2012 Rolex Big Boat Series / IRC North American Championship
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
  Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Race
7
Total
City Front Racing
IRC Division
IRC A
1.   USA 52007 Vesper TP 52 Jim Swartz 1 1 2 1 1 1 1 8.0
2.   USA 2121 Rio TP 52 Manouch Moshayedi 2 2 1 2 2 2 2 13.0
3.   USA 16 Swiftsure II Schumacher custom Sy Kleinman 3 4 3 3 3 4 4 24.0
4.   USA 84248 Meanie Southern Cross 52 Thomas Akin 4 3 4 5 5 3 3 27.0
5.   USA 7676 Tai Kuai RP 44 Daniel Thielman 5 7/DNF 5 4 4 5 5 35.0
6.   USA 48005 Bodacious+ 1D 48 John Clauser 6 5 6 6 6 6 6 41.0
 
IRC B
1.   USA 60408 Soozal King 40 Daniel Woolery 1 1 2 2 1 1 1 9.0
2.   USA 43690 TNT Custom Tripp 43 Brad Copper 2 2 1 1 4/SCP 2 3 15.0
3.   USA 52445 Swazik Swan 45 Sebastien de Halleux 3 3 4 3 3 3 2 21.0
4.   USA 40046 Twisted Farr 40 M. Tony Pohl 4 4 3 5 4 4 4 28.0
5.   USA 3510 Recidivist Schumacher 39 Cal Maritime Academy 5 5 5 4 5 5 5 34.0
 
IRC C
1.   USA 93204 Double Trouble J 125 Peter Krueger 1 1 3/SCP 1 2 1 1 10.0
2.   USA 51517 Resolute J 125 Tim Fuller 2 2 2 2 3 2 2 15.0
3.   USA 7 August Ice J 125 Richard Ferris 3 3 3 3 1 3 3 19.0
4.   USA 400 Rock & Roll Farr 400 Bernard Girod 4 6 4 4 4 4 4 30.0
5.   USA 35024 Alpha Puppy 1D35 Alex Farell 5 4.5 6 5 5 5 6 36.5
6.   USA 38042 Tiburon Santa Cruz 37 Stephen Stroub 6 4.5 5 6 6 6 5 38.5
 
IRC D
1.   USA 50444 Hawkeye IMX 38 Frank Morrow 2 2 1 1 3 1 1 11.0
2.   USA 28908 Tupelo Honey Elan 40 Gerard Sheridan 1 1 2 3 2 2 2 13.0
3.   USA 3632 Encore Sydney 36 CR Wayne Koide 3 3 3 2 5 3 3 22.0
4.   USA 18441 Mintaka 4 Farr 11.6 Gerry Brown 4 5 5 5 1 4 4 28.0
5.   USA 38023 Ohana Beneteau 45f5 Dean (Steve) Hocking 6 4 4 4 4 5 6 33.0
6.   USA 38073 Raven Beneteau First 35 David Schumann 5 6 6 6 6 6.5 5 40.5
7.   USA 40646 Jeannette Frers 40 Henry King 7 7 7 7 7 6.5 7 48.5
 
 
PHRF_ToT Division
Catamarans
1.   USA 49 Shadow ProSail 40 Cat Peter Stoneberg 1 2 2 1 1 1 2 10.0
2.   USA 4 BridgeRunner SL33 Urs Rothacher 2 4 1 2 2 4 1 16.0
3.   USA 60045 Vamonos Sig 45 Tom Siebel 4 1 4 3 4 3 3 22.0
4.   USA 1197 Pegasus-MotionX Lightspeed 32 Philippe Kahn 3 3 3 4 3 2 4 22.0
5.   USA 777 Cakewalk Gougeon/Gardiner Stephen Marcoe 5 5 5 8/DNF 8/DNF 8/DNF 8/DNS 47.0
6.   USA 44 Adrenaline Modified D Class Cat William Erkelens 8/DNC 8/DNC 8/DNC 8/DNC 8/DNC 8/DNC 8/DNC 56.0
7.   USA 88 Rocket 88 D Class Catamaran Bill Turpin 8/DNF 8/DNS 8/DNS 8/DNF 8/DNS 8/DNS 8/DNS 56.0
 
 
ToT Division
HPR (Exhibition Class)
1.   USA 93204 Double TRouble (HPR) J 125 Peter Krueger 1 1 4/SCP 1 3 1 1 12.0
2.   USA 400 Rock & Roll (HPR) Farr 400 Bernard Girod 2 4 1 2 1 4 4 18.0
3.   USA 51517 Resolute (HPR) J 125 Tim Fuller 3 2 4 3 4 3 2 21.0
4.   USA 7 August Ice (HPR) J 125 Richard Ferris 4 3 3 4 2 2 3 21.0
5.   USA 38042 Tiburon (HPR) Santa Cruz 37 Stephen Stroub 5 5 5 5 6 6 5 37.0
6.   USA 35024 Alpha Puppy (HPR) 1D35 Alex Farell 6 6 6 6 5 5 6 40.0
 
 
North Course Racing
One Design Division
J 105
1.   USA 26 Donkey Jack J 105 Shannon Ryan/Rolf Kaiser/Steve Kleha 10 3 5 1 7 1 4 31.0
2.   USA 44 Godot J 105 (Keith) Phillip Laby 5 5 4 2 6 8 1 31.0
3.   USA 40 Blackhawk J 105 Scooter Simmons 1 6 9 6 1 4 10 37.0
4.   USA 116 Arbitrage J 105 Bruce Stone 3 8 2 17 4 3 8 45.0
5.   USA 119 Mojo J 105 Jeff Littfin / John Case 8 2 8 11 10 5 5 49.0
6.   USA 163 Roxanne J 105 Charles James 4 7 7 12 3 14 3 50.0
7.   USA 196 Risk J 105 Jason Woodley / Scott Whitney 2 1 12 5 5 9 20 54.0
8.   USA 434 Jam Session J 105 Adam Spiegel 7 15 3 4 2 13 14 58.0
9.   USA 84 Advantage3 J 105 Pat Benedict 6 10 10 13 11 6 2 58.0
10.   USA 42 Jose Cuervo J 105 Tom Kassberg 13 4 6 7 8 11 11 60.0
11.   USA 181 Wianno J 105 Edward Walker 12 13 1 16 14 10 18 84.0
12.   USA 266 Wonder J 105 Tom Kennelly 9 20 13 14 17 7 7 87.0
13.   USA 275 Alchemy J 105 Walter Sanford 19 17 17 9 13 2 12 89.0
14.   USA 147 JuJu J 105 Tim Sullivan 16 11 18 3 19 20 6 93.0
15.   USA 16 Akula J 105 Doug Bailey 14 9 14 15 9 21 17 99.0
16.   USA 149 Jabberwocky J 105 Brent Vaughan / Paul Reyff 20 19 21 8 12 12 9 101.0
17.   USA 152 Cal Maritime J 105 Cal Maritime Academy 15 21 16 10 21 17 13 113.0
18.   USA 511 Sophia J 105 Ryan Fenchel 11 16 15 22/RAF 18 19 16 117.0
19.   USA 405 Moonshine J 105 David Mace 21 12 11 22/RAF 16 16 21 119.0
20.   USA 157 Walloping Swede J 105 Theresa Brandner-Allen 18 14 20 18 20 18 15 123.0
21.   USA 388 Hazardous Waste J 105 Chuck Cihak 17 18 19 22/RAF 15 15 19 125.0
 
J 120
1.   USA 28486 Desdemona J 120 John Wimer 1 1 4 3 4 2 2 17.0
2.   USA 28484 Chance J 120 Barry Lewis 3 3 2 4 1 1 4 18.0
3.   USA 46730 Grace Dances J 120 Dick Swanson 4 4 5 1 2 3 1 20.0
4.   USA 28289 Mr. Magoo J 120 Stephen Madeira 2 2 3 5 3 5 3 23.0
5.   USA 25487 Peregrine J 120 David Halliwill 6 5 1 2 6 4 5 29.0
6.   USA 28904 PAKA'A J 120 Dan Woodworth 5 6 7 7 5 7 6 43.0
7.   USA 28442 Twist J 120 Timo Bruck 7 7 6 6 7 6 7 46.0
 
Express 37
1.   USA 87549 Blade Runner Express 37 Michael Shlens 4 2/RDG 4 1 4 1 1 17.0
2.   USA 18488 Golden Moon Express 37 Kame Richards 2 2/RDG 2 2 5 2 4 19.0
3.   USA 40311 Bullet Express 37 Michael Maloney 1 3 5 3 3 3 2 20.0
4.   USA 18478 Expeditious Express 37 Bartz Schneider 3 1 5/SCP 4 1 6 3 23.0
5.   USA 18278 Stewball Express 37 Bob Harford 5 2 1 6 2 4 6 26.0
6.   USA 87700 Elan Express 37 Jack Peurach 6 4 6 8/SCP 6 5 5 40.0
7.   USA 18257 pHat Jack Express 37 Robert Lugliani 7 5 7 5 7 7 8/DNF 46.0
 
 



Protest Filing Report as of 23/Jan/2019 @ 04:40 AM

No. Race # Protesting   Protested Reason Hearing Status Jury Decision
1. 2 Stewball (USA 18278) vs Blade Runner (USA 87549) Sailing instruction 10.1 H 04:50PM Closed Blade Runner RAF
2. 2 Roxanne (USA 163) vs Race Committee Rule 14 Contact 06:45PM Closed Redress denied
3. 2 Expeditious (USA 18478) vs Golden Moon (USA 18488) sailing instruction 10.1 H 06:45PM Closed 18488 DSQ
4. 2 Golden Moon (USA 18488) vs Race Committee Sailing Instruction 10.1 (h) 09:59AM Closed Redress granted
5. 2 Blade Runner (USA 87549) vs Race Committee Sailing Instruction 10.1 (h) 09:37AM Closed Redress granted
6. 4 pHat Jack (USA 18257) vs Elan (USA 87700) Rule 10 Rule 13 05:16PM Closed Scoring penalty accepted
7. 3 Resolute (HPR) (USA 51517) vs Double Trouble (USA 93204) Rule 10 05:18PM Closed Scoring penalty accepted
8. 3 Sophia (USA 511) vs Moonshine (USA 405) RUle 10 03:30PM Closed Protest dismissed
9. Race Committee vs Blade Runner (USA 87549)
Golden Moon (USA 18488)
Redress for sailing instruction 10.1 (h) 05:30PM Closed Redress granted
10. 2 Bullet (USA 40311) vs Race Committee Sailing Instruction 10.1 (h) 06:20PM Closed Standings remain as is
11. 2 Expeditious (USA 18478) vs Race Committee Consideration fo reopening by protest committee 06:20PM Closed Standings remain as is
12. 2 Expeditious (USA 18478) vs Race Committee Request for Redress-- Sailing Instruction 10.1 (h) 06:20PM Closed Standings remain as is
13. 5 Soozal (USA 60408) vs TNT (USA 43690) Rule 10 05:51PM Closed Scoring penalty accepted
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019