2019 St. Mary's Governor’s Cup
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Total
Annapolis to St. Mary's City Racing
ORRez Division
CRCA - ORRez - Racer Cruiser
1.   USA 93442 ReJoyce C&C 115 Dennis Glackin 1 1.0
2.   USA 679 Lady Grey J 110 Joe Laun 2 2.0
3.   USA 93613 Resolute Tartan 3500 David Adams 3 3.0
4.   USA 3815 ACTAEA Hinckley Bermuda 40 yawl Michael Cone 4 4.0
5.   USA 32168 Dogwood Bark C&C 35 MK III Peter Jensen 5 5.0
6.   USA 52621 A L'Assaut Dufour 40 Performance Kurt Cerny 6 6.0
7.   USA 4515 Revolution CS Douglas Ellmore, Sr. 7 7.0
8.   USA 93662 ZigZag Jeanneau Sun Odyssey 349 Edward Rodier 9/RET 9.0
 
CRCA - ORRez - Cruiser
1.   52773 Moonlight Sail Beneteau 49 Marshall Steele 1 1.0
2.   50016 godspeed Hinckley SW 50 douglas kinney 2 2.0
3. Doyle Sailmakers  USA 5619 Odette Frers 56 Jasen Adams 3 3.0
4. Doyle Sailmakers  USA 61445 Velocity Catalina 445 John Schafer 11/RET 11.0
5.   USA 156 Five O'clock O'Day Michael Jewell 11/DNF 11.0
6.   3434 Synapse Sun Odyssey 389 Peter Calabresi 11/RET 11.0
7.   USA 61473 Celerity Beneteau 473 Rick Lober 11/RET 11.0
8.   USA 93223 Makai Catalina 380 Tony Ogden 11/RET 11.0
9.   93033 Amelia Beneteau 50 Myles Brager 11/RET 11.0
10.   USA 133 Reverie Jeanneau s/o 39i Christopher Rogers 11/RET 11.0
 
 
PHRF_ToT Division
PHRF - A0
1.   USA 61150 Crocodile Beneteau First 50 Scott Ward 1 1.0
2.   USA 157 Endorphin (ORC Dual) Melges 32 Erik Wulff 2 2.0
 
PHRF - A1
1.   USA 52240 SqueeZeplay IMX-40 Gregg Brinegar 1 1.0
2.   USA 77 No Surrender J 120 Rick Hanson 2 2.0
3. North Sails  USA 50473 Cheetah Mod Mumm 36 Marc Briere 3 3.0
4.   USA 93377 Magic Dragon Bene First 44.7 David Poff 4 4.0
5.   USA 23798 Pursuit Custom Norman Dawley 5 5.0
6. North Sails  USA 51218 Chaotic Flux J 120 James Chen 6 6.0
7.   USA 51677 Whatshername Beneteau First 40.7 Dave Sossamon 7 7.0
8.   USA 42707 Divide by Zero Frers 45 John Lanigan 10/DNF 10.0
9.   USA 38012 ZUUL Aerodyne 38 Benedict Capuco 10/DNF 10.0
 
PHRF - A2
1. North Sails  USA 42937 Carina J 37 Will Passano 1 1.0
2.   USA 32245 Stylo Dickerson/Farr Wiley Stagg 2 2.0
3.   USA 22 Delirium J 33 David McCullough 3 3.0
4.   42340 Legacy Frers 38 Mark Taylor 4 4.0
5.   USA 50525 Cimarron J 110 Lynn McClaskey 5 5.0
6. North Sails  USA 51639 Himmel Dehler 39 Donald Snelgrove 6 6.0
7.   USA 33 Resolute J 109 Francis Albert 7 7.0
8.   USA 369 Skoot J 109 Dan Lewis 8 8.0
9.   USA 069 Bare Bones Sunfast 3600 John Tis 9 9.0
10.   USA 407 Chessie J 105 John Kircher 10 10.0
11.   USA 04 Cookie Monster Salona S380 Steve H 11 11.0
12.   USA 7000 Victorine columbia 32 David Conlon 12 12.0
13. Quantum Sails  USA 321 Rum Puppy J 105 Kevin Fitzgerald 13 13.0
14.   USA 93556 Allegiant J 42 Albert Bossar 14 14.0
15.   USA 1889 Monkey Dust Tripp 33 Craig & Dotty Saunders 18/DNC 18.0
16.   53334 Promise Morgan 45-4 David Kunselman 18/RET 18.0
17.   USA 45 Hornet J 33 John Loe 18/RET 18.0
 
PHRF - B
1.   83348 Blaze Star Pearson flyer Pat and amy Teeling 1 1.0
2.   USA 53538 Crackerjack Tartan 33R Walt Lotspeich 2 2.0
3.   USA 68120 Orion Hanse 371 Jon Opert 3 3.0
4.   USA 2021 Nicole Cal 40 Tom Campbell 4 4.0
5.   121 Sea Shadow Pearson 36 Jonas Lodge 5 5.0
6.   40761 Renegade S2 9.1 Richard Geis 11/RET 11.0
7.   83218 Gun S2 9.1 Charles McCord 11/RET 11.0
8.   usa 93123 Gabrielle J-29 Ashly Spear 11/DNC 11.0
9.   USA 1322 Osprey J 80 Charlie Buckley 11/RET 11.0
10.   USA 61260 Hobnob Seguin 44 Matthew Joyce 11/RET 11.0
 
PHRF - C
1.   53588 Victoria Sabre 38 MkI Mark Maiocco 1 1.0
2.   627627 Floating Point Cherubini 44 Douglas Wilson / Julianne Fettus 5/DNF 5.0
3.   211 Sundance Alberg 30 Barrett Adams 5/RET 5.0
4.   9324 Discovery Nicholson 35 Albert Boyce 5/RET 5.0
 
PHRF - N
1.   USA 93611 Caribbean Magic C&C Gary and Greg Schoolden 1 1.0
2.   USA 388 Tamarind Tartan 34C Mark McIver 7/RET 7.0
3.   93605 Jolly BENE OCN 343 Gib Seese 7/RET 7.0
4.   93582 Solas Pearson 33 Denis King 7/RET 7.0
5.   USA 53462 Touche sloop/ Comet 111 Robert Dickey 7/RET 7.0
6.   USA 415 Adagio Hanse 415 Peter Gill 7/DNF 7.0
 
CHESSS
1.   USA 12 Jane Says J 124 Robert Dunigan, Jr. 1 1.0
2.   USA 31888 Alacrity Tartan 33 Richard Acuti 5/RET 5.0
3.   USA 61170 La Defonce Figaro 3 Laurent Givry 5/DNF 5.0
4. 837   USA 837 Thunder Mini Transat 6.50 Vernon Hultzer 5/DNF 5.0
 
 
Annapolis to St. Mary's City - Multihull Racing
ToT Division
Multihull A
1.   M6 tHriLL Ride Reynolds Jim Parrott 1 1.0
2.   131 OrgaZmatron Corsair F-31R Josh Colwell 2 2.0
3.   3 Flipper Gougeon G32 John Wayshner 3 3.0
4.   USA 15 Mikayla F33 John Nicholson 4 4.0
5.   001 Cheshire Cat Stilletto-Xr John Enderle 5 5.0
6.   USA 001 Triple threat Corsair 43 Timothy Lyons 9/RET 9.0
7.   USA 528 Gemini Catamaran 34 Jere & Lloyd Glover 9/RET 9.0
 
 
Annapolis to St. Mary's City ORC scoring Racing
ORC Division
ORC
1.   USA 52240 SqueeZeplay IMX-40 Gregg Brinegar 1 1.0
2.   USA 93613 Resolute Tartan 3500 David Adams 2 2.0
3.   USA 679 Lady Grey J 110 Joe Laun 3 3.0
4.   USA 42937 Carina J 37 Will Passano 4 4.0
5.   USA 50473 Cheetah Mod Mumm 36 Marc Briere 5 5.0
6.   USA 22 Delirium J 33 David McCullough 6 6.0
7.   USA 32245 Stylo Dickerson/Farr Wiley Stagg 7 7.0
8.   USA 369 Skoot J 109 Dan Lewis 8 8.0
9.   USA 51639 Himmel Dehler 39 Donald Snelgrove 9 9.0
10.   USA 2021 Nicole Cal 40 Tom Campbell 10 10.0
11.   USA 23798 Pursuit Custom Norm Dawley 11 11.0
12.   USA 93556 Allegiant J 42 Albert Bossar 12 12.0
13.   USA 04 Cookie Monster Salona S380 Steve Hale 13 13.0
14.   USA 7000 Victorine Columbia 32 David Conlon 14 14.0
15.   USA 45 Hornet J 33 John Loe 19/RET 19.0
16.   USA 1889 Monkey Dust Tripp 33 Craig & Dotty Saunders 19/RET 19.0
17.   USA 61445 Velocity Catalina 445 John Schafer 19/RET 19.0
18.   USA 38012 ZUUL Aerodyne 38 Benedict Capuco 19/DNC 19.0
 
 
Fishing Bay to St. Mary's City Racing
PHRF_ToT Division
PHRF - Spinnaker
1. 4 Ullman Sails  USA 22050 Shenanigan Tartan 10 Miles Booth 1 1.0
2.   USA 40189 Schiehallion Beneteau 305 Brad Miller 2 2.0
3.   USA 7070 Afterthought J 109 Craig Wright 3 3.0
4. Ullman Sails  USA 84357 rhapsody C&C 35 MK III Jim Raper 4 4.0
5.   843 Wendas Pearson 30 James Sturdy 6/DNF 6.0
 
PHRF - Non-Spinnaker
1.   58 Makai J 32 Scott Ruff 1 1.0
2.   43004 Easting Down Bristol 40 Paul Brier 2 2.0
 
 
Potomac to St. Mary's City Racing
PHRF_ToT Division
PHRF - N
1.   USA 93406 Evergreen Irwin Citation Bob Donaldson 1 1.0
2.   205 Look Close Sabre 362 Robert Ballard 2 2.0
3.   185 Te-Keel-La Catalina 310 Ramon Williams 7/RET 7.0
4.   139 Music Maker Catalina Charles Hazard 7/RET 7.0
5.   877 Gemini Catalina 27 George Polachak 7/RET 7.0
6.   USA 5298 Tipsy Columbia 8.7 Chris Cunningham 7/RET 7.0
 
PHRF - Spinnaker
1. 34   43372 Dark Star Pearson 37 MOD Doug Savage 1 1.0
2.   USA 33411 Truculent Turtle Lindenberg 26 (Mod) Martin Howell 2 2.0
3.   93084 Easy Button Colgate 26 Michael Perraut 3 3.0
4.   91109 Moovin Olson911SE Tom Cordell 4 4.0
5.   41561 zoomee express 34 jim holley 6/RET 6.0
 
 
Solomons to St. Mary's City Racing
PHRF_ToT Division
PHRF - Spinnaker
1.   USA 063 Bad Cat J 111 James Whited 1 1.0
2.   USA 335 Rakali J 105 Mark & Robin Witte 2 2.0
3.   2511 Irestu Beneteau First 42 Jeff Jeffries 3 3.0
4.   720 C2 (squared) Okay 34 Chris Staley 4 4.0
 
 

Circle/CourseRace NumberRace Notes
Annapolis to St. Mary's City ORC scoring1Start times set for 17:00; finish times adjusted for actual starting times for each participant

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019