2012 NYYC Annual Cruise SQUADRON RUNS
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Total
Annual Cruise Racing
IRC Division
Class 1 - IRC 1
1.   USA 25555 Rambler RP 90 W B George David 1 1 1 1 4.0
2.   USA 25 Blue Yankee Reichel Pugh 66 Bob and Farley Towse 2 2 2 2/DNF 8.0
 
Class 2 - IRC 2
1.   USA 84001 Decision HPR Carkeek 40 Stephen Murray 1 1 1 1 4.0
2.   USA 12204 Christopher Dragon J/122 Andrew Weiss 2 2 3 2 9.0
3.   USA 4214 Daring Swan 42 John Hele 3 4 2 3 12.0
4.   USA 51 Rush J 109 Bill Sweetser 4 3 5 4 16.0
5.   USA 4994 White Gold J 44 MOD James D. Bishop 7 5 4 5 21.0
6.   USA 4243 Blazer NYYC Swan 42 Christopher Culver 5 7 7 6 25.0
7.   USA 2170 Grundoon Columbia 50 Jim Grundy 6 6 6 8/DNC 26.0
 
Class 4 - IRC NS
1.   USA 315 Carina McCurdy & Rhodes sloop Rives Potts 4 2 2 1 9.0
2.   USA 43932 Jazz Fish Freedom 35 Paul Koch 2 1 6 2 11.0
3.   USA 43544 Stampede J 44 George Carmany / Martin Sutter 3 5 1 4 13.0
4.   USA 40008 Carronade NY40 Thomas Harrington / Robert James 9 3 7 3 22.0
5.   USA 4 Reef Points RP 60 Joseph Huber 6 10 3 5 24.0
6.   CAY 821 Aiyana Warwick, Alia 82 Peter. B Corr 7 11 4 6 28.0
7.   USA 25319 Choisi J 44 Peter Gebhard 1 4 13/DNC 13/DNC 31.0
8.   USA 4206 Impetuous NYYC 42 George Isdale 5 7 13/DNC 7 32.0
9.   GER 6262 Passion 4 C Tripp 57 Stefan Lehnert 11 9 5 13/DNC 38.0
10.   USA 60545 Persevere Hanse Colin Rath 12 12 8 8 40.0
11.   USA 50400 Entropy Tripp 41 Patricia Young 10 6 13/DNC 13/DNC 42.0
12.   USA 42200 Cannonball Swan 68 Charles A. Robertson 8 8 13/DNC 13/DNC 42.0
 
 
PHRF Division
Class 3 - NYYC CR 1
1.   USA 22 True J/160 Howard Hodgson 1 3 1 1 6.0
2.   USA 50088 Nova Swan 56 Mark DiStefano 3 2 2 3 10.0
3.   USA 51868 Defiance Swan 56 Cruising Peter Noonan 2 4 3 2 11.0
4.   USA 51244 Flying Cloud 11 Swan 44 Mk 2 Gordon McNabb 4 1 4 4 13.0
5.   USA 52162 Exile J-133 Brendan Kelley 5 5 5 6 21.0
6.   USA 60224 Contingency Oyster 53 Scott Bickford 6 6 6 5 23.0
7.   USA 52714 Wanderer Little Harbor 62 Gordon Ingate 7 8/DNC 8/DNC 8/DNC 31.0
 
Class 5 - NYYC CR 2
1.   P-13 Chips P-Class Gaff Sloop Jed Pearsall 5 1 1 1 8.0
2.   312 Fortune custom Crowninshield John Taft / Tom Glassie 2 2 4 2 10.0
3.   USA 43848 Skagerrak Frers Dawn 48 Stephen Kasnet 3 4 3 3 13.0
4.   USA 41021 Alliance J/40 John Bonds, Jr. 7 5 2 4 18.0
5.   USA 43926 Satin Doll Sabre Mark I Jay Schachne 6 3 7 5 21.0
6.   USA 40836 Alix J/40 David Cutner 8 6 5 6 25.0
7.   USA 43802 Rocinante Little Harbor 46 Ronald Weiss 4 7 9/DNF 11/DNC 31.0
8.   USA 60501 Whirlaway Bristol 47.7 Daniel Evans 1 11/DNC 11/DNC 11/DNC 34.0
9.   647 Alice Hinckley SW 42 Stuart Goldman 11/DNC 11/DNC 6 11/DNC 39.0
10.   USA 91 Snowy Owl Concordia Yawl Richard Taylor 10/DNF 11/DNC 11/DNC 11/DNC 43.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021