2010 Vineyard Race
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Total
Cornfield Point Course Racing
PHRF Division
PHRF-NS
1.   USA 131313 Kekoa Tartan 38 Luke Wakeman 1 1.0
2.   USA 234 Argo Catalina 400 Boris Keselman 2 2.0
3.   USA 51101 On The Mark II Hunter 35.5 Marc Luxemburg 3 3.0
4.   USA 32 Bikini Cape Dory Cutter Barney Kelley 4 4.0
5.   USA 32688 Alviento PSN 10M Antony Sklarew 10/DNS 10.0
6.   USA 40691 NEPENTHE Dawn 41 Lawrence Rouen 10/DNS 10.0
7.   USA 21122 The Real Macaw Pari 34 Sid Kiwitt 10/DNS 10.0
8.   USA 570 Windswept Cal 33-2 Rick Crossman 10/DNF 10.0
9.   USA 122 Live Wire Pearson 33-2 James Lynch 10/DNF 10.0
 
PHRF-3
1.   USA 14 Thin Man J 92 Todd Aven 1 1.0
2.   USA 11379 Inessa II Jeanneau SM Krzysztof Grubecki 2 2.0
3.   USA 117 Jamala III S2 9.1 Hamish Young 3 3.0
4.   USA 30540 Mischief Evelin 26 Waldemar Sulkowski 4 4.0
5.   USA 60218 Yumi II Beneteau 411 Yuji Sugimoto 5 5.0
6.   USA 45 Amy Beth II J 32 Dana OBrien 10/DNF 10.0
7.   USA 340 Slingshot J 30 John Greifzu, Jr. / Jack Greifzu 10/DNF 10.0
8.   USA 14545 Pegasus Tartan 41 Austin Royle 10/DNS 10.0
9.   USA 25 Harvest Moon Catalina 445 Charles Chiaramonte 10/DNS 10.0
 
 
Seaflower Reef Course Racing
PHRF Division
PHRF-DH
1.   USA 52843 WhaleRider X-34 Christiaan Brakman 1 1.0
2.   USA 40866 Black Mallard Cardinal Tracy McRoberts 4/DNF 4.0
3.   USA 3302 Wildeyes Quest 33 Teri & Pete Binkley 4/DNS 4.0
 
PHRF-2
1.   41911 Poppy Olson 911s Kelly Robinson 1 1.0
2.   USA 680 Synergy J 105 David Spence 2 2.0
3.   USA 53333 Gringo Pearson 37 Michael McGuire 3 3.0
4.   USA 21108 Gadzooks C&C38 Geoffrey Beringer 4 4.0
5.   USA 48 Sirius J 33 Mike Sullivan 5 5.0
6.   USA 53565 Yankee Clipper C&C 115 Mark McKay 11/DNS 11.0
7.   USA 60161 Flashpoint J 100 Adrian Little 11/DNF 11.0
 
 
Vineyard Course Racing
IRC Division
IRC-DH
1.   USA 32575 Paladin J 35 Jason Richter 1 1.0
2.   USA 40789 Lora Ann Express 37 Richard du Moulin 2 2.0
3.   USA 50622 Mireille J 120 Hewitt Gaynor 3 3.0
4.   USA 332 Strider J 109 Andrew Berdon 4 4.0
5.   USA 138 Killua Aphrodite 101 James Binch 5 5.0
6.   USA 50343 Choucas Jeanneau SF36 Frederic Cosandey 6 6.0
7.   USA 39534 Skye Farr 395 James T. Anderson 8/DNF 8.0
 
IRC-30
1.   USA 54919 Ripple J 37 John Towers 1 1.0
2.   USA 122 Shooting Star Beneteau First 36.7 Steve Cain 2 2.0
3.   USA 242 Blue Mouse J 35 Mark Parry / Lawrence McGrath 3 3.0
4.   USA 32510 Hiro Maru Nautor Swan Hiroshi Nakajima 4 4.0
5.   USA 20621 Emily Custom Nielsen 44 Edwin Gaynor 6/DNS 6.0
 
IRC-35
1.   USA 97060 Galadriel Swan 46 John Santa 1 1.0
2.   USA 315 Carina Custom 48 Rives Potts 2 2.0
3.   USA 50692 Morgan of Marietta Wauquiez Centurion 42 Colin Golder 3 3.0
4.   USA 824 Arara X Yacht David Nardella 7/DNF 7.0
5.   USA 160 Ariel J 109 Jeffrey Warren 7/DNF 7.0
6.   HKG 2101 Apsara J 109 Mike Sleightholme 7/DNF 7.0
 
IRC-40
1.   USA 12 Partnership J 122 David and Maryellen Tortorello 1 1.0
2.   USA 51102 Soulmate J 120 Joseph Healey 2 2.0
3.   USA 51512 Rocket Science J 120 Rick Oricchio 3 3.0
4.   USA 52024 Terrapin Beneteau First 40.7 Jonathan Litt 4 4.0
5.   USA 52770 Tumbleweed J 122 George Shaw 5 5.0
6.   USA 52323 Overlap Beneteau First 40.7 Andrew Roberts 8/DNF 8.0
7.   USA 50807 M Squared J 120 William Mack 8/DNS 8.0
 
IRC-45
1.   USA 43600 VAMP J 44 Leonard Sitar 1 1.0
2.   USA 70 Pendragon X-41 Quentin Thomas 2 2.0
3.   USA 52899 Arbella Beneteau First 44.7 James Shaughnessy 3 3.0
4.   USA 60140 American Girl King 40 Daniel Galyon 4 4.0
5.   USA 52488 SirenSong J 133 Thomas Carroll 7/DNS 7.0
6.   USA 39537 Fearless Farr 395 Shaun Ensor 7/DNS 7.0
 
IRC-50
1.   USA 42200 Cannonball Swan 68 Charles A. Robertson 1 1.0
2.   USA 52599 Snow Lion Ker 50 Lawrence Huntington 2 2.0
3.   USA 406 Gracie Masthead Sloop Steve & Simon Frank 3 3.0
4.   USA 51695 Oakcliff Sailing Farr 40-2 Farr Oakcliff Sailing Center 4 4.0
5.   USA 51552 Magic Santa Cruz 52 Kenneth Laudon 5 5.0
6.   USA 46850 Leverage Schock 40 Arthur H. Buhr III 10/DNF 10.0
7.   USA 50069 Oakcliff Sailing Ker50 Ker 50 Oakcliff Sailing Ctr. / John Mooney 10/DNF 10.0
8.   USA 51000 Bombardino Santa Cruz 52 James Sykes 10/DNS 10.0
9.   USA 52120 Brigand Nelson Marek Sean D Saslo 10/DNS 10.0
 
IRC-0
1.   CAN 84248 Vela Veloce Southern Cross 52 Richard Oland 1 1.0
2.   USA 55155 Rima2 R/P 55 John Brim 2 2.0
3.   USA 50095 Aurora Reichel Pugh 66 Gus Carlson 3 3.0
4.   USA 66 Donnybrook Custom SC70 James P. Muldoon 7/DNS 7.0
5.   USA 25555 Rambler RP 90 W B George David 7/DNS 7.0
6.   USA 700 Starlight Simonis/Voogd Midn. Derrick Cherico 7/DNF 7.0
 
 
PHRF Division
Multi-hull
1.   USA 6240 Looking for Elvis Gunboat 62 Robert Ehrlich 1 1.0
2.   USA 153 Zoom Corsair F31 Tri Harry Whittelsey 2 2.0
3.   USA 8 Trilogy Trimaran T.J. Tullo 3 3.0
4.   USA 1 Falcor Chris White Explorer 44 Tri Steven Gross 4 4.0
5.   USA 10 Milk and Honey Trimaran Michael Divon 6/DNS 6.0
 
PHRF-1
1.   USA 77496 Fin II Olson 30 Thomas O'Connell 1 1.0
2.   USA 42769 Quest Cambria 40 CB Cutter Dennis Powers 2 2.0
3.   KB 2 Tacita Fastnet 45 Kerry leClue 3 3.0
4.   USA 147 Crow Jane Hobie 33 Christopher Parachini 4 4.0
5.   USA 87354 Concordia Ericson Johan Bengtsson 7/DNF 7.0
6.   USA 10878 STAR Aeromarine 50 J. Ohstrom / H. Romero 7/DNF 7.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019