2010 Warren F. Jones Memorial Race
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
Warren F. Jones Memorial Racing
PHRF Division
PHRF 1
1.   USA 1007 Power Trip Synergy 1000 James and Paul Kraft 1 1.0
2.   USA 35427 Epic Beneteau 42s7 Ray & Winnie Adams 2 2.0
3.   USA 23 The Red Boat Farr 30 John Vermeulen 3 3.0
4.   USA 40025 Solution Farr 40 Wm Francis 4 4.0
5.   USA 25261 Burden IV Custom Express 37 Todd and Mark Jones 5 5.0
6.   USA 7145 Vortices J 145 Chris Saxton 6 6.0
7.   USA 52774 Courtesan Farr 49 Dane Christy / Dave Lockhart 7 7.0
8.   USA 50250 Cheap Sister C&C SR33 Dale MacPherson 14/DNS 14.0
9.   USA 22077 Eagle One S&S 46 Timothy La riviere 14/DNS 14.0
10.   USA 25328 Hot Ticket J 120 Mike Kirkman 14/DNS 14.0
11.   USA 50666 J Hawker J 120 Dave Sandlin 14/DNS 14.0
12.   USA 135 Saturn Melges 32 Wally Tsuha 14/DNS 14.0
13.   USA 32668 Warrior C&C 41 George Thomson 14/DNS 14.0
 
PHRF 2
1.   USA 6809 Surprise C&C 39 Charles Drummond 1 1.0
2.   USA 15004 Fast Tango NA 40 Tim Prophit 2 2.0
3.   USA 143 Manitou Beneteau First 36.7 John C. Burke 3 3.0
4.   USA 26226 Pendragon Contessa 43 John Trost / Greag Thomas 4 4.0
5.   USA 25652 Natalie J Beneteau 36.7 Philip D. O'Niel III D.D.S. 5 5.0
6.   USA 25633 Titan C&C 41 D. Aitken / M. Schultes / E. Dumochelle 6 6.0
7.   USA 290 Attitude J 105 Geoff Moore 16/DNS 16.0
8.   USA 25628 Weather Edge III Beneteau First 36.7 Colton Weatherston 16/DNS 16.0
9.   USA 423 Sorcery J 105 Brian Smith 16/DNS 16.0
10.   USA 25503 Jalapeno Beneteau First 36.7 Dave Parkes 16/DNS 16.0
11.   USA 15025 Majic Star NA 40 Tim Summers 16/DNS 16.0
12.   USA 15172 Pop'Aye C&C 41 C/B Michael Popenas 16/DNS 16.0
13.   USA 15019 On The Edge NA 40 Mark Bevins 16/DNS 16.0
14.   USA 40167 George Cayenne 12.5 Bill Thomas 16/DNS 16.0
15.   USA 25434 Comfortably Numb Beneteau 42 Mark Miller 16/DNS 16.0
 
PHRF 3
1.   USA 25006 Sea Fever J 34 Kyle Burleson 1 1.0
2.   USA 15482 Wind Stalker PT 30 Mark II Gregory Dunn 2 2.0
3.   USA 694 Chickenhawk Cal 25 Mark Pinney 3 3.0
4.   USA 25108 Baron J 29 Terry Stuck 4 4.0
5.   USA 16 Utopia Crescent Sloop David Hume 5 5.0
6.   217 Rugger IV T-10 Sampson / Smith 6 6.0
7.   USA 1342 Orange Whip Etchells 22 Thomas Dawson 7 7.0
8.   USA 108 Air Force Express 27 Perrin Fortune 8 8.0
9.   USA 146 Melange Hood 38 Stephen Hicks 9 9.0
10.   USA 15500 Whistler Carter 33' William Gilbride, Jr. 10 10.0
11.   USA 25504 Eye'm Electric Jenneau Sunfast 37 Jeff Golding 11 11.0
12.   USA 25626 Delta Wave Herman Eichner 12 12.0
13.   USA 466 BadaBoom Cal 25 Jerry Maiorano 17/DNS 17.0
14.   USA 280 Gone...Gray Etchells 22 Bruce J. Burton 17/DNS 17.0
15.   USA 25583 Echo Jeanneau 40.3 Sun Odyssey Gary Baun / Peter Griffin 17/DNS 17.0
16.   USA 62 Das Boot Express 27 Harald Kolter 17/DNS 17.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021