2012 57th Edlu Distance Race
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
Edlu Distance Race Racing
IRC Division
IRC
1.   USA 40789 Lora Ann Express 37 Richard Du Moulin 1 1.0
2.   USA 52585 Bacchanal J 133 Jan Smeets 2 2.0
3.   USA 4210 Quintessence Swan 42 Roger Widmann 3 3.0
4.   USA 52545 Antidote J 133 Ronald Richman 4 4.0
5.   USA 30 3 Cheers J 109 Paul Steinborn 5 5.0
6.   USA 79 Ptarmigan Ker 43 Lawrence Dickie 6 6.0
7.   USA 51518 Lapin Beneteau First 40.7 Chris Clark 7 7.0
8.   USA 51169 Crazy Horse Comp Frers 45 Rob Crafa 8 8.0
9.   USA 50500 Dragonfly J 130 Colin McGranahan 9 9.0
10.   USA 52011 Conviction TP-52 M/N Jonathan Cook 10 10.0
11.   USA 51552 Magic Santa Cruz 52 Kenneth Laudon 11 11.0
12.   USA 389 Morning Glory J 105 Dr. Carl Olsson 12 12.0
13.   USA 52835 Georgetown III J 122 George Marks 14/OCS 14.0
 
 
PHRF Division
PHRF-1
1.   USA 122 Shooting Star Beneteau First 36.7 Steve Cain 1 1.0
2.   USA 407 Sundari Farr 400 Barry Gold 2 2.0
3.   USA 4444 Surface Tension Beneteau First 36.7 Lou Melillo 3 3.0
4.   USA 51601 AVRA Custom 40 George Petrides 4 4.0
5.   USA 258 Tango Beneteau First 36.7 Chuck Norris 5 5.0
6.   USA 60358 Atalanta J boat Chris Schoen 6 6.0
7.   USA 52411 Sans-culottes Beneteau First 40.7 Robert Johnston 7 7.0
8.   USA 165 Texas Rose J 100 William Komaroff 8 8.0
9.   USA 69 Breakaway Beneteau First 36.7 Richie Palmer 9 9.0
10.   USA 52810 POESKE Beneteau First 42 Richard Donn 10 10.0
11.   60275 Glory Tarten 4700 William Slattery 11 11.0
12.   USA 39515 Elan Farr 395 Kent Holden 13/DNF 13.0
 
PHRF-2
1.   USA 52994 Maudelayne X-34 Frederick Heerde 1 1.0
2.   USA 33612 Forza Frers F3 Tony Tertiropoulos 2 2.0
3.   USA 21108 Gadzooks C&C38 Geoffrey Beringer 3 3.0
4.   USA 43827 Patience Tripp 33 Richard Royce 4 4.0
5.   USA 23262 TWIGA Peterson 34 David Esseks 5 5.0
6.   USA 40224 Karjala Jonmeri 40 Markus Lahrkamp 6 6.0
7.   USA 3828 bonzer Hinckley 38 Peter Bauer 7 7.0
 
PHRF - Doublehanded
1.   USA 324 Kincsem J 105 Joerg Esdorn / Duncan Hennes 1 1.0
2.   USA 14 Thin Man J 92 Todd Aven 2 2.0
3.   USA 1200 High Noon CTM 41 Peter / Sam Carey / Hallowell 3 3.0
4.   USA 1001 Callisto J80 Mark & Caroline Honorowski 4 4.0
5.   USA 41015 Gnosis Sabre Andrew Hoffman 5 5.0
6.   USA 60161 Flashpoint J 100 Adrian Little 6 6.0
7.   USA 61220 Patriot J 122 Sandy Weil Peter Becker 7 7.0
8.   USA 323 Stratos J 105 Marcus Wunderlich 8 8.0
 
PHRF - Non-Spinnaker
1.   USA 11684 Snow Goose C&C 35-1 Arthur Karpf 1 1.0
2.   51101 On The Mark II Hunter 35.5 Marc Luxemburg 2 2.0
3.   USA 21122 The Real Macaw Pari 34 Sid Kiwitt 3 3.0
4.   USA P-22 Bernice P-Class Yawl Pamela and Alex Dubitsky 4 4.0
5.   USA 50 Dancing Bear Sabre 34 MkI CB Constantine Baris 5 5.0
6.   USA 330 Helium J 30 Harrison Gill 7/DNF 7.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020