2012 Storm Trysail Club Block Island Race
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
Block Island Race Racing
IRC Division
IRC - Doublehanded
1.   USA 32575 Paladin J 35 Jason Richter 1 1.0
2.   USA 52675 Oakcliff Ker 11.3 Ker 11.3 Michael Tolsma 2 2.0
3.   USA 50622 Mireille J 120 Hewitt Gaynor 3 3.0
4.   USA 77 Dark 'n Stormy J 105 Michael Lachance 4 4.0
5.   USA 52787 Next Boat Morris 45 Mark Ellman 5 5.0
6.   USA 50343 Choucas Jeanneau SF 36 Frederic Cosandey 11/DNF 11.0
7.   USA 60426 Oronoco Sabre 42.6 Adrian Ravenscroft 11/DNF 11.0
8.   USA 323 Stratos J 105 Marcus Wunderlich 11/DNF 11.0
9.   USA 43968 Alibi J 120 Gardner Grant 11/DNF 11.0
 
IRC 35
1.   USA 10625 Dreamcatcher Swan 48 Stephen Kylander 1 1.0
2.   USA 40789 Lora Ann Express 37 Richard Du Moulin 2 2.0
3.   USA 50953 Glide J 42 C. Tanner Rose, Jr. 3 3.0
4.   USA 32510 Hiro Maru Swan Hiroshi Nakajima 4 4.0
5.   USA 50197 Flying Lady Swan 46 Mk 1 Phillip Dickey 5 5.0
6.   USA 42050 Zest Hinckley SW42 Brian Swiggett 6 6.0
7.   USA 50692 Morgan of Marietta Wauquiez Centurion 42 Colin Golder 7 7.0
8.   USA 52066 Jacqueline IV Hinckley SW42 Robert Forman 11/DNF 11.0
9.   USA 32730 Inisharon F&C 44 Jim Murphy 11/DNC 11.0
10.   USA 1818 Sinn Fein Cal 40 Peter Rebovich 11/DNF 11.0
 
J44
1.   USA 44007 Beagle J 44 Philip Gutin 1 1.0
2.   USA 42844 Charlie V J 44 Norman Schulman 2 2.0
3.   USA 43600 Vamp J 44 Leonard Sitar 3 3.0
4.   USA 42324 Glory J 44 Jason LeBlanc 4 4.0
 
IRC 40
1.   USA 12204 Christopher Dragon J 122 Andrew Weiss 1 1.0
2.   USA 51518 Lapin Beneteau First 40.7 Chris Clark 2 2.0
3.   USA 39532 Old School Farr 395 Ganson Evans 3 3.0
4.   USA 51512 Rocket Science J 120 Rick Oricchio 4 4.0
5.   USA 32441 Cygnette Swan 441 William Mayer 5 5.0
6.   USA 51169 Crazy Horse Comp Frers 45 Rob Crafa 6 6.0
7.   USA 39537 Fearless Farr 395 Shaun Ensor 7 7.0
8.   USA CGA 3 Stormy Petrel Leadership 44 Jack Neades 8 8.0
9.   USA 52238 Rágana Cape Fear 38R Darius Peleda 11/DNF 11.0
 
IRC 45
1.   USA 4224 Barleycorn Swan 42 Brendan Brownyard 1 1.0
2.   USA 45454 LIR Swan 45 John McNamara 2 2.0
3.   USA 50500 Dragonfly J 130 Colin McGranahan 3 3.0
4.   USA 60140 American Girl King 40 Daniel Galyon 4 4.0
5.   USA 51601 AVRA Custom 40 George Petrides 5 5.0
6.   US 71 BLACK WATCH S & S Yawl Lars Forsberg 6 6.0
7.   USA 70 Pendragon X-41 Quentin Thomas 7 7.0
8.   USA 62157 Xcelsior Sloop Todd LaBaugh 8 8.0
9.   USA 52875 Oakcliff Ker 11.5 Ker Oakcliff Sailing 9 9.0
10.   MLT 029 Aurelius Sloop Daniel van Starrenburg 10 10.0
11.   USA 60342 Matador J 133 Dale & Michael McIvor 11 11.0
12.   USA 52830 Barra Morris 48 Bruce MacNeil 12 12.0
13.   USA 52585 Bacchanal J 133 Jan Smeets 15/DNF 15.0
14.   USA 4204 Mutiny Swan 42 Gibb Kane / Drew Shea 15/DNF 15.0
 
IRC 50
1.   USA 79 Ptarmigan Ker 43 Lawrence Dickie 1 1.0
2.   USA 50069 Temptation - Oakcliff Custom Ker 50 Arthur Santry - Oakcliff Sailing 2 2.0
3.   USA 52599 Snow Lion Ker 50 Lawrence Huntington 3 3.0
4.   USA 51000 Bombardino Santa Cruz 52 James and Macrae Sykes 4 4.0
5.   USA 406 Gracie MH Sloop 69 Stephan Frank 5 5.0
6.   USA 42200 Cannonball Swan 68 Charles Robertson 6 6.0
7.   USA 1200 High Noon CTM 41 Peter / Sam Carey / Hallowell 7 7.0
8.   USA 51552 Magic Santa Cruz 52 Kenneth Laudon 9/DNF 9.0
 
IRC 0
1.   USA 50009 Privateer Cookson 50 Ron O'Hanley 1 1.0
2.   USA 61300 Conviction TP-52 Jon Singsen 2 2.0
3.   USA 25555 Rambler RP 90 W B George David 3 3.0
4.   USA 50095 Aurora Reichel Pugh 66 Gustav Carlson 4 4.0
 
 
PHRF Division
PHRF 2
1.   USA 60937 threebeans Santa Cruz 37 Christopher Rosow 1 1.0
2.   USA 201 Dragonfly J 109 Skip Young 2 2.0
3.   USA 46850 Leverage Schock 40 Arthur H. Buhr III 3 3.0
4.   USA 25559 Eagle J 120 Steven Levy 4 4.0
5.   USA US 71 Red Stripe FT 10M Charlie Reynolds 5 5.0
 
PHRF 1
1.   USA 122 Shooting Star Beneteau First 36.7 Steve Cain 1 1.0
2.   USA 79 Kyrie Tartan 4100 John DiMatteo 2 2.0
3.   USA 21108 Gadzooks C&C38 Geoffrey Beringer 3 3.0
4.   USA 53333 Gringo Pearson 37 Michael McGuire 4 4.0
5.   USA 40852 Audacious Frers 33 Robert Farnum 5 5.0
6.   USA 43827 Patience Tripp 33 Richard Royce 6 6.0
7.   USA 414 Coup d' Etat McCurdy Rhodes 46 Michael Shea 7 7.0
8.   USA 10878 STAR Aeromarine 50 Jeffrey Ohstrom 8 8.0
9.   USA 42769 Quest Cambria 40 CB Cutter Dennis Powers 9 9.0
10.   USA 77496 Fin II Olson 30 Thomas O'Connell 14/DNF 14.0
11.   23746 Snowgoose F&C 44 Ketch William Robinson 14/DNF 14.0
12.   USA 269 Mighty Puffin J 29 MH Steve Thurston 14/DNC 14.0
 
 
Plum Island Course Racing
PHRF Division
PHRF-PI
1.   USA 52024 Terrapin First 40.7 Paul Dunay 1 1.0
2.   USA 60161 Flashpoint J 100 Adrian Little 4/DNC 4.0
3.   USA 20088 Penguin Pearson 35 Steven Dane 4/DNF 4.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019