63rd Anniversary Indian Harbor Stratford Shoal Gearbuster Race
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
Stratford Shoal Course Racing
PHRF Division
Class 1: PHRF - Doublehanded
1.   USA 164 Lucida J 27 Barry Purcell 1 1.0
2.   USA 52386 Eclipse Sabre 386 Marc Berkowitz 2 2.0
3.   USA 60628 Max Pogo 10.5 Moritz Hilf 3 3.0
4.   USA 40866 Black Mallard Cardinal 46 Tracy McRoberts 4 4.0
5.   USA 52554 Jamala IV Beneteau First 36.7 Hamish Young 5 5.0
6.   USA 52 Rascal Dehler 38c Rory Cumming 6 6.0
7.   USA 39534 Skye Farr 395 Ty Anderson 7 7.0
8.   FRA 43953 Leon JPK 1080 Peter McWhinnie 8 8.0
9.   USA 61915 Summer Storm Marten 49 Andrew Berdon 9 9.0
10. UK Sailmakers  USA 829 Mini 829 Mini 650 Alex Khandros 10 10.0
11.   50015 Jambi Bermuda 50 John Levinson 13/DNF 13.0
 
Class 2: PHRF Spinnaker 56 and Under
1.   USA 60739 Scylla Dehler 46 Markus Lahrkamp 1 1.0
2.   USA 39516 Avalanche Farr 395 Craig Albrecht 2 2.0
3.   USA 83293 Madison J 120 Brian Spears 3 3.0
4.   USA 56600 Coyote Bolt 37 William Clemens 4 4.0
5.   USA 2112 YYZ Jeanneau 53 Justin Bonar 5 5.0
6.   USA 40044 Bellerophon Farr 40 OD Rick & Skip Sinclair 6 6.0
7.   60032 Moonshine Columbia C32 Allen Fligor 7 7.0
8.   USA 52238 Rágana Cape Fear 38R Darius Peleda 8 8.0
9.   USA 11204 Dauntless J/112e Arthur Hanlon 9 9.0
 
Class 3: PHRF Spinnaker 57 to 107
1.   USA 81 Nevermore J 88 Ken & Drew Hall 1 1.0
2.   USA 60468 Gemini Hanse 375 James Coffman 2 2.0
3.   43681 Sawtooth Thomas 35 Peter Schmiedeck 3 3.0
4.   USA 100 Sanguine J 100 Landy / Soohoo 4 4.0
5.   USA 30521 Glim C&C 40 TM DK Rumshine Racing 5 5.0
6.   USA 60592 Bellatrix Salona 41 Deric Hetzel 6 6.0
7.   USA 230 Daydream B 36.7 Gregory Madzio 7 7.0
8.   USA 144 Alliance Dufour 512 Dominick Porco 8 8.0
9.   USA 51676 Encore! Beneteau First 36.7 Arseni Radomyselski 9 9.0
 
Class 4: PHRF Spinnaker 108 to and Above
1.   USA 2131 Hope Hanse 370E Brian Whitehead 1 1.0
2.   77287 Attractive Nuisance Olson 30 Jonathan Nye 2 2.0
3.   60665 Tartaruga Jeanneau 409 David Messenger 3 3.0
4.   USA 197 Cayuga Laser Int 28 Eric Letellier 4 4.0
5.   USA 770 Belles Filles beneteau375 Joseph Healey 5 5.0
6.   USA 92 Easy Red J 92 John Cutting 6 6.0
7.   USA 56 Tacktile Sabre 42 CB Jeffrey Wilson 7 7.0
8.   21108 Gadzooks C&C38 Geoffrey Beringer 8 8.0
 
 
The Eatons Neck Course Racing
PHRF Division
Class 5: PHRF Non-Spinnaker 117 and Under
1.   36007 Whirligig NY 36 Derek Ettie 1 1.0
2.   CAN 131313 Kekoa Tartan 38 Luke Wakeman 2 2.0
3.   USA 40691 Nepenthe Dawn 41 Lawrence Rouen 3 3.0
4.   USA 41437 Celebration (II) Tripp 37 Sea Scout Ship 6 4 4.0
5.   USA 97864 Dakota Girl J 35 Philip Zecher 5 5.0
6.   USA 63136 Shining Star Farr 33 Steve Hayes 6 6.0
7.   USA 51027 EVENSTAR Sou'wester 51 Andrew Garcia 7 7.0
 
Class 6: PHRF Non-Spinnaker 118 and Above
1.   USA 204 Foolish Pleasure Morgan 30 Centerboard John Ekberg 1 1.0
2.   40934 Isle of Skye Sabre 34 mkII Charlie McMillan 2 2.0
3.   USA 20233 Dursey C&C 33 David Ornstein 3 3.0
4.   USA 138 Roo C&C 33-2 Gary Tarnoff 4 4.0
5.   USA 42569 IBIS Bristol 38.8 Gordon B Whelpley JR 5 5.0
6.   USA 57 Let It Be Bristol 29.9 Dan Jennings 6 6.0
7.   USA 61176 Lisa Marie Beneteau Oceanis 38.1 Tim Harkness 7 7.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021