2019 Barbados Sailing Week :: Round Barbados Race
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
2019 Round Barbados Race Racing
CSA Division
Ambersail 2
1.   LTU 001 AMBERSAIL 2 VO 65 Saulius Pajarskas 1 1.0
 
Selene
1.   USA 80002 Selene Swan Wendy Schmidt 1 1.0
 
Concise 8
1.   GBR Concise 8 - CSA Class 40 Jack Trigger 1 1.0
 
Mah Jong
1.   USA 551 Mah Jong - CSA Yawl Alex Goldhill 2/DSQ 2.0
 
Rocket Dog II
1.   GBR3234L Rocket Dog II First 40 Alison Miller 1 1.0
 
Spirit of Juno
1.   GBR GBR8653 Spirit of Juno Farr 65 Arran Chapman 1 1.0
 
The Blue Peter
1.   GBR 17 The Blue Peter Mathew Barker 1 1.0
 
The Project
1.   gbr 5805r the project sigma38 andrew budgen 1 1.0
 
Whistler
1.   BAR 105 Whistler J105 Peter Lewis 1 1.0
 
 
ToT Division
Kitesurfer
1.   BAR Simon Simon Joosten 1 1.0
2.   BAR Rolf Rolf Joosten 2 2.0
3.   BAR Talma KiteSurf Kevin Talma 3 3.0
4.   BAR Marshall Kitesurf Jimmy Marshall 6/DNF 6.0
5.   BAR Boyce Kitesurf Roland Boyce 6/DNF 6.0
 
Windsurfer
1.   Bar 000 Starboard 377 Batwing Windsurfer Charles Trevor Hunte 1 1.0
2.   TBD None Sierra Windsurfer Carlos Sierra 3/DNC 3.0
 
Monohull - Single Handed
1.   GRN 4167 Die Hard J 24 Robbie Yearwood 1 1.0
 
Multihull with Foils
1.   None Rum With It Flying Phantom Essential (Foiling Catamaran) Sebastian O'Hara 2/DNF 2.0
 
Multihull - Double Handed
1.   BAR nil Silver Bullet Bryn Palmer 1 1.0
 
Ineffable - Multihull Fully Crewed
1.   COK 2223 ineffable Rapido 60 trimaran steve bourne 1 1.0
 
Rascal - Multihull Fully Crewed
1.   BAR Rascal Macgregor 36 Stephen Tryhane 1 1.0
 
Concise 8 - Monohull Double Handed
1.   GBR none Concise 8 - DH Class 40 Jack Trigger 1 1.0
 
Mandy - Monohull Double Handed
1.   BAR 295 Mandy - DH Hunter 29.5 Bruce Robinson 1 1.0
 
Oiseau Noir - Monohull Double Handed
1.   667 Oiseau-noir DH Pen Duick 600 Franchero Ellis 2/DNF 2.0
 
Mah Jong - Classics
1. Other  USA 551 Mah Jong - Classic Yawl Alex Goldhill 1 1.0
 
Ruth - Classics
1.   BAR none Ruth - Classic Ian Dash 2/DNS 2.0
 
The Blue Peter - Classics
1.   GBR 17 The Blue Peter - Classic Mathew Barker 1 1.0
 
Tres Hombres - Classics
1.   SL none Tres Hombres - Classic Remi Laverne 2/DNS 2.0
 
Aurora M - Non CSA Monohull Crewed
1.   65514 Aurora M Oyster 655 Michael Colaizzo 1 1.0
 
Bourbon - Non CSA Monohull Crewed
1.   NA Bourbon Cruiser Jeanneau Sun Odyssey 519 PAVLO NEPSHA 2/DNC 2.0
 
Dragon Magic - Non CSA Monohull Crewed
1.   GBR none Dragon Magic Mike Krimholtz 1 1.0
 
Emily of Cowes - Non CSA Monohull Crewed
1.   GBR None Emily of Cowes Elan Richard Oswald 2/DNC 2.0
 
Hermes - Non CSA Monohull Crewed
1.   CAN 1213 Hermes Pogo 12.50 Morgen Watson 2/DNC 2.0
 
Kali - Non CSA Monohull Crewed
1.   SUI 4777 Kali Beneteau First 47.7 Benedikt Clauberg 1 1.0
 
Orla - Non CSA Monohull Crewed
1.   111 ORLA Jeanneau Sun Magic Mark O'Hara 1 1.0
 
Rapajam - Non CSA Monohull Crewed
1.   BAR 10 Rapajam Beneteau - Farr Ralph and Isabel Johnson David Staples 2/DNF 2.0
 
Leonora - Non CSA Monohull Crewed
1.   BAR 473 Leonora Beneteau Oceanis David Spieler 2/DNC 2.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020