2019 Heritage Cup Classic Yacht Regatta
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
1. Heritage Cup - Vintage Yacht Division - 1205 Start Racing
CRF MkII Division
Vintage Yacht
1.   USA 1937 Golden-Eye Rhodes Custom Yawl Michael Emmert 1 1.0
2.   USA 1936 Aegir (non-spin) Alden yawl Elith Larsen 2 2.0
3.   93 Phantom Concordia Yawl Joshua Dennerlein 3 3.0
4.   Q 10 Nor'easter Q Class Ted & Shelia Graves 6/DNC 6.0
5.   3829 Freyja Alden Challenger yawl Joe Hayes 6/DNF 6.0
 
 
2. Heritage Cup - Good Old Boat Division - 1215 Start Racing
PHRF Division
Good Old Boat (GOB)
1.   USA 11684 Snow Goose C&C 35-1 Thomas C. Delaney 1 1.0
2.   32859 Wizard C&C Mk 3 Trevor Wisdom 2 2.0
3.   USA 588 Shadowfox Hunter Legend 37 Alex Helfand 3 3.0
4.   200 Apollo J 105 Michael Kontonotas 4 4.0
5.   11766 Ranger C&C David McSorley 5 5.0
6.   Uni 53 Dolcezza Hunter37.5 Neill Parker 6 6.0
7.   None Salt C&C 37 CB Lisa Duffy 7 7.0
 
 
3. Heritage Cup - Good Old Boat Division - 1215 Start Racing
PHRF Division
Good Old Boat (GOB)
1.   USA 60572 Orion Hunter Legend 35.5 George Enzler 1 1.0
2.   USA 289 Flying Cloud C&C 29 Mk II Kirk Sneddon 2 2.0
3.   Madness Cal 33 James Carballal 3 3.0
4.   USA 2979 Spectra S&S Hinckley 38 sloop Carlo & Jonathan Zaskorski 4 4.0
5.   244 Shambala Sabre 34 Brad Dickson 5 5.0
6.   Uni 0 Viola Bristol Herve Riou 8/DNF 8.0
7.   66 Susie B Alerion Express 28 paul baumgarten 8/DSQ 8.0
 
 
4. Heritage Cup - Good Old Boat Division - 1225 Start Racing
PHRF Division
Good Old Boat (GOB)
1.   995 Grey Goose Pearson 30 Christopher Lucas 1 1.0
2.   13945 Starlight C&C27 Edward Spallina 2 2.0
3.   60863 Dusty Miller Cal 28-2 James Aikman 3 3.0
4.   005 Episode Sea Sprite shawn keating 4 4.0
5.   none Leandra Bayfield David Seroy 8/DNF 8.0
6.   144 Sugar n Spice Bayfield 30/32 John Kle 8/DNF 8.0
7.   12345 Great Expectations William Garden 44 David Johns 8/DNF 8.0
 
 
5. Heritage Cup - Small Classics & Spirit of Tradition Division - 1235 Start Racing
CRF MkII Division
Small Classics & Spirit of Tradition Division
1.   115 Raider Atlantic 30 Ron Doering 1 1.0
2.   USA 195 Natanya Friendship Sloop Kevin Rathbon 2 2.0
3.   85 North River 2 Buzzards Bay 14 George Conk 3 3.0
4.   USA 1952 Myth Schooner Peter Munda 4 4.0
5.   H2O Quadrant Hermann 22 Tim O'Rourke 6/DNF 6.0
 
 
6. Heritage Cup - Catboat Division - 1235 Start Racing
CRF MkII Division
Catboat Division
1.   AC 139 Sally E Atlantic City 24 John Reffner 1 1.0
2.   none Kocka Catboat--Noank Sloop rig(bowsrit) Leonard Sinowitz 2 2.0
 
 

Back to previous page
Main Menu


Copyright © Interactive Creations 2000-2021