2010 Stamford Denmark Friendship Race
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
Course 1 Racing
PHRF Division
PHRF1-NS
1.   USA 729 Distant Drummer C&C 25 Gene Fignar 1 1.0
2.   USA 342 Shalimar III Hallberg-Rassy 342 Gil Osnos 2 2.0
3.   USA 89 Veronica Islander Bahama 30 Ed Tella 3 3.0
4.   USA 4169 Serendipity Catalina Robert Betensky 4 4.0
5.   USA 3773 Summertime Hunter 28 Peter Vanderwaart 5 5.0
6.   USA 220 Imagine Masthead Sloop w center bd Joseph Schmitt 9/DNC 9.0
7.   USA 22636 Elektra CAL 2-27 Charles G Fischer 9/DNF 9.0
8.   USA 585 Milagro Sabre Joseph A. DiLeo 9/DNF 9.0
 
PHRF2-NS
1.   USA 42569 IBIS Bristol 38.8 Britt Whelpley 1 1.0
2.   USA 51732 Viriatus Beneteau First 305 Steve Lukens 2 2.0
3.   USA 154 Pauls Hardware S2 Sloop Paul Adelberg 3 3.0
4.   USA 312 RANGER C&C DAVID MCSORLEY 4 4.0
5.   USA 60194 Snappy Tartan 33 Ove Haxthausen 5 5.0
6.   USA 12362 Soupbone 111 Morgan 30 Thomas Friend 12/DNF 12.0
7.   USA 23648 Phoenix C&C 34 Robert Lussi 12/DNF 12.0
8.   USA 21939 Nepenthe Pearson 31 Richard Engel 12/DNC 12.0
9.   USA 51101 On The Mark II Hunter 35.5 Marc Luxemburg 12/DNC 12.0
10.   USA 32458 Janifferjil Sabre 34 Jane Bergère 12/DNC 12.0
11.   USA 52594 Hawkeye C&C 34 Michael Burke 12/DNC 12.0
 
PHRF-3
1.   USA 15379 AIR EXPRESS San Juan 30 Chris Fesenmeyer 1 1.0
2.   USA 165 Speedway Boogie Colgate 26 Chris Brady 6/DNF 6.0
3.   USA 30540 Mischief Evelin 26 Waldemar Sulkowski 6/DNC 6.0
4.   USA 1358 Silver Fox J 24 Jasjeet Sood 6/DNC 6.0
 
PHRF4-NS
1.   USA 3972 Mariah C&C35 Mark I John Stomber 1 1.0
2.   USA 29098 Red Dog Kalik 40 Mike Brown 2 2.0
3.   USA 117 Jamala III S2 9.1 Hamish Young 3 3.0
4.   USA 570 Windswept Cal 33-2 Rick Crossman 4 4.0
5.   USA 45 Amy Beth II J 32 Dana OBrien 5 5.0
6.   USA 33 Huntress C&C35 MkIII Ebbe Reker 6 6.0
7.   KB 2 Tacita Fastnet 45 Kerry & Christine leClue 7 7.0
8.   USA 131313 Kekoa Tartan 38 Luke Wakeman 8 8.0
9.   USA 40697 Checkmate Frers33 Joyce Oberdorf 10/DNC 10.0
10.   USA 20798 Winsome 2 C&C 38 Charles Stackhouse 11/OCS 11.0
 
PHRF5-NS
1.   USA 55 Truant J 42 Dick Sanford 1 1.0
2.   USA 41437 Celebration (II) Tripp 37 Sea Scout Ship 6 5/DNC 5.0
3.   USA 25567 Iris Sabre 426 Lee Backus 5/DNC 5.0
4.   USA 43392 Tomfoolery ll J 36 Lynne Ward 5/DNC 5.0
 
PHRF-6
1.   USA 21108 Gadzooks C&C38 Geoffrey Beringer 1 1.0
2.   USA 73042 LOKI3 S2-9.1 Richard Correll 2 2.0
3.   USA 130 Soul Rebel J-80 Richard Rubel 3 3.0
4.   USA 84351 LE Cordon Bleu C&C 35 III Thomas G Petersen Jr 10/DNC 10.0
5.   USA 135 Navis Bona J27 Christopher Hynes 10/DNF 10.0
6.   USA 40253 Orion sloop Bryan Coon 10/DNC 10.0
7.   USA 42546 Ranger's Charlie X-Yacht Irene/Martin Wolfson 10/DNC 10.0
 
 
course 2 Racing
IRC Division
IRC
1.   USA 1200 Robotic Oncology Custom Trip 41 Steve & Heidi Benjamin 1 1.0
2.   USA 52899 Arbella Beneteau First 44.7 James Shaughnessy 2 2.0
3.   USA 51518 Lapin Beneteau First 40.7 Chris Clark 3 3.0
4.   USA 50095 Aurora Reichel Pugh 66 Gus Carlson 4 4.0
5.   USA 12 Lucy D Dehler 36 Dakers Gowans 5 5.0
6.   USA 52948 Dragon Swan 48 Hugh Balloch 7/DNC 7.0
 
 
PHRF Division
PHRF-7
1.   USA 22571 Letting Go Baltic 37 Arthur Rich 1 1.0
2.   USA 32510 Hiro Maru Swan Hiroshi Nakajima 2 2.0
3.   USA 53333 Gringo Pearson 37 Michael McGuire 3 3.0
4.   USA 77496 Fin II Olson 30 Thomas O'Connell 4 4.0
5.   USA 53535 First Tracks Beneteau 25 Neil Siegel 11/DNC 11.0
6.   USA 42833 Brilliant Frers 33 Arthur Kelley 11/DNC 11.0
7.   USA 32114 Maverick Olson 30 Keith Rehder 11/DNC 11.0
8.   USA 257 Rift J 29 MHOB Bill Maher 11/DNC 11.0
9.   USA 26 Risk J 92 Kevin Mackay 11/DNC 11.0
 
PHRF-8
1.   USA 144 (227) Quinjara J 105 Bryan Murphy 1 1.0
2.   USA 33675 Black & Blue Soverel 33 David Schmidt 2 2.0
3.   USA 43827 Patience Tripp 33 Rick Royce 3 3.0
4.   USA 163 Rhiannon III J 109 Cao Deambrosio 4 4.0
5.   USA 41454 Impromptu J 35 Brian Warner 5 5.0
6.   USA 30521 Glim C and C William Klein 6 6.0
7.   USA 23998 Fireball C&C 40 Bill and Jackie Baxter 14/DNF 14.0
8.   USA 149 TBD Meleges John Dole 14/DNC 14.0
9.   USA 42767 Mischief Soverel 33 Tom Griffin 14/DNC 14.0
10.   USA 48 Sirius J 33 Mike Sullivan 14/DNC 14.0
11.   USA 42337 Sound Wave J 37 Jonathan Flamm 14/DNC 14.0
12.   USA 43818 Pied Piper tripp 36 bob storck 14/DNC 14.0
13.   USA 52209 Rogue J 109 Edward Dole 14/DNC 14.0
 
PHRF-9
1.   USA 51102 Soulmate J 120 Joseph Healey 1 1.0
2.   USA 31 Raven Farr 30 Gino Bottino 2 2.0
3.   USA 50708 M-squared J 120 Charlie/Bill Mack 3 3.0
4.   USA 9 Cinderella Brenta 38 Charles lamberta 7/DNC 7.0
5.   USA 40044 Bellerophon Farr 40 OD Rick and Skip Sinclair 7/DNC 7.0
 
 
Portsmouth Division
Multi-hull
1.   USA 328 Blackjack Hobie 21 catamaran Michael Smith 6/DNC 6.0
2.   USA 7 Nell Hobie 21 John Byrne 6/DNC 6.0
3.   USA 7 PL3 C Class cat Kevin Simmons 6/DNC 6.0
4.   USA 1099 Wishful Hobie Cat James Romans 6/DNC 6.0
5.   USA 10 Milk & Honey trimaran Michael Divon 6/DNC 6.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020