2019 Vineyard Race
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
Cornfield Point Racing
PHRF_ToT Division
Class 1 PHRF - NS
1.   25567 Iris Sabre 426 Lee Backus - SHYC 1 1.0
2.   CAN 131313 Kekoa Tartan 38 Luke Wakeman 2 2.0
3.   USA 41437 Celebration (II) Tripp 37 Sea Scout Ship 6 3 3.0
4.   usa 11 Plausible Freedom cat ketch Kasia Krauze 4 4.0
5.   USA 51101 On The Mark II Hunter 35.5 Marc Luxemburg 6/RET 6.0
 
Class 2 PHRF-DH
1.   USA 45002 ACADIA J/45 Erik/Tom Asgeirsson/Stokes 1 1.0
2. OneSails Sailmakers  USA 256 Trouble Colgate 26 Miguel Dominguez 2 2.0
3. UK Sailmakers  H340 Fides Hunter 340 tom ducrot 3 3.0
 
Class 3 PHRF
1.   USA 14545 Pegasus Tartan 41 Austin Royle 1 1.0
2.   USA 20829 Carry On C&C 33-1 Thomas Oryniak 2 2.0
3.   USA 138 Roo C&C 33-2 Gary Tarnoff 3 3.0
4.   USA 84 Triton Tartan 34-2 Mike Sullivan 4 4.0
5.   USA 63136 Shining Star Farr 33 Steve Hayes 5 5.0
6.   USA 70320 Latitude Mason 43 Brian Gillen 6 6.0
7. Other  USA 697 V&P Pearson 30 Marek Kurek 7 7.0
8.   USA 5 Five Star Tartan 412 Lisa Woolsey 9/RET 9.0
 
 
Seaflower Reef Racing
PHRF_ToT Division
Class 4 PHRF-DH
1.   USA 52418 Joyride J 109 Greg Imbruce 1 1.0
2.   USA 21108 Gadzooks C&C38 Geoffrey Beringer 2 2.0
3.   USA 52554 Jamala IV Beneteau First 36.7 Hamish Young 3 3.0
4.   USA 40866 Black Mallard Cardinal 46 Tracy McRoberts 4 4.0
5.   POL 20000 Witold Mini 6.50 Bartosz Bilinski 6/RET 6.0
 
Class 5 PHRF
1.   USA 34 Albondigas J 88 Justin Scagnelli 1 1.0
2. Doyle Sailmakers  USA 402 Raptor J 105 Frank Conway 2 2.0
3.   USA 14 Thin Man J 92 Todd Aven 3 3.0
4.   46831 Udacha Tripp33 Vladimir Koulik 4 4.0
5. Other  USA 18321 Expresso Express 37 Steve Longo / Halsey Bullen/Mark Duncan 5 5.0
6.   USA 222 Eagle X-332 Ernie Bivona 6 6.0
7.   USA 52386 Eclipse Sabre 386 Marc Berkowitz 8/RET 8.0
 
 
Vineyard Racing
IRC Division
Class 6 IRC-DH
1.   USA 43968 Alibi J 120 Gardner Grant 1 1.0
2.   USA 60697 Loblolly J 35 Michael Greene 2 2.0
3.   USA 93367 Pegasus Beneteau First 36.7 Hartmut Ludwig 3 3.0
 
Class 11 IRC
1.   USA 61183 In Theory JPK 1080 Peter McWhinnie 1 1.0
2.   USA 43600 Vamp J 44 Leonard Sitar 2 2.0
3.   USA 779 Froya McCurdy & Rhodes CTM 46 Briggs Tobin 3 3.0
4.   USA 52920 Blue Yonder J 122 Don Dwyer 4 4.0
5.   USA 61010 Chwa 2 Beneteau First 35 CE Craig Page 5 5.0
6.   USA 9393 Resolute IV IMX 40 Terrence Arndt 6 6.0
7.   USA 50692 Morgan of Marietta Wauquiez Centurion 42 Colin Golder 7 7.0
 
Class 13 IRC
1.   USA 51601 Desperado YCC CTM 40 Leo Vasiliev 1 1.0
2.   USA 60711 Phantom XP44 Chris Schoen 2 2.0
3.   USA 61180 M.A.T. 1180 YCC M.A.T. 1180 Midn. Neeko Helbich 3 3.0
4.   USA 45016 Direwolf IMX 45 Lawrence Hennessy 4 4.0
5.   USA 61121 Eagle J 121 Steven Levy 5 5.0
6.   USA 60874 Xpatriate Xyacht XP44 Peter Grueterich 6 6.0
7.   USA 61081 Phantom X-treme 32 peter hein 8/RET 8.0
 
Class 14 IRC
1.   USA 61915 Summer Storm Marten 49 Andrew Berdon 1 1.0
2.   USA 39 Christopher Dragon XI Ker40+ Andrew & Linda Weiss 2 2.0
3.   USA 45045 Pterodactyl R/P 45 Custom Scott Weisman 3 3.0
4.   USA 51552 Magic Santa Cruz 52 Kenneth Laudon 4 4.0
5.   NZL 8008 Rikki R/P 42 Bruce Chafee 5 5.0
6.   USA 61630 Spectre J 145 Brian Prinz 6 6.0
 
Class 16 IRC
1.   USA 60669 Prospector Mills 68 Shelter Island Transatlantic Partners 1 1.0
2.   USA 60063 Warrior Volvo 70 modified Steve & Stephen Murray Sr. & Jr. 2 2.0
 
 
PHRF_ToT Division
Class 8 PHRF
1.   41782 R JMS C&C 35 MK III Richard Spitzenberger 1 1.0
2.   USA 42559 Poppy Olson 34 Kelly Robinson 2 2.0
3.   USA 51950 Duet Sun Fast 37 Andrian (Andy) Lubimov 3 3.0
4.   USA 1781 Towhee Cal 40 Paul Jennings 4 4.0
5.   USA 60468 Gemini Hanse 375 James Coffman 5 5.0
6.   USA 43006 Valkyrie YCC C&C 34R Erik & Annika Haakonsen 6 6.0
7.   USA 30521 Glim C&C 40 William Klein 7 7.0
8.   USA 56 Tacktile Sabre 42 CB Jeffrey Wilson 8 8.0
9.   USA 23939 SPIRIT C&C 40-2 John Michael 9 9.0
10.   USA 324 Young American-324 (YCC) J 105 Young American 11/DNC 11.0
 
Class 9 PHRF
1.   USA 261 Growth Spurt J 109 John Greifzu, Jr. 1 1.0
2.   USA 71 Mistral J 109 Dan Nash 2 2.0
3.   USA 163 Rhiannon III J 109 Cao Deambrosio & Chris Nicholls 3 3.0
4.   USA 52361 Frequent Flyer Beneteau First 36.7 Alistair Duke 4 4.0
5.   USA 230 Daydream Beneteau First 36.7 Gregory Madzio 5 5.0
6.   USA 42886 Sapphire J 35 Jim Farrell 6 6.0
7. Other  USA 52155 Charlotte Beneteau First 36.7 Richard West 7 7.0
8.   USA 149 En passant Beneteau First 36.7 Jim Archer 8 8.0
9.   USA 43681 Sawtooth Thomas 35 Peter Schmiedeck 10/RET 10.0
 
Class 10 PHRF
1.   USA 83293 Madison J 120 Brian Spears 1 1.0
2.   USA 50197 Flying Lady Swan 46 Mk 1 Phillip Dickey 2 2.0
3.   USA 51512 Rocket Science J 120 Rick Oricchio 3 3.0
4.   USA 2112 YYZ Jeanneau 53 Justin Bonar 4 4.0
5.   USA 52 Rascal Dehler 38c Rory Cumming 5 5.0
6.   USA 60592 Bellatrix Salona 41 Deric Hetzel 6 6.0
7.   USA 61237 American Girl Dehler 42 Daniel Galyon 7 7.0
8.   USA 60351 Blue Fire Summit 35 Mark Parry 8 8.0
9.   USA 11204 Dauntless J 112e Arthur Hanlon 9 9.0
10.   USA 60247 Legacy V Alden Ketch Michael Wiseman 11/RET 11.0
 
Class 12 PHRF
1. North Sails  USA 32 Libertas J 111 John Donovan 1/RDG 1.0
2.   USA 16 Fireball J 111 Bill & Jackie Baxter 2 2.0
3.   USA 51990 Oakcliff Farr 40 Blue Farr 40 Oakcliff Sailing 3 3.0
4.   USA 51695 Oakcliff Farr 40 Black Farr 40M Oakcliff Sailing 4 4.0
5.   USA 52300 Jules Baltic 52 Thomas Dunn 5 5.0
6.   USA 46957 Oakcliff Farr 40 Red Farr 40 Oakcliff Sailing 6 6.0
7.   USA 88 Varuna J 111 Abhijeet Lele 7 7.0
8. Doyle Sailmakers  USA 12235 Summer Grace J 122 Kevin Kelley 8 8.0
9.   USA 20 BlueMoon Farr 395 Luke Puk 9 9.0
10.   GBR 1874LL Overproof Oakcliff Open 30 Oakcliff Sailing Ariel Nechemia 10 10.0
11.   USA 26 Black Diamond YCC J 111 Midn. Cooper Siepert 12/DNC 12.0
 
 
ToT Division
Class 15 Multihull
1.   USA 6603 Nala HH 66 Jim Vos 1 1.0
2.   002 Zibure Countour 34 Trimaran Francois Mazaud 2 2.0
3. Quantum Sails  USA 52985 Three Little Birds PT-11 Trimaran Kevin Baxley 3 3.0
4.   USA 01 Nice Tri Dragonfly Kevin Hawco 5/RET 5.0
 
 



Protest Filing Report as of 05/Dec/2022 @ 10:04 AM

No. Race # Protesting   Protested Reason Hearing Status Jury Decision
1. 1 Libertas (USA 32) vs Redress - Giving assistance per rule 1.1 Requesting 8 minutes for sailing off-course to evaluate abandoned catamaran. Time out and time back submitted-tracking indicates change of course. 06:00PM Closed First notified RC at 17:37 Saturday, shortly after incident. Determined Libertas did render assistance and was granted 4m 50s redress
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy