2017 Around Long Island Regatta (41st Annual)
Final Cumulative Results
Select to view a specific Class:
All Classes
IRC Division - Warning Signal
Multihull (NEMA)- Division 9 - Warning Signal 1500
PHRF - Doublehanded Division 8 - Warning Signal 1430
PHRF - Non-Spinnaker Division 1 - Warning Signal 1400
PHRF - Non-Spinnaker Division 2 - Warning Signal 1410
PHRF - Spinnaker Division 3 - Warning Signal 1410
PHRF - Spinnaker Division 4 - Warning Signal 1420
PHRF - Spinnaker Division 5 - Warning Signal 1430
PHRF - Spinnaker Division 6 - Warning Signal 1440
PHRF - Spinnaker Division 7 - Warning Signal 1450
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Race
1
Total
1. ALIR - Non-Spinnaker Racing
PHRF Division
PHRF - Non-Spinnaker Division 1 - Warning Signal 1400
1.
USA 1937
Golden-Eye
Rhodes
Michael Emmert
1
1.0
2.
USA 10
Seafeather III
Morgan 43
Anthony Leitner
2
2.0
3.
1782
CAVAN BUCK YCC
Catalina 36
Brian Gallagher
3
3.0
4.
185
Intrepid
Tartan
Chris Goodwin
4
4.0
5.
USA 6843
Aqua Sound
Hunter 31
Mirek Poplawski
10
/
DNF
10.0
6.
1337
Halia
S2 9.2c
Oliver Sosinsky
10
/
DNC
10.0
7.
17
Patti Anne
C&C
John Clare
10
/
DNF
10.0
8.
749
Sails Exclusive
Oceanis 352
Eric Hamm
10
/
DNF
10.0
9.
933
Valor Morghulis
Sloop, monohull, 28.5
Kevin Duffy
10
/
DNF
10.0
PHRF - Non-Spinnaker Division 2 - Warning Signal 1410
1.
53
Mary Elizabeth III
Hunter 37.5
Neill Parker
1
1.0
2.
USA 25
Harvest Moon
Catalina 445
Charles Chiaramonte
2
2.0
3.
USA 40627
Rebecca
Baltic 38 DP
David Rosenheck
3
3.0
4.
USA 60069
Yumi III
Beneteau 423 Oceanis
Yuji Sugimoto
4
4.0
5.
USA 60804
Pana-Sea
Bavaria Cruiser 33
Slawomir Ted Glazowski
5
5.0
6.
USA 158
Ursa Major
C&C RM/RK
Igor Kuzikov
6
6.0
7.
USA 60042
Dream Catcher
Beneteau First 36S7
Michael Sears
9
/
DNF
9.0
8.
USA 60393
Salsa
C&C 121
Thomas Andrews
9
/
DNC
9.0
2. ALIR - Spinnaker Racing
PHRF Division
PHRF - Spinnaker Division 3 - Warning Signal 1410
1.
USA 697
V&P
Pearson 30
Marek Kurek
1
1.0
2.
73030
Encore
Beneteau First 305
arseni radomyselski
2
2.0
3.
2736
Seneschal
P35cb
Stephen Kelley
3
3.0
4.
192
Zephyr
Pearson 31
James Moore
5
/
DNF
5.0
PHRF - Spinnaker Division 4 - Warning Signal 1420
1.
USA 60468
Gemini
Hanse 375
James Coffman
1
1.0
2.
USA 274
Kinsale YCC
J 30
Michael White
2
2.0
3.
USA 99
Narwana
Nelson Marek 30
Bartosz Bilinski
3
3.0
4.
USA 63474
A Boy's Dream
Laser 28
John Stephenson
4
4.0
5.
USA 41782
R JMS
C&C 35 MK III
Richard Spitzenberger
5
5.0
6.
USA 203
Ariadna
Catalina 400
Steve Losik
6
6.0
7.
USA 51950
Duet
Sun Fast 37
Andrian (Andy) Lubimov
7
7.0
8.
USA 234
Argo
Catalina 400
Boris Keselman
8
8.0
9.
USA 60109
Swell
Beneteau 40
Robert Purcell
10
/
DNF
10.0
PHRF - Spinnaker Division 5 - Warning Signal 1430
1.
USA 197
Morning Glory YCC
J 109
Com Crocker
1
1.0
2.
USA 32834
Tenacious
Baltic 38
Jeff Taylor
2
2.0
3.
USA 71199
Prevail
Beneteau 42s7
Swack Pritz Vitaglione
3
3.0
4.
USA 91
Red Sky
J 88
John Pearson
4
4.0
5.
USA 588
Shadowfox
Hunter Legend 37
Alex Helfand
5
5.0
6.
USA 46831
UDACHA
Tripp 33
Vladimir Koulik
6
6.0
7.
USA 324
Young American YCC
J 105
Young American Jr. Big Boat Team
9
/
RET
9.0
8.
USA 93139
Hee Soo
C&C 34/36 XLMD
Eric Baumes
9
/
DNF
9.0
PHRF - Spinnaker Division 6 - Warning Signal 1440
1.
USA 224
That's Ridiculous
Beneteau First 36.7
Francis Nilsen
1
1.0
2.
USA 4444
Surface Tension
Beneteau First 36.7
Lou Melillo
2
2.0
3.
USA 52155
Charlotte
Beneteau First 36.7
Richard West
3
3.0
4.
USA 110
FiveEast
Beneteau First 36.7
Frank Sess
4
4.0
5.
USA 60488
Kathryn
C&C 115
Jeffrey Butler
5
5.0
6.
USA 52361
Frequent Flyer
Beneteau First 36.7
Alistair Duke
6
6.0
7.
USA 28990
Phantom YCC - CC
Tripp 40
Midshipman Peter Wallin
7
7.0
8.
53537
One Love
Beneteau 44.7
Raymond Hinske
8
8.0
9.
USA 9368
Bandera YCC
S&S Hinckley 57 Yawl
Midshipman Ethan Neubelt
9
9.0
10.
USA 250
Opus
Beneteau First 36.7
Ronald Ross
10
10.0
11.
USA 42886
Sapphire
J 35
Jim Farrell
11
11.0
12.
USA 51810
Jalacor
C&C 121
Richard Radigan
13
/
DNF
13.0
PHRF - Spinnaker Division 7 - Warning Signal 1450
1.
USA 60449
Oakcliff's Weegie YCC
Columbia 32 Carbon
Oakcliff Sailing
1
1.0
2.
USA 39516 PHRF
Avalanche
Farr 395
Mark DiSanti Craig Albrecht
2
2.0
3.
USA 52238 PHRF
Rágana
Cape Fear 38R
Darius Peleda
3
3.0
4.
USA 39520
Blue Moon YCC
Farr 395
Luke Puk
4
4.0
5.
USA 51601 PHRF
Desperado YCC
Custom 40
Leo Vasiliev/Webb Sailing
5
5.0
6.
USA 52599
Wahoo
Kerr 50
William Johnson
6
6.0
7.
USA 1416 PHRF
Sonrisa
XP44
Greg Kelly
7
7.0
8.
CAN 1213 PHRF
Hermes
Pogo 12.50
Morgen Watson - Ocean Racers
8
8.0
9.
N/A
Apollo
Swan 56
Ryan Pinch
11
/
DNC
11.0
10.
USA 52400
Tenebrae
J 124
William Ingraham
11
/
DNF
11.0
3. ALIR - Doublehanded Racing
PHRF Division
PHRF - Doublehanded Division 8 - Warning Signal 1430
1.
USA 60628
Max
Pogo 10.5
Moritz Hilf
1
1.0
2.
USA 31729
Elusive
Cal 39
Wayne Gillikin
2
2.0
3.
USA 60570
Sol Y Luna
Jeanneau SO 35
Peter Wolf
5
/
DNF
5.0
4.
102
USA 102
Privateer 102
Kiwi FC40 Class40
Rich Fleischman
5
/
DNF
5.0
4. ALIR - Multihull Racing
PHRF Division
Multihull (NEMA)- Division 9 - Warning Signal 1500
1.
USA 13
Flight Simulator II
Corsair Cruze 970
Tom Reese
1
1.0
2.
USA 002
intruder
Condor 40 trimaran
Glenn Reed
4
/
DNF
4.0
3.
USA 01
Nice Tri
Dragonfly
Kevin Hawco
4
/
DNF
4.0
5. ALIR - IRC Racing
IRC Division
IRC Division - Warning Signal
1.
USA 39516 IRC
Avalanche
Mark Disanti Craig Albrecht
1
1.0
2.
USA 52238 IRC
Ragana
Darius Peleda
2
2.0
3.
USA 51601 IRC
Desperado
Leo Vasiliev
3
3.0
4.
USA 1416 IRC
Sonrisa
Greg Kelly
4
4.0
5.
CAN 1213 IRC
Hermes
Ocean Racers
5
5.0
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy