2019 Windsor Yacht Club Wednesday Night Spring/Fall Race Series
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Total
Wednesday Night Race Series Racing
PHRF_ToT Division
J 120
1.   USA 25999 Night Moves J 120 Henry Mistele 2 1 3.0
2. Ullman Sails  USA 50666 J Hawker J 120 Kenneth Brown 1 2 3.0
3.   USA 25328 Hot Ticket J 120 Mike & Bob Kirkman 3 3 6.0
4.   USA 25497 Kairos J 120 Greg Baker 4 4 8.0
5.   USA 50345 Ihnsanity Too J 120 Marvin Ihnen 6 5 11.0
6. Ullman Sails  USA 5455 FUNTECH Racing J 120 Charles Hess 5 6 11.0
7.   USA 25900 Sleeping Tiger J 120 John Harvey 7 7 14.0
8.   USA 25439 Victrix J 120 Curt Kime 10/DNS 9/DNF 19.0
9.   USA 50793 Proof J 120 Michael Fozo and Robin Kendrick 10/DNS 10/DNS 20.0
 
JAM
1.   USA 35427 Epic Beneteau 42s7 Ray & Winnie Adams 1 1 2.0
2. Other  USA 35007 Advantage Beneteau FC12 John Vermeulen 3 2 5.0
3.   15206 Whippersnapper C&C 38-1 Steve Witham 4 3 7.0
4.   3 25664 Pirate Bennatau 40.5 moorings Jeff Henderson. Henderson 2 6 8.0
5.   USA 33958 Voyager S2 9.1 Roy Lamphier 5 4 9.0
6.   USA 6846 Irish Mist Morgan 41CB David Spiers 6 9 15.0
7.   USA 15351 Phoenix Ranger 37 John Gabriel 13/DNS 5 18.0
8.   USA 3839 Stargazer Beneteau First 38s5 Marc Rosenthal 13/DNS 7 20.0
9.   CAN 204 Windrush II Corsair F-27 Richard Benning 13/DNS 8 21.0
10.   15532 Bubba Carter 3/4 ton Mike Draybuck 13/DNS 13/DNS 26.0
11. Doyle Sailmakers  USA 2007 Enzian C&C 115 John Raguse 13/RET 13/DNS 26.0
12.   NED 131 Northern Spy Dufour 45 E John Steigenga 13/DNF 13/DNS 26.0
 
PHRF B
1.   31529 Lionheart II S2 10.3 Len Strahl 1 1 2.0
2.   USA 416 Windshadow J 105 Jim Murphy 9/DNS 2 11.0
3.   USA 444 Phantom J 105 Cynthia & Jim Best 2 9/DNS 11.0
4. Ullman Sails  USA 148 Ariel Tartan 33 SH Mark Aitken 9/DNS 3 12.0
5.   CAN 73355 Private Idaho Beneteau First 405 Alan Johnson 9/RET 4 13.0
6. Ullman Sails  USA 617 Pterodactyl J 105 Mark Symonds 9/DNS 5 14.0
7.   USA 15056 Avatar Santana Andrew Morlan 9/DNS 9/DNS 18.0
8. 737   221 Slippery Melges 24 Jim Pearson 9/DNS 9/DNS 18.0
 
C&C 35
1.   CAN 4605 Underdog C&C 35 Mk I Cameron Paine 1 1 2.0
2. Doyle Sailmakers  USA 11166 Shamrock C&C 35 Mk I Russel Keys and Clyde Guensche 3 2 5.0
3.   USA 5133 Regardless C&C 35 Mk I Daniel Padilla 2 3 5.0
4. Ullman Sails  USA 10380 Siochail C&C 35 Mk I Brian Geraghty 5 4 9.0
5.   USA 15560 Contender C&C 35 Mk I Gary Graham 4 5 9.0
6.   USA 5218 Legacy C&C 35 Mk I Jon Shefferly 9/DNS 6 15.0
7.   USA 5232 Walloon C&C 35 Mk I Richard Grow 6 9/DNS 15.0
8.   CAN 4207 Firewater C&C 35 Mk I Andrew Hellenbart 7 9/DNS 16.0
 
PHRF A
1.   USA 35009 Chico 2 1D35 Jim Weyand 1 1 2.0
2.   USA 143 Manitou Beneteau First 36.7 John Burke 2 2 4.0
3.   84 Freedom J111 James Cooper 4 3 7.0
4.   CAN 54505 Bobsled SR 33 Bob Fuller 3 4 7.0
5.   SM 2 Perversion 5 Sydney 41 Dennis Dettmer 6 6 12.0
6.   USA 51405 Bad Habits Beneteau First 40.7 Mark Hanke 8 5 13.0
7.   USA 43828 Falcon J 35 Edwin Bayer 5 10/DNS 15.0
8.   USA 40025 Solution Farr 40 Bill Francis 10 7 17.0
9.   USA 25633 Titan C&C 41 Michael Schultes 11 8 19.0
10.   42911 Coconut Telegraph J 33 Dan Pavlat 7 14/DNS 21.0
11. Quantum Sails  USA 25825 Pop'Aye X-Yacht 412 Michael Popenas 9 14/DNS 23.0
12.   USA 32478 Blackhawk J 35 Timothy & Amie Ross 14/DNS 14/DNS 28.0
13.   USA 32668 Warrior C&C 41 George Thomson 14/DNS 14/DNS 28.0
 
 

Circle/CourseRace NumberRace Notes
Wednesday Night Race Series1RC returned / 7:42 pm

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019