160th NYYC Annual Regatta presented by Rolex - FRIDAY (Around-the-Island)
Preliminary Cumulative Results
Select to view a specific Class:
All Classes
Class 0 - Marstrom 32
Class 1 - IRC 1
Class 10 - ORR
Class 11 - PHRF 1
Class 12 - PHRF 2
Class 13 - PHRF NS
Class 2 - IRC 2
Class 3 - Swan 42
Class 4 - IRC 4
Class 5 - IRC 5
Class 6 - 12 Metre
Class 7 - CRF SoT
Class 8 - CRF NS
Class 9 - CRF spinnaker
IRC miscellaneous
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Race
1
Total
A-T-I Blue Racing
CRF Division
Class 7 - CRF SoT
1.
USA L2
Lark
Eggemoggin 47
Tom Morris
1
1.0
2.
MLT 901
Tempus Fugit
Tempus 90
James Troup
2
2.0
3.
USA W.76/US-1
Wild Horses
W-Class W.76
donald tofias
3
3.0
Class 8 - CRF NS
1.
NY 6
Spartan
NY50
Charlie Ryan
1
1.0
2.
USA 50
Sonny
Custom
Joseph Dockery
2
2.0
3.
USA 71
BLACK WATCH
S&S custom yawl
Joseph Robillard
3
3.0
4.
USA 18
Angelita
8 Metre
Henry Skelsey
4
4.0
5.
312
Fortune
Custom Schooner
John Taft / Tom Glassie
5
5.0
Class 9 - CRF spinnaker
1.
USA T-82
Silent Maid
Barnegat Bay Catboat
Peter Kellogg
1
1.0
2.
USA 21
Madcap
6 metre
tom fair
2
2.0
3.
USA 194
Winnie of Bourne
Concordia 39
J Arvid klein
3
3.0
4.
USA 53
CHEROKEE
6 Metre
Jerry Goldlust
6
/
DNF
6.0
5.
USA 351
Fidelio
S&S 39
Charles Townsend
6
/
DNF
6.0
IRC Division
Class 1 - IRC 1
1.
USA 52221
Constellation
TP 52
Joshua Forgacs
1
1.0
2.
USA 61011
Stark Raving Mad VII
Swan 601
James Madden
2
2.0
3.
USA 55155
Rima2
RP 55
John Brim
3
3.0
4.
USA 66069
Caol Ila R
Mini Maxi 72
Alex Schaerer
4
4.0
5.
77
USA 50009
Privateer
Cookson 50
Ron O'Hanley
5
5.0
6.
USA 5095
Sled
TP 52
Takashi Okura
6
6.0
7.
AUT 2002
Cuba Libre
Whitbread 60 MOD
Norman MacPherson
7
7.0
8.
USA 52100
Hooligan
TP 52
Gunther Buerman
8
8.0
9.
USA 5210
Interlodge
IRC 52
Austin and Gwen Fragomen
9
9.0
10.
USA 60385
SEJAA
Custom
Mathew Goldsmith
10
10.0
11.
USA 2555
Rambler
RP 90 WB
George David
11
11.0
12.
4
Alvimedica 4
VO 65
Charlie Enright
12
12.0
13.
USA 45
Bella Mente
Judel-Vrolijk Mini Maxi
Hap Fauth
13
13.0
14.
GRE 55
Irie 2
Kerr 55
Brian Cunha
15
/
OCS
15.0
Class 2 - IRC 2
1.
USA 95
Spookie
Carkeek HP 40
Steve & Heidi Benjamin
1
1.0
2.
USA 1201
After Midnight
CTM41
Paul Jeka
2
2.0
3.
BER 1000
Nasty Medicine
Corby 41
Stephen Sherwin
3
3.0
4.
USA 61137
Otra Vez
Ker 43 Custom
William Coates
4
4.0
5.
USA 38007
Riot
McConaghy 38
Marc Ewing
5
5.0
6.
USA 50069
Temptation-Oakcliff
Custom Ker 50
Arthur Santry - Oakcliff Sailing
6
6.0
7.
USA 52599
Winged Lion
Ker 50
Will Hubbard
7
7.0
8.
USA 50400
Entropy
Tripp 41
Patricia Young
8
8.0
9.
USA 52821
White Rhino
Swan
Todd Stuart
9
9.0
10.
USA 4212
The Cat Came Back
Club Swan 42
Lincoln Mossop
10
10.0
11.
CAN 54403
Spitfire
J 145C
Jonathan Bamberger
13
/
DNF
13.0
12.
USA 50282
Miracle
R/P 44
Michael Cashel
13
/
DNF
13.0
Class 4 - IRC 4
1.
USA 93586
DownTime
Summit 40
Ed Freitag / Molly Haley
1
1.0
2.
USA 70
Pendragon
X-41
Quentin Thomas
2
2.0
3.
USA 52195
White Witch
King 40
Larry Landry
3
3.0
4.
USA 12241
Wings
J 122
Michael Bruno
4
4.0
5.
USA 43
AmadeusV
Xp38
Udo and Michael Schroff
5
5.0
6.
USA 39532
Old School
Farr 395
Ganson Evans
6
6.0
7.
USA 28920
Sunset Child
J 120
Marcus Cholerton-Brown
7
7.0
8.
USA 60525
CECILIE VIKING
Elan 450
Vidar Skjelstad
8
8.0
Class 5 - IRC 5
1.
USA 315
Carina
Custom 48
Rives Potts
1
1.0
2.
USA 51
Rush
J 109
Bill Sweetser
2
2.0
3.
USA 1976
Mischief
Lyman-Morse 40
David Schwartz
3
3.0
4.
USA 25244
Kincsem
J 44
Joerg Esdorn / Duncan Hennes
4
4.0
5.
NA 11
Swift
Navy 44
Nicholas Tucker
5
5.0
6.
USA 51920
Elan
Beneteau First 36.7
John Hammel
6
6.0
7.
USA 52439
Kalevala II
Grand Soleil 37 B&C
Tapio Saavalainen
7
7.0
8.
NA 23
Defiance
Navy 44
Padraig O'Brien
8
8.0
9.
USA 43600
Vamp
J 44
Leonard Sitar
9
9.0
10.
USA 32441
Cygnette
Swan 441
William Mayer
10
10.0
11.
GBR 5598T
Kenai
J 44
Chris Lewis
11
11.0
12.
USA 42324
Glory
J 44
Jack Neades
12
12.0
13.
USA 59278
Rocket J. Squirrel
Swan 39
Chris Otorowski
13
13.0
14.
USA 49
Gold Digger
J 44
James D. Bishop
16
/
DNF
16.0
15.
USA 72
Gut Feeling
J 109
Ted Herlihy
16
/
DNF
16.0
One Design Division
Class 3 - Swan 42
1.
USA 4210
Quintessence
Swan 42
Roger Widmann
1
1.0
2.
USA 4224
Barleycorn
Swan 42
Brendan Brownyard
2
2.0
3.
USA 4214
Daring
Swan 42
John Hele
3
3.0
4.
USA 4235
Apparition
Swan 42
Ken Colburn
4
4.0
5.
USA 4206
Impetuous
Swan 42
Paul Zabetakis
5
5.0
6.
USA 4221
Migration
Swan 42
Adrian Ionescu
6
6.0
7.
USA 4227
Hoss
Swan 42
Glenn Darden / Philip Williamson
7
7.0
8.
USA 4245
Mahalo
Swan 42
Charles Kenahan
8
8.0
9.
USA 4216
Arethusa
Swan 42
Phil Lotz
9
9.0
10.
USA 4243
Blazer
Swan 42
Christopher Culver
11
/
OCS
11.0
Class 6 - 12 Metre
1.
K 22
Victory 83
12 Metre
Dennis Williams
1
1.0
2.
KZ 3
New Zealand
12 Metre
Lexi Gahagan / Max Buerman
2
2.0
3.
KZ 5
Laura
12 Metre
Kip Curren
3
3.0
4.
USA 22
Intrepid
12 Metre
jack curtin
4
4.0
5.
USA 12 19
Nefertiti
12 Metre
Jon Wullschleger
5
5.0
Class 0 - Marstrom 32
1.
USA 5
Bronco
Marstrom 32
Michael Dominguez
1
1.0
2.
USA 3
Ultimate Pressure
Marstrom 32
Peter Denton
2
2.0
3.
USA 2
Liftoff
Marstrom 32
Malcolm Gefter
3
3.0
ORR Division
Class 10 - ORR
1.
USA 55655
Terrapin
Andrews 68
Jon Litt
1
1.0
2.
16
Dorade
S&S 52
Matt Brooks
2
2.0
3.
USA 4217
ORBIT
NYYC Swan 42
Rick Dominique
3
3.0
4.
USA 51868
Defiance
Swan 56 Cruising
Peter Noonan
4
4.0
5.
USA 51382
SKYE
Swan 53
Ralph Worthington
5
5.0
6.
USA USA 62
Arrowhead
J 42
Steve Berlack
6
/
DNF
6.0
PHRF Division
Class 11 - PHRF 1
1.
USA USA 104
Wild child
J111
Chris Jones
1
1.0
2.
USA 34
Blockade Runner
Farr 30
Bruce Bingman / Taran Teague
2
2.0
3.
USA 51104
Windwalker
Hood 60
Daniel Levangie
3
3.0
4.
USA 711
Odyssey
Alfred Van Liew / David Brodsky
4
4.0
5.
USA 4
Reef Points
RP 60
Joseph Huber
5
5.0
6.
USA 60909
Bravo
J-111
Sedgwick Ward
6
6.0
7.
USA 52455
Renegade
X-445
Jeffrey Pribor
7
/
DNF
7.0
Class 12 - PHRF 2
1.
USA 301
Samba
Quest 30
Tristan Mouligne
1
1.0
2.
USA 30005
Gordon E
S&S 30
Glenn Walters
2
2.0
3.
USA 56
Spirit
J 92S
EC Helme
3
3.0
4.
USA 12033
Sparkle Pony
Elite 37
Mallory Cushman
4
4.0
5.
USA 51229
Meddler X
J 29
Brian Kiley
5
5.0
6.
USA 61500
Bird
Gulfstar 50
Ed Steedman
8
/
DNF
8.0
7.
USA 2781
Nighthawk
J 24
Barker,McVicker & Ryan
8
/
DNF
8.0
Class 13 - PHRF NS
1.
USA 43932
Jazz Fish
Freedom 35
Paul Koch, Jr.
1
1.0
2.
USA 43
Sei Amici
Moody 41ac
alan baines
5
/
DNF
5.0
3.
USA 60113
Mad Czech
Chaser 33 3/4 ton
Jan Trousilek
5
/
DNF
5.0
4.
FIS 5
Kestrel
Herreshoff Fishers Island 31
Angus Davis
5
/
RAF
5.0
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy