2014-2015 Miami Star Winter Series - Commodores Cup / District 20 Championship
Preliminary Results Race 1

Select to view a specific Class results:   
Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Commodores Cup Racing
One Design Division
Star Class
1 33   USA 8465 8465 Star Augie Diaz / Arni Baltins       1 1
2 36   USA 8362 8362 Star Paul Cayard / Brian Terhaar         2 2
3 29   USA 8496 Pawseidon Star Peter Vessella / Guy Avellon       3 3
4 13   USA 8000 Star Star Arthur Anosov / David / Caesar       4 4
5 30   USA 8484 Barakablue Star Larry Whipple / Brian Fatih       5 5
6 95   USA 8440 8440 Star Jim Buckingham / Phil Trinter       6 6
7 18   USA 8177 USA 8177 Star Tomas Hornos / Josh Revkin       7 7
8 14   USA 8063 GRINCH Star Bert Collins / Jake Doyle       8 8
9 38   USA 8408 8408 Star Kevin Mcneil / Shane Zwingelberg         9 9
10 19   USA 8250 Rachel Star Andy Macdonald / Brad Nichol       10 10
11 25   ARG 8285 Pichon Pichoni Star Erich Mones / Stuart Macintosh       11 11
12 23   CAN 8389 Southern Star Star Jerry Wendt / Isao Toyama       12 12
13 17   CAN 8143 Remarc Star Brian Cramer / Cam Lymburner       13 13
14 22   USA 8358 8358 Star Benjamin Sternberg / Wil Christenson         14 14
15 15   USA 8072 8072 Star Doug Smith / Chris Rogers       15 15
16 26   USA 8464 Pied Piper/National Marine Star Jack Jennings / Brian Sharp       16 16
17 35   CAN 8466 8466 Star Henry Demone / Mike Wolfs       17 17
18 12   USA 7964 Goodfellas Star Charles F. Kohlermann IV / Charles Kohlerman III       18 18
19 31   USA 8410 Tesser Star Mike Phinney / Mark Strube       19 19
20 34   USA 8241 Red Cross Star Richard Burgess / Larry Scott       20 20
21 32   CAN 7315 7315 Star John Hokanson / Kip Gardner       21 21
22 96   GER 8396 High Octane Star Lothar Geilen / Carlos Miquel       22 22
23 16   CAN 8094 8094 Star Manfred Kanter / Andrew Malpass       23 23
 

2014-2015 Miami Star Winter Series - Commodores Cup / District 20 Championship
Sub-Class Scoring - Preliminary Results Race 1

Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Commodores Cup Racing
One Design Division
Star Class (Exalted Grand Master)
1 32   CAN 7315 7315 Star John Hokanson / Kip Gardner       21 21
 
 
Star Class (Grand Master)
1 33   USA 8465 8465 Star Augie Diaz / Arni Baltins       1 1
2 36   USA 8362 8362 Star Paul Cayard / Brian Terhaar         2 2
3 30   USA 8484 Barakablue Star Larry Whipple / Brian Fatih       5 5
4 19   USA 8250 Rachel Star Andy Macdonald / Brad Nichol       10 10
5 17   CAN 8143 Remarc Star Brian Cramer / Cam Lymburner       13 13
6 15   USA 8072 8072 Star Doug Smith / Chris Rogers       15 15
7 35   CAN 8466 8466 Star Henry Demone / Mike Wolfs       17 17
8 34   USA 8241 Red Cross Star Richard Burgess / Larry Scott       20 20
 
 
Star Class (Masters)
1 29   USA 8496 Pawseidon Star Peter Vessella / Guy Avellon       3 3
2 95   USA 8440 8440 Star Jim Buckingham / Phil Trinter       6 6
3 14   USA 8063 GRINCH Star Bert Collins / Jake Doyle       8 8
4 38   USA 8408 8408 Star Kevin Mcneil / Shane Zwingelberg         9 9
5 23   CAN 8389 Southern Star Star Jerry Wendt / Isao Toyama       12 12
6 31   USA 8410 Tesser Star Mike Phinney / Mark Strube       19 19
7 96   GER 8396 High Octane Star Lothar Geilen / Carlos Miquel       22 22
8 16   CAN 8094 8094 Star Manfred Kanter / Andrew Malpass       23 23
 
 
Star Class (Youth)
1 18   USA 8177 USA 8177 Star Tomas Hornos / Josh Revkin       7 7
2 22   USA 8358 8358 Star Benjamin Sternberg / Wil Christenson         14 14
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019