08:22 0:02:23:12 7 7
8   USA 50659 Mazal Tov J 120 Arne Fliflet 0.9029 12/Jun/21 - 14:13:58 0:02:38:58 0:02:23:32 8 8
9 UK Sailmakers  USA 24 Gwhiz Beneteau First 10R Geoffrey Davis 0.8636 12/Jun/21 - 14:28:18 0:02:53:18 0:02:29:40 9 9
10   USA 61304 Das Boot 3.0 Italia 9.98 Jay Muller DNF 0.0000       11  
 
PHRF_ToT Division
Cruising World Rally Distance Race - Spin (DHCP) 1
1   USA 52039 Jahazi J 120 Tom O’DONOHUE 48.0 / 1.0870 12/Jun/21 - 14:00:57 0:02:30:57 0:02:44:05 1 1
2   USA 50136 Salsa J 130 Jim Gignac 18.0 / 1.1444 12/Jun/21 - 13:54:07 0:02:24:07 0:02:44:56 2 2
3   USA 25580 Cheep N Deep II J 44 Jay Butler / Jim Richter 30.0 / 1.1207 12/Jun/21 - 13:59:31 0:02:29:31 0:02:47:34 3 3
4   USA 35053 Entourage II 1D35 Michael Dannecker 21.0 / 1.1384 12/Jun/21 - 13:57:38 0:02:27:38 0:02:48:04 4 4
5   USA 39530 Hiwassee Farr395 Ian FISHER 27.0 / 1.1265 12/Jun/21 - 14:00:21 0:02:30:21 0:02:49:22 5 5
6   USA 50134 Sirocco VI Mumm 36 Bill & Viviana Fanizzo 51.0 / 1.0815 12/Jun/21 - 14:07:10 0:02:37:10 0:02:49:59 6 6
7   USA 112 Mary Gail J 112e Benjamin Lumpkin 54.0 / 1.0762 12/Jun/21 - 14:08:41 0:02:38:41 0:02:50:47 7 9
8   USA 60597 Xuberance XP44 Jeff Barton 24.0 / 1.1324 12/Jun/21 - 14:02:21 0:02:32:21 0:02:52:31 8 11
9   USA 42507 Pandora Swan 46 Hank Graziano 60.0 / 1.0656 12/Jun/21 - 14:15:57 0:02:45:57 0:02:56:50 9 16
 
Cruising World Rally Distance Race - Spin (DHCP) 2
1   USA 42525 Night Train Thomas 35 Brian Morgan 72.0 / 1.0450 12/Jun/21 - 14:13:05 0:02:43:05 0:02:50:25 1 7
2   USA 6649 Providence Ericson 35 Jerry and Greg Miarecki 156.0 / 0.9207 12/Jun/21 - 14:35:07 0:03:05:07 0:02:50:26 2 8
3   USA 52337 Runaway Elan 40 Tom Gorey 72.0 / 1.0450 12/Jun/21 - 14:14:09 0:02:44:09 0:02:51:32 3 10
4   USA 219 Brawndo Beneteau First 36.7 Matt Lescohier 75.0 / 1.0400 12/Jun/21 - 14:15:58 0:02:45:58 0:02:52:36 4 12
5   USA 0076 Mise En Place Beneteau Oceanis 381 Paul Thompson 132.0 / 0.9531 12/Jun/21 - 14:31:48 0:03:01:48 0:02:53:16 5 13
6   USA 97350 Free Agent W.D. Schock 35 Miles DePaepe 72.0 / 1.0450 12/Jun/21 - 14:16:47 0:02:46:47 0:02:54:17 6 14
7   USA 55367 Karma Beneteau First 36.7 Lou Sandoval/Karma Sailing Group 75.0 / 1.0400 12/Jun/21 - 14:17:38 0:02:47:38 0:02:54:20 7 15
8   USA 61284 Liberté Beneteau 41.1 Brett August 96.0 / 1.0062 12/Jun/21 - 14:28:35 0:02:58:35 0:02:59:41 8 17
9   USA 61146 Someday Beneteau Oceanis 461 Jeff Puglielli 93.0 / 1.0109 12/Jun/21 - 15:39:06 0:04:09:06 0:04:11:49 9 18
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
DragonForce 65 Remote Control Racing
One Design Division
DragonForce 65 Remote Control
1   USA 57 Bravo Zulu DF65 George Edwards       1
2   USA 794 Shield Maiden DF65 Virginia Debbink       2
3   USA 1217 Rode Rage DF65 Justin Kalb       3
4   NZL 32 DF65 DragonForce 65 Timothy Trollope       4
5   USA CYC 2 Vesper DF65 Team Vesper         5
6   USA 1381 Hausboat DF65 Andrew Hausmann       6
7   USA 227 Windswept DF65 Vince Cushing       7
8   USA CYC 1 Natalie J DF65 Brian Porter         8
9   USA 776 Mediocrates DF65 Gerard ONeil       9
10 154   USA 154 Tiger DF65 Kent Webster       10
11   USA 775 Blind Squirrel DF65 Sue O’Neil       11
12   USA 991 991 DF65 Meghan McNerney       12
13   585 Outlier DF65 Liz Emery       13
14 143   USA 143 Mahal DF65 Rod Salazar       14
15   USA 65 hal 9000 DF 65 Val Smith       15
16   USA 829 NoBoat DF65 Don Burman       16
17   USA 903 USA 903 DragonForce 65 Brian Burgess       17
18   USA CYC 3 Will Rocks DF65 Will Renz         18
19   USA 292 MsDirected DF65 Bart Heimlich DNC       23  
20   USA 300 Outbreak DF65 Scott Eisenhardt DNC       23  
21   USA 96 Bluehho DF65 Daniel Burns DNF       23  
22   USA 743 Zelda DF65 Stephanie Fedor DNF       23  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Green Circle Racing
ORC Division
GL 52 (Triple W/L Low ToT)
1   USA 52015 Windquest TP52 Doug DeVos 0.9220 11/Jun/21 - 12:47:48 0:00:47:48 0:00:44:04 1 1
2   USA 55052 FOX Botin 52 Victor Wild 0.9321 11/Jun/21 - 12:48:15 0:00:48:15 0:00:44:58 2 2
3   USA 52007 Vesper TP52 David Team 0.9270 11/Jun/21 - 12:48:34 0:00:48:34 0:00:45:01 3 3
4   USA 5252 Natalie J PAC52 Philip and Sharon O'Niel III   11/Jun/21 - 12:49:05 0:00:49:05 0:00:45:48 4 4
5   USA 5294 Mockingbird TP52 Chris Duhon 0.9263 11/Jun/21 - 12:49:34 0:00:49:34 0:00:45:55 5 5
6   USA 88528 Heartbreaker TP52 Robert and Laura Hughes 0.9214 11/Jun/21 - 12:50:18 0:00:50:18 0:00:46:21 6 6
7   USA 52012 Vincitore RP52 Gary Feracota / Jim Banovitz 0.9087 11/Jun/21 - 12:55:29 0:00:55:29 0:00:50:25 7 7
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Red Circle Racing
One Design Division
J 111
1   USA 47 Rowdy J 111 Richard Witzel       1
2   USA 112 Pura Vida J 111 John Kalanik       2
3   USA 28 Warlock J 111 Tom Dickson       3
4   USA 24 Momentus J 111 Kevin Saedi / Raman Yousefi       4
5   USA 20 Shmokin Joe J 111 Jeff Schaefer       5
6 UK Sailmakers  USA 111 Skull Cracker J 111 Daniel Kitchens       6
 
Beneteau First 40.7
1   USA 404 Mojo Beneteau First 40.7 Gary Powell/ Scot Ruhlander       1
2 UK Sailmakers  USA 51377 Vayu Beneteau First 40.7 Ron Buzil       2
3   USA 51146 La Tempete Beneteau First 40.7 Thomas Weber       3
4   USA 60102 Sociable Beneteau First 40.7 Robert Arzbaecher       4
5   USA 51219 RhumbRunner Beneteau First 40.7 Kathryn Goldman /Brian Goldman       5
6   GER 1979 Turning Point Beneteau First 40.7 David Hardy       6
7   USA 40742 Wired Beneteau First 40.7 Brian Angioletti / Chuck Norton       7
 
ORC Division
ORC (Triple W/L Low ToT)
1   USA 52144 Eagles Wings GS44 John Gottwald 0.7511 11/Jun/21 - 13:06:47 0:00:56:47 0:00:42:39 1 1
2   USA 40048 Inferno Farr 40 Philip Dowd 0.7992 11/Jun/21 - 13:04:47 0:00:54:47 0:00:43:47 2 2
3   USA 38006 Eagle Sydney 38 Shawn/Jerry O'Neill 0.7147 11/Jun/21 - 13:12:49 0:01:02:49 0:00:44:54 3 3
4   USA 88222 elbow room J 122 Douglas Evans 0.7137 11/Jun/21 - 13:13:59 0:01:03:59 0:00:45:40 4 4
5   USA 38004 Copernicus Sydney 38 (T) Michael Kennedy 0.7330 11/Jun/21 - 13:15:24 0:01:05:24 0:00:47:56 5 5
6   USA 51746 Taipan Farr 40 Lloyd Karzen DNC 0.0000       8  
7   USA 70029 Le Rêve Sunfast 3300 Vanessa Gates and Patrick Bredlau DNF 0.6706       8  
 
PHRF_ToT Division
PHRF 1
1   USA 60657 Scarlet Begonias Dufour 36P Kevin Foote 72.0 / 1.0450 11/Jun/21 - 13:25:16 0:01:10:16 0:01:13:26 1 1
2   USA 56810 Archimedes III C&C 115 Joe Hummel 69.0 / 1.0501 11/Jun/21 - 13:25:25 0:01:10:25 0:01:13:57 2 2
3   USA 35035 Dire Wolf 1D35 Jeffrey (Dewey) Janicek 27.0 / 1.1265 11/Jun/21 - 13:21:10 0:01:06:10 0:01:14:32 3 3
4   USA 11508 Maskwa C&C 115 Donald Waller 69.0 / 1.0501 11/Jun/21 - 13:27:55 0:01:12:55 0:01:16:34 4 4
5   USA 1300 Alpha Puppy J 35 Rick Stage 69.0 / 1.0501 11/Jun/21 - 13:29:15 0:01:14:15 0:01:17:58 5 5
6   USA 32756 Flying Spaghetti Monster J 35 Mitchell Weisman Dom Merritt 69.0 / 1.0501 11/Jun/21 - 13:33:04 0:01:18:04 0:01:21:59 6 6
7   USA 35004 Heartbreaker 1D35 Eric Oesterle DNS 33.0 / 1.1149       8  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
White Circle Racing
One Design Division
J 105
1   USA 5 Glider IV J 105 Richard Stearns       1
2   USA 349 Sealark J 105 Clark Pellett       2
3 Doyle Sailmakers  USA 295 Kinship J 105 Josh Lutton       3
4   USA 673 The Asylum J 105 Jon Weglarz       4
5 North Sails  USA 104 Vytis J 105 Gyt Petkus       5
6   USA 384 Valhalla J 105 Mike & Kathie Newman       6
7   USA 424 Flying Pig J 105 Mike Sheppard       7
8   USA 50638 Esprit d'Ecosse J 105 Judith & Ross McLean       8
 
J 109
1 Evolutions Sails  USA 224 Courageous J 109 Ray Douglas / Kris Maybach       1.5
2 Doyle Sailmakers  USA 124 Slapshot II J 109 Scott Sims       1.5
3   USA 141 Smee Again J 109 G Miz/Dreher/Hatfield/Neenan       3
4   USA 270 Vanda III J 109 Jack Toliver       4
5   USA 368 Callisto J 109 James and Kate Murray       5
6   USA 249 Full Tilt J 109 Peter Priede       6
7   USA 310 Blackfin J 109 Keith Eickenberg       7
8   USA 245 Liquid Lounge II J 109 jim caesar       8
 
Beneteau First 36.7
1   USA 101 Erizo de Mar Beneteau First 36.7 Antoni Czupryna / Waldemar Emmerich       1
2 North Sails  USA 60130 Soulshine Beneteau First 36.7 Jarrett Altmin       2
3   USA 52051 Free Radical Beneteau First 36.7 Robert Nelson         3
4   USA 262 Maggie Mae Beneteau First 36.7 Peter Wright       4
5   USA 60500 Veni Vidi Veatchi Beneteau First 36.7 Jason Veatch       5
6   USA 235 Eclipse Beneteau First 36.7 Peter Nielsen       6
7   USA 247 Painkiller 5 Beneteau First 36.7 Alice Martin       7
8 Doyle Sailmakers  USA 1313 Program Beneteau First 36.7 Earle Atwater       8
9 Doyle Sailmakers  USA 26219 FOG Beneteau First 36.7 Greg Rasmussen       9
 
PHRF_ToT Division
PHRF 2
1   USA 33 Ravn Beneteau Platu 25 Jamie Downing 120.0 / 0.9701 11/Jun/21 - 13:04:57 0:00:52:57 0:00:51:22 1 1
2   USA 101 Micro Darcy J 100 Team 101 81.0 / 1.0301 11/Jun/21 - 13:02:15 0:00:50:15 0:00:51:46 2 2
3   USA 33 Handsome Pete Beneteau First 10R David Baker 84.0 / 1.0252 11/Jun/21 - 13:02:46 0:00:50:46 0:00:52:03 3 3
4   USA 2605 Feisty Rodent Donovan 26 Devin Bader /Adam Berger 78.0 / 1.0350 11/Jun/21 - 13:03:08 0:00:51:08 0:00:52:55 4 4
5   USA 61063 Ohana Dehler 34c Robert Smetters 84.0 / 1.0252 11/Jun/21 - 13:05:19 0:00:53:19 0:00:54:40 5 5
6 UK Sailmakers  USA 40655 Unknown Lady2 Frers 36 David Ward DNF 90.0 / 1.0156       7  
 

2021 Helly Hansen NOOD Regatta Chicago
Corinthian Teams - Preliminary Results Race 1

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Blue Circle Racing
One Design Division
J 70
1 North Sails  USA 326 Aquaholiks J 70 Martin Johnsson       1
2   USA 230 Rip Rullah J 70 Bob Willis       2
3   USA 502 Haddock J 70 Robert Sansome       5
4   USA 423 American Flyer J 70 Steve Knoop       6
5   USA 358 Bombora J 70 Bryan Hayes       7
6   USA 751 Voodoo Child J 70 Boren / Diplacido       9
 
 

Back to previous page
Main Menu

Helly Hansen Sailing World Mount Gay Rum North Sails
Sunsail Regatta Craft Mixers Anchor Brewing Torqeedo

Copyright © Interactive Creations 2000-2021