2013 Storm Trysail Club Block Island Race
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
Block Island Racing
IRC Division
IRC Double Handed
1.   USA 43968 Alibi J 120 Gardner Grant 1 1.0
2.   USA 50622 Mireille J 120 Hewitt Gaynor 2 2.0
3.   USA 32575 Paladin J-35 Jason Richter 3 3.0
4.   USA 332 Strider J 109 Andrew Berdon 4 4.0
5.   USA 52675 Oakcliff Racing Ker 11.3 Michael Tolsma 5 5.0
6.   USA 260 Mad Dogs & Englishmen J 109 adrian begley 6 6.0
7.   USA 50343 Choucas Jeanneau SF 36 Frederic Cosandey 7 7.0
8.   USA 14 Thin Man J 92 Todd Aven 8 8.0
9.   USA 52787 Next Boat Morris 45 Mark Ellman 9 9.0
10.   USA 39534 Skye Farr 395 James T. Anderson 14/DNS 14.0
11.   USA 60161 Flashpoint J 100 Adrian Little 14/DNS 14.0
12.   USA 316 Wave Rider Farr 30 Benoit Ansart 14/DNF 14.0
13.   USA 92 Jaded J 105 Peter Rugg 14/DNF 14.0
 
IRC 1
1.   USA 10625 Dreamcatcher Swan 48 S&S Stephen Kylander 1 1.0
2.   USA 32441 Cygnette Swan 441 William Mayer 2 2.0
3.   USA 40789 Lora Ann Express 37 Richard Du Moulin 3 3.0
4.   USA 52066 Jacqueline IV Hinckley SW42 Robert Forman 4 4.0
5.   USA 31779 Breakaway Tripp 37 Dave Otterbein 5 5.0
 
J 109
1.   USA 369 Skoot J 109 Jim Vos 1 1.0
2.   USA 125 Loki J 109 David Rosow 2 2.0
3.   USA 310 Pax 3 J 109 Robert Siegel 3 3.0
4.   HKG 2101 Apsara J 109 Mike Sleightholme 4 4.0
5.   USA 160 Ariel J 109 Jeffrey Warren 5 5.0
 
IRC 2
1.   USA 43600 Vamp J 44 Leonard Sitar 1 1.0
2.   USA 25244 Kincsem J 44 Joerg Esdorn / Duncan Hennes 2 2.0
3.   USA 51518 Lapin Beneteau First 40.7 Chris Clark 3 3.0
4.   USA 28990 Spectre Tripp 40 Brian Prinz 4 4.0
5.   USA 39532 Old School Farr 395 Ganson Evans 6/DNF 6.0
 
IRC 3
1.   USA 52875 Oakcliff Sailing Peacemaker Ker 11.5 Oakcliff Sailing 1 1.0
2.   USA 60545 Persevere Hanse 545 Arthur Baer Colin Rath 2 2.0
3.   USA 4224 Barleycorn Swan 42 Brendan Brownyard 3 3.0
4.   USA 45454 Lir Swan 45 John McNamara 4 4.0
5.   USA 1131 Soulmates Custom Goetz 40 Adam Loory 5 5.0
6.   USA 60140 American Girl King 40 Daniel Galyon 6 6.0
7.   USA 51601 Avra J 120 MOD Leo Vasiliev 7 7.0
8.   USA 51990 Oakcliff Farr 40-2 Farr 40 Seth Cooley 10/DNF 10.0
9.   USA 50400 Entropy Tripp 41 Paul Hamilton / Patti Young 10/DNS 10.0
 
IRC 4
1.   USA 95 SPOOKIE HPR Carkeek 40 Steve & Heidi Benjamin 1 1.0
2.   USA 51000 Bombardino Santa Cruz 52 james sykes 2 2.0
3.   USA 50069 Temptation - Oakcliff Custom Ker 50 Arthur Santry - Oakcliff Sailing 3 3.0
4.   USA 52599 Snow Lion Ker 50 Lawrence Huntington 4 4.0
 
IRC 5
1.   USA 25555 Rambler RP 90 W B George David 1 1.0
2.   USA 55155 Rima2 RP 55 John Brim 2 2.0
 
 
PHRF Division
PHRF 1
1.   USA 56 Tacktile Sabre 42 CB Jeffrey Wilson 1 1.0
2.   USA 53333 Gringo Pearson 37 Michael McGuire 2 2.0
3.   USA 21108 GADZOOKS C&C 38 Geoffrey Beringer 3 3.0
4.   USA 77496 Fin II Olson 30 Thomas O'Connell 4 4.0
5.   USA 20324 Innisfree Contessa 35 Don Wyllie 5 5.0
6.   USA 234 ARGO Catalina 400 Boris Keselman 11/DNF 11.0
7.   USA 47308 AWOL Frers 33 Don Horton 11/DNF 11.0
8.   40852 Audacious Frers 33 Robert Farnum 11/DNF 11.0
9.   23746 snowgoose F & C Ketch william robinson 11/DNF 11.0
10.   USA 10878 STAR Aeromarine Jeffrey Ohstrom 11/DNF 11.0
 
PHRF 2
1.   USA 79 KYRIE Tartan 4100 John DiMatteo 1 1.0
2.   USA 43827 Patience Tripp 33 Richard Royce 2 2.0
3.   USA 52024 Terrapin First 40.7 Paul Dunay & Jon Litt 3 3.0
4.   USA 122 Shooting Star Beneteau First 36.7 Steve Cain 4 4.0
5.   USA 60937 threebeans Santa Cruz 37 Christopher Rosow 5 5.0
6.   USA 60389 Maguelone Dufour 36P Francois-Xavier Rouffiac 6 6.0
7.   USA 60385 SEJAA Custom Judel & Vroljik Mathew Goldsmith 10/DNS 10.0
8.   USA 35356 Solaris Beneteau First 36.7 Marek Mirota 10/DNF 10.0
9.   USA 35356 Solaris Beneteau First 36.7 Marek Mirota 10/DNF 10.0
10.   USA 71 Red Stripe FT 10M Charlie Reynolds 10/DNF 10.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019