2017 Spring Opener - CASRA
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Total
Spring Opener - Distance Race Racing
PHRF_ToT Division
PHRF - Spinnaker 2
1.   476 CAYUSE McPhearson 35 George Petkovic 1 1.0
2.   USA 52337 Runaway Elan Tom Gorey 2 2.0
3.   USA 51541 RADIANCE Farr 38 Benjamin White 3 3.0
4.   USA 42525 Night Train Thomas 35 Brian Morgan 4 4.0
 
PHRF - Spinnaker 1
1.   USA 52575 Defiance J/V 66 team defiance smirl 1 1.0
2.   USA 35035 Dire Wolf 1d35 Turbo Jeffrey (Dewey) Janicek 2 2.0
3.   USA 60009 Badge Beneteau first 40 Daniel Koules 3 3.0
4.   USA 25580 CheepNDeep 2 J 44 Jim Richter 4 4.0
 
 
Spring Opener - Distance Race / Olympic Cup Buoy Racing
One Design Division
Beneteau 36.7
1.   USA 82 Split Decision Beneteau First 36.7 Mark and Nick Norris 2 3 9/TLE 14.0
2. Doyle Sailmakers  USA 258 Tango Beneteau First 36.7 Chuck Norris 5 2 9/TLE 16.0
3.   USA 52293 Sorcerer Beneteau First 36.7 Don Draper 9/DNC 1 9/RET 19.0
4. North Sails  USA 60310 Soulshine Beneteau First 36.7 Jarrett Altmin 1 9/DNC 9/DNC 19.0
5.   USA 45367 Gaucho Beneteau First 36.7 Mark & Diane Bouckaert 3 9/DNC 9/DNC 21.0
6.   USA 52249 Sail Monkey Beneteau First 36.7 William McGuinn 4 9/DNC 9/DNC 22.0
7.   USA 52466 Blair Jones Beneteau First 36.7 Blair Jones 9/DNC 9/DNC 9/DNC 27.0
8. Doyle Sailmakers  USA 1313 PROGRAM Beneteau First 36.7 Earle Atwater 9/DNC 9/DNC 9/DNC 27.0
 
 
Spring Opener / Olympic Cup - Buoy Race Racing
One Design Division
T-10
1.   USA 30475 Erica T-10 Brian Kaczor 1 1 5 2 17/TLE 26.0
2.   USA 40900 Skidmarks T-10 Lou Jacob 4 4 4 1 17/TLE 30.0
3.   USA 410 Retention LS 10 Mark Croll 2 3 2 8 17/TLE 32.0
4.   USA 40433 Meat T-10 Brian Kennalley, Edward Mui, and Craig Roehl 3 2 6 4 17/TLE 32.0
5.   USA 402 Lightning LS 10 Karstrand / Warnecke 5 8 1 9 17/TLE 40.0
6.   USA 26300 Winnebago T-10 Tim Rathbun 8 7 3 7 17/RET 42.0
7.   USA 26340 Rainbows End T-10 Steven Fink 7 6 7 14 17/TLE 51.0
8.   USA 26302 Water Works T-10 Rick & Mary Ann Lillie 17/RET 5 9 6 17/TLE 54.0
9.   USA 26215 Hot Sauce T-10 Mike & Karen Better 6 9 8 17/DNC 17/DNC 57.0
10.   USA 32319 Cheap Thrill T-10 Nancy & Tim Snyder 17/DNS 17/DNC 17/DNC 3 17/TLE 71.0
11.   USA 311 Mutiny T-10 John Schellenbach 17/DNS 17/DNC 17/DNC 5 17/DNC 73.0
12.   USA 23928 Proving Run T-10 Andrew Roccasalva 17/DNS 17/DNC 17/DNC 10 17/TLE 78.0
13.   USA 15630 Amateur II T-10 Michael Platzke 17/DNS 17/DNC 17/DNC 11 17/TLE 79.0
14.   USA 32527 Sassafras T-10 David Barch 17/DNS 17/DNC 17/DNC 12 17/RET 80.0
15.   USA 26327 Ratty T-10 David Brezina 17/DNS 17/DNC 17/DNC 13 17/TLE 81.0
16.   USA 26317 Witch-Craft T-10 Jim Webb 17/DNS 17/DNC 17/DNC 17/DNC 17/DNC 85.0
 
Beneteau First 40.7
1.   USA 404 Mojo Beneteau First 40.7 Gary Powell / Scot Ruhlander 1 1 1 7/DNS 10.0
2. UK Sailmakers  USA 51377 Vayu Beneteau First 40.7 Ron Buzil 3 4 4 1 12.0
3.   GER 1979 Turning Point Beneteau First 40.7 David Hardy 2 2 2 7/DNS 13.0
4.   USA 52411 Koko Loko 2 Beneteau First 40.7 Tom Kokocinski 5 3 3 7/DNS 18.0
5.   USA 40742 Wired Beneteau First 40.7 Brian Angioletti / Chuck Norton 4 6 7/DNS 7/DNS 24.0
6.   USA 51219 Rhumb Runner Beneteau First 40.7 Katie Goldman Finnegan Brian Goldman 7/RET 5 7/DNS 7/DNS 26.0
 
 
PHRF_ToT Division
PHRF - Spinnaker 1
1.   USA 38006 Eagle Sydney 38 Shawn/Jerry O'Neill 1 1 1 2 9/TLE 14.0
2.   USA 35004 Heartbreaker 1D35 Eric Oesterle 2 2 2 8 9/TLE 23.0
3.   USA 38005 Painkiller 4 Sydney 38 Martin Alice 3 4 3 6 9/TLE 25.0
4.   USA 112 Pura Vida J 111 John Kalanik 4 3 9/DNC 1 9/DNC 26.0
5.   USA 52725 Imedi TP52 Linc Yates 9/DNS 9/DNC 9/DNC 5 1 33.0
6.   USA 12 Kashmir J 111 Karl Brummel, Steve Henderson, Mike Mayer 9/DNS 9/DNC 9/DNC 3 9/RET 39.0
7.   USA 28 Warlock j111 Tom Dickson 9/DNC 9/DNC 9/DNC 4 9/DNC 40.0
8. North Sails  USA 40048 Inferno Farr 40 Philip Dowd 9/DNS 9/DNC 9/DNC 7 9/DNC 43.0
 
PHRF - Spinnaker 2
1.   USA 56810 Archimedes III C&C 115 Joe Hummel 1 1 1 1 4/TLE 8.0
2.   USA 476 CAYUSE McPhearson 35 George Petkovic 4/DNC 4/DNC 4/DNC 4/DNC 16.0
3.   USA 30 Windsong J 88 Tim Wade 4/DNC 4/DNC 4/DNC 2 4/TLE 18.0
 
 



Protest Filing Report as of 19/Aug/2017 @ 05:28 AM

No. Race # Protesting   Protested Reason Hearing Status Jury Decision
1. 4 Koko Loko 2 (USA 52411) vs Vayu (USA 51377) Last race Koko Loko finished on 3rd place ahead of Vayu. Closed Scoring typo has been corrected
2. 4 Koko Loko 2 (USA 52411) vs Vayu (USA 51377) In last race, Koko Loko finished 3rd ahead of Vayu Closed Scoring typo has been corrected
2. 4 Koko Loko 2 (USA 52411) vs Vayu (USA 51377) Koko Loko was 3rd, Vayu 4rd instead. Closed Scoring typo has been corrected
2. 4 Koko Loko 2 (USA 52411) vs Vayu (USA 51377) Koko Loko was 3rd, Vayu 4rd instead. Closed Scoring typo has been corrected
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2017