2018 Ida Lewis Distance Race
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
Ida Lewis Distance Race Racing
IRC Division
IRC
1.   USA 95 SPOOKIE TP52 Mark Watson / Steve Benjamin 1 1.0
2.   USA 50009 Privateer Cookson 50 Ron O'Hanley 2 2.0
3.   USA 60063 Warrior Volvo 70 modified Steve & Stephen Murray Sr. & Jr. 3 3.0
4.   USA 60456 White Rhino 2 Carkeek 47 Todd Stuart 4 4.0
5.   USA 50069 Temptation-Oakcliff Collegiate Ker 50 Arthur Santry 5 5.0
6.   USA 2600 Siren RP 56 William Hubbard 6 6.0
7.   USA 60010 Young American - Gambler Collegiate R/P 63 Young American Sailing Academy 7 7.0
8.   USA 45045 Pterodactyl R/P 45 Custom Scott Weisman 8 8.0
9.   USA 60564 Warrior Won Xp44 Christopher Sheehan 9 9.0
10.   USA 10625 Dreamcatcher STCYOC Youth Swan 48 MudRatz Offshore Program 10 10.0
11.   USA 43 Amadeus V Xp 38 Jay Turchetta 11 11.0
12.   USA 60786 Jambo First 40 Mark Coleman 12 12.0
13.   USA 60492 Lucy Georgina Xp44 Peter Bacon 14/RET 14.0
 
 
PHRF_ToT Division
PHRF - Spinnaker B
1.   USA 51233 Vamoose J 120 Bob Manchester 1 1.0
2.   USA 118 Manitou J 111 Greg Slamowitz 2 2.0
3.   USA 42258 Breakaway Collegiate J 35 Paul Grimes 3 3.0
4. North Sails  USA 266 Vento Solare J 109 Bill Kneller 4 4.0
5.   USA 324 Young American YCC Youth J 105 Young American Sailing Academy Youth 5 5.0
6.   FRA 43953 Leon JK 1080 Peter McWhinnie 6 6.0
7.   USA 43950 Temptress Taylor 41 John Gowell 7 7.0
8.   USA 35005 cattiva X35 Pat Cerundolo 8 8.0
9.   42700 Duck Soup C&C 37 R/XL William Clavin 9 9.0
10.   CAN 75 En passant Beneteau First 36.7 Jim Archer 10 10.0
11.   60086 Sea Gate Hanse 400 Michael DiMella 11 11.0
12. Quantum Sails  USA 52129 Moon Dog C&C 115 Brian Abbott/ James Arrighi 12 12.0
13.   USA 51920 Elan Beneteau First 36.7 John Hammel 15/RET 15.0
14.   USA 147 Red Stripe Hobie 33 Ray Way 15/RET 15.0
 
PHRF - Spinnaker A
1.   GRE 55 Irie 2 Kerr 55 Brian Cunha 1 1.0
2.   USA 61124 Sarah J 121 Gregory Manning 2 2.0
3.   51333 Kinship Baltic 52 Tom Selldorff 3 3.0
4.   USA 50282 Miracle R/P 44 Michael Cashel 4 4.0
5. Quantum Sails  USA 61957 Apollo J 121 Donald Nicholson 5 5.0
6.   USA 41241 And She Was Nelson Marek 45 Todd Hartt 6 6.0
7.   Usa 33555 Fearless Baltic 55DP Shaun Ensor 7 7.0
8.   USA 31113 Next Wave Farr 395 Steve Clarke 8 8.0
9.   USA 1 Incognito J 121 Chris Brito 9 9.0
10.   USA 51990 Oakcliff Farr 40 Blue Collegiate Farr 40 Oakcliff Farr 40 Blue 10 10.0
11.   USA 51695 Oakcliff Black Collegiate Farr 40M Oakcliff Sailing 11 11.0
12.   USA 46957 Oakcliff Farr 40 Red YOUTH Farr 40 Turbo Oakcliff Sailing 12 12.0
13.   USA 118 Oakcliff Racing Class 40 Class 40 Oakcliff Racing 13 13.0
 
 
Ida Lewis Distance Race - Cruising Racing
PHRF_ToT Division
PHRF - Cruising Spinnaker
1.   USA 52070 Masquerade Baltic 47 Andrew Burton 1 1.0
2.   USA 60430 Gallop Hanse 430 Dennis Ferreira 2 2.0
3.   USA 13 Helios Hanse 43 SD Rob and Pat Connerney 3 3.0
4.   USA 60541 Kiska Hanse 445 Will Richmond 4 4.0
 
 
Ida Lewis Distance Race - DH Racing
PHRF_ToT Division
PHRF - Doublehanded
1. North Sails  USA 12104 Alchemy J 121 David Southwell 1 1.0
2. North Sails  USA 25391 Meridian Tartan 4600 Murray Beach 2 2.0
3.   USA 51500 Diamante Grand Soleil 45 Scott Foberg 4/RET 4.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2018