2018 Vineyard Cup
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Total
Harbor Course Racing
One Design Division
Catboats
1.   0 Pax catboat Alice Goyert 1 1.0
2.   BH Zena Catboat Skip Richheimer 2 2.0
3.   USA NA Julia Lee Catboat Charles Bowman 3 3.0
4.   USA P Pinkletink Catboat Eric peterson 4 4.0
5.   None Genie Catboat George Peterson 5 5.0
 
 
Ocean Course Racing
CRF MkII Division
Classics
1.   NY18 Gentian NY32 Ben Sperry 2 1 3.0
2. Other  GBR 602 Revonoc S&S Yawl Richard Herbert 1 2 3.0
3. 40   USA R40 Gamecock Herreshoff R Class Peter McClennen 3 3 6.0
4.   USA 3 Wonder Gaff rigged canoe stern yawl Tracey Stead 6 4 10.0
5.   17 The Blue Peter Alfred Mylne 65 Mathew Barker 6/SCP 5 11.0
6.   USA 0000 Charlotte Auxiliary Schooner Nat Benjamin 5 7 12.0
7.   551 Mah Jong Yawl Alex Goldhill 4 11 15.0
8.   100 Ticonderoga of Greenwich L.Francis Herreshoff ketch L.Scott Frantz 9 8 17.0
9.   N/A ENCORE Ketch Tom Graham 8 10 18.0
10.   USA 35 Juno Nat Benjamin Custom Scott DiBiaso 13/DNS 6 19.0
11.   USA W.76 - USA - 1 Wild Horses Joel White Donald Tofias 10 9 19.0
12.   22 Brilliant schooner Nicholas Alley 7 13/DNS 20.0
 
 
PHRF Division
PHRF Non-Spinnaker - Class 1
1.   USA USA Providence Alerion 28 Stuart Halpert 2 2 1 5.0
2.   USA 888 Kitty Hawk Nonsuch 33 Winthrop Sanford 3 1 2 6.0
3. North Sails  USA 437 Penelope Alerion Express 28 Mo & Pam Flam 1 5 3 9.0
4.   363 Tamu Alerion Express 28 Thomas Wescott 5 3 5 13.0
5.   229 Gloria C&C 24 Roger Becker 4 6 9 19.0
6.   442 At Last Alerion28-2 Jim Dixon 6 7 6 19.0
7.   274 Sea Swell Nonsuch Elizabeth Langfield 7 8 8 23.0
8.   460 Heimkehr Alerion Express 28 Mead Wyman 17/DNF 4 4 25.0
9.   USA 299 Miss Marilyn Nonsuch 30 Ehren Federowicz 9 9 7 25.0
10.   USA 481 Calypso Pearson P35 Denis Yannatos 10 10 10 30.0
11.   USA Sienna Catalina 34 Jerry Goodale 8 11 12 31.0
12.   USA 86 HO HUM Sloop Wilkie Marvel 17/DNF 12 11 40.0
13.   USA 0 Karma Sloop Jim Pringle 17/DNF 13 17/DNF 47.0
14.   SK 61 Altius Stuart Knockabout Alan Wilson 17/DNS 17/DNS 17/DNS 51.0
15.   USA 51 Silhouette Nonsuch Beckett Colson 17/DNS 17/DNS 17/DNS 51.0
16.   193 Club Car S2 7.9 Barry Bessette 17/DNS 17/DNS 17/DNS 51.0
 
PHRF Non-Spinnaker - Class 2
1.   0000 AILEEN S&S Custom Brian Roberts 1 4 1 6.0
2. Quantum Sails  50 Tango J 100 Philip Hale 2 2 5 9.0
3.   USA 51613 Vanish J 46 Bill Jacobson 5 3 2 10.0
4.   21 Osprey Alerion Express 38 James Swent III 4 1 6 11.0
5.   0 Starfish Brenta 38 Sail Martha's Vineyard 3 6 3 12.0
6.   USA 41644 Toujours Tartan 37 Jeff Bush 10 5 4 19.0
7.   40789 Troubador Express 37 David Carberry 6 7 9 22.0
8.   USA 89 Escape J 100 Thomas Welch 9 8 7 24.0
9.   631100 Full Circle Hanse 455 Geoff Gibson 8 14 8 30.0
10.   S38 King Kiwi Sloop Irving Gates 12 9 10 31.0
11.   USA 510 Grasshopper Soling Matt Thomas 13 10 12 35.0
12.   USA 22 Masquerade Morris 36 Michael and Melinda Loberg 7 13 16/DNS 36.0
13.   US 76 Tashmoo Shields Bruce Stewart 14 11 11 36.0
14.   6980 Next Dimension Jeanneau 409 David Collins 11 12 16/DNS 39.0
15.   USA 93035 Trinity C&C 37 David McDonough 16/TLE 15 13 44.0
 
PHRF Spinnaker
1.   USA 50454 Après J 120 Stephen Besse 1 5 1 7.0
2.   009 Scheggia Brenta B38 Timothy Gollin 3 2 2 7.0
3.   USA 563 Hardtack J 105 Mary Schmitt 5 1 3 9.0
4. North Sails  USA 227 Waterwolf J 105 Ed Lobo 2 6 4 12.0
5.   USA 32800 Morfeus Tartan 43 Peter Schwebach 4 4 5 13.0
6.   598 Amonini J 70 John Ryder 6 3 6 15.0
7.   USA none Ferien Morris M-36 William Huyett 8/DNS 8/DNS 7 23.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019