2017 The Gertrude Cup
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
  Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Race
7
Race
8
Race
9
Race
10
Race
11
Race
12
Race
13
T
O
T
O
Total
The Gertrude Cup Racing
One Design Division
Etchells
1.   GBR 19 Royal Hong Kong YC Etchells James Badenach / Martin Wrigley / Christian Thompson / James Peters/Anna Carpenter 1 2 2 2 1 1 1 2 6 1 9 3 12/DSQ [12] [9] 22.0
2.   USA 10 USA Youth Team Etchells Connor Needham / Jimmy Kennedy / Hannah Polster / Brooks Daley 2 1 3 3 5 2 3 8 1 3 5 7 4 [8] [7] 32.0
3.   GBR 03 Royal Yacht Squadron Etchells Bruce Huber / Edmund Peel / Angus Hemmings 3 3 3/RDG 1 8 9 5 1 5 6 8 11 5 [11] [9] 48.0
4.   GBR 16 Grieg City Academy YC Etchells Matt Reid / Montel Fagan-Jordan / Camillo Orobio / Shabazz Patterson 7 9 1 6 3 7 8 4 2 10 10 4 9 [10] [10] 60.0
5.   GBR 20 Royal London Yacht Club Etchells Ted Blowers / Oli Aldridge / Will Birch-Tomlinson / Will Bedford 5 7 4 7 4 3 9 10 4 4 6 9 7 [10] [9] 60.0
6.   AUS 14 Royal Perth Yacht Club Etchells Bill Steele / David Bedford / James Anderson 4 8 8 5 7 5 11 3 9 8 2 6 6 [11] [9] 62.0
7.   GBR 12 Royal Ocean Racing Club Etchells Rob Tyrwhitt-Drake / Roger Reynolds / Mark Mansfield 12/DSQ 4 12/RET 12/RET 12/RET 4 2 6 10 9 4 8 2 [12] [12] 73.0
8.   MLA 15 Royal Malta Yacht Club Etchells David Anastasi / Maya Podesta / Christoph Podesta / Kane Seychell 9 6 6 12/RET 2 8 7 7 12/RET 2 12/DSQ 12/DSQ 3 [12] [12] 74.0
9.   GBR 17 Royal Thames Youth Academy Etchells Christopher Eames / Duncan Yeabsley / Duncan Hampshire / Ali Hinds 6 11 12/RET 8 10 11 6 5 7 5 1 12/DSQ 10 [12] [12] 80.0
10.   NGR 13 Lagos Yacht Club Etchells Jan Muysken / Jonas Pedersen / Laurence Mead 10 5 7 9 6 6 4 9 3 11 11 10 11 [11] [11] 80.0
11.   USA 11 USA 11 Etchells Ed Lebens / Bram Brakman / Gordon Gurnell / Key Becker 8 10 5 4 9 10 10 11 8 7 7 5 8 [11] [10] 81.0
 
 

2017 The Gertrude Cup
Corinthian Teams - Preliminary Cumulative Results

  Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Race
7
Race
8
Race
9
Race
10
Race
11
Race
12
Race
13
T
O
T
O
Total



Protest Filing Report as of 08/Mar/2021 @ 10:06 AM

No. Race # Protesting   Protested Reason Hearing Status Jury Decision
1. 1 Grieg City Academy YC (GBR 16) vs Royal Ocean Racing Club (GBR 12) 07:00PM Closed P
2. 3 USA 11 (USA 11) vs Royal London Yacht Club (GBR 20) 03:23PM Closed
3. 3 Royal Yacht Squadron (GBR 18) vs Royal Ocean Racing Club (GBR 12) 03:23PM Closed
4. 7 USA Youth Team (USA 10) vs Royal Hong Kong YC (GBR 19) 03:15PM Closed
5. 11 Royal Perth Yacht Club (AUS 14) vs Royal Malta Yacht Club (MLA 15) 06:19PM Closed
6. 12 Royal Thames Youth Academy (GBR 17) vs Royal Malta Yacht Club (MLA 15) 01:57PM Closed
7. 13 Royal Perth Yacht Club (AUS 14) vs Royal Hong Kong YC (GBR 19) Closed
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021