2013 Captains Harbor Friday Night Series
Preliminary Cumulative Results
Select to view a specific Class:
All Classes
PHRF 133 and Above
PHRF 88 and Lower
PHRF 89-132
Sign-up with RC on Water (Do Not Register On-Line)
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
T
O
Total
Division I Racing
PHRF_ToT Division
PHRF 88 and Lower
1.
USA 60351
Hurricane
Summit 35
John Schinto
1
1
3
1
[3]
3.0
2.
GBR 4930R
Team Zombie
Ultra 30
Andrew Scrivan
5
/
DNC
3
1
13
[13]
9.0
3.
USA 206
Coyote
Megles 32
Bill Clemens
5
/
DNC
14
/
DNC
2
3
[14]
10.0
4.
USA 40044
Bellerophon
Farr 40 OD
Rick and Skip Sinlclair
5
/
DNC
2
4
6
[6]
11.0
5.
USA 52024
Terrapin
First 40.7
Paul Dunay & Jon Litt
4
9
5
2
[9]
11.0
6.
USA 242
Blue Mouse
J 35
Mark Parry / Lawrence McGrath
2
8
6
5
[8]
13.0
7.
CAN 5
Carbonado
MC 38
John/Matthew Barry
5
/
DNC
6
10
4
[10]
15.0
8.
USA 51518
Lapin
Beneteau First 40.7
Chris Clark
3
5
9
15
/
DNC
[15]
17.0
9.
USA 30
Nevermore
J 100
Ken Hall
5
/
DNC
4
13
10
[13]
19.0
10.
USA 59
Wave Rider
Farr 30
Benoit Ansart
5
/
DNC
7
7
11
[11]
19.0
11.
USA 41454
Impromptu
J 35
Brian Warner
5
/
DNC
10
8
15
/
DNC
[15]
23.0
12.
USA 30252
Moxy
X-Yachts xp33
Paul Brindak
5
/
DNC
14
/
DNC
12
8
[14]
25.0
13.
USA 10104
First Light
C&C 101
Dana OBrien
5
/
DNC
11
15
/
DNC
9
[15]
25.0
14.
USA 75
No Escape
J 120
John Barry
5
/
DNC
14
/
DNC
15
/
DNC
7
[15]
26.0
15.
USA 8
First 35
Beneteau First 35
Steve Lukens
5
/
DNC
13
11
12
[13]
28.0
16.
USA 14
Shameless
J 33
Peter Van Duyne
5
/
DNC
12
15
/
DNC
15
/
DNC
[15]
32.0
17.
USA 39515
Elan
Farr 395
Kent Holden
5
/
DNC
18
/
OCS
14
14
[18]
33.0
18.
USA 39534
Skye
Farr 395
James T. Anderson
5
/
DNC
14
/
DNC
15
/
DNS
15
/
DNC
[15]
34.0
Division II Racing
PHRF_ToT Division
PHRF 89-132
1.
USA 77287
Attractive Nuisance
Olson 30
Jonathan & Karin Nye
1
/
DNC
4
/
DNC
1
1
[4]
3.0
2.
USA 41302
Borderline
C&C 35 MK3
Jonathan Asch / Stephen Bishop
1
/
DNC
1
3
3
[3]
5.0
3.
USA 131313
Kekoa
Tartan 38
Luke Wakeman
1
/
DNC
2
2
4
[4]
5.0
4.
23998
Fireball
C & C 40
Bill Baxter
1
/
DNC
4
/
DNC
4
/
DNC
2
[4]
7.0
5.
USA 51241
South Wind
Swan 44
Walter & Joy Pierson
1
/
DNC
3
4
/
DNC
6
/
DNC
[6]
8.0
6.
2121
USA 73208
Christina
Frers 30
Richard Wolfram
1
/
DNC
4
/
DNC
4
/
DNC
5
[5]
9.0
7.
USA 32483
Heart's Desire
C&C 35 III
Allen Lovejoy
1
/
DNC
4
/
DNC
4
/
DNS
6
/
DNC
[6]
9.0
8.
USA 77496
Fin II
Olson 30
Thomas O'Connell
1
/
DNC
4
/
DNC
4
/
DNC
6
/
DNC
[6]
9.0
9.
Q 10
Nor'easter
Alden Q-Class
Ted & Shelia Graves
1
/
DNC
4
/
DNC
4
/
DNC
6
/
DNC
[6]
9.0
10.
USA 570
Windswept
Cal 33-2
Rick Crossman
1
/
DNC
4
/
DNC
4
/
DNC
6
/
DNC
[6]
9.0
11.
USA 26
Risk
J 92
Kevin Mackay
1
/
DNC
4
/
DNC
4
/
DNC
6
/
DNC
[6]
9.0
Division III Racing
PHRF_ToT Division
PHRF 133 and Above
1.
USA 20233
Dursey
C&C 33
David Ornstein
1
1
1
1
[1]
3.0
2.
USA 550
Antelope
Tartan
Jim Cobbs
4
/
DNC
2
4
2
[4]
8.0
3.
USA 11919
Finn Ratoon
Allied 30 30
Robert Coulson
4
/
DNC
3
3
3
[4]
9.0
4.
USA 30736
Tecumseh
C&C 36
Donald Rotzien
4
/
DNC
4
2
5
[5]
10.0
5.
USA 117
Jamala III
S2 9.1
Hamish Young
2
5
7
4
[7]
11.0
6.
USA 320
Hazelnut
J 24
Stephen Hayes
3
6
5
7
[7]
14.0
7.
USA 1358
Silver Fox
J 24
Jasjeet Sood
4
/
DNC
10
/
DNC
6
11
/
DNC
[11]
20.0
8.
USA 52594
Hawkeye(C)
C&C 34
Michael Burke
4
/
DNC
10
/
DNC
12
/
DNC
6
[12]
20.0
9.
USA 051
Comet
alerion 28
Allan Levys
4
/
DNC
7
9
11
/
DNC
[11]
20.0
10.
USA S34
Badger
Sabre 34 Mk I
Chris and Sarah Fey
4
/
DNC
9
11
8
[11]
21.0
11.
USA 295
Liberty
Sabre 34
Leonard Shavel
4
/
DNC
10
/
DNC
8
11
/
DNC
[11]
22.0
12.
USA 60327
Carpe Diem
Beneteau First 235
Blazej Cichy
4
/
DNC
8
12
/
DNC
11
/
DNC
[12]
23.0
13.
USA 143
Freebird
Pearson 34
Jake Kramer
4
/
DNC
10
/
DNC
12
/
DNC
9
[12]
23.0
14.
USA 14691
Alliance
C&C 27
Bill Lewis
4
10
/
DNC
10
10
[10]
24.0
15.
USA 145
Hooke
Shields
Richardson Hendee
4
/
DNC
10
/
DNC
12
/
DNS
11
/
DNC
[12]
25.0
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy