2009 Little Traverse Yacht Club Regatta - Ugotta Regatta
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Total
LTYC Regatta (DIV I) Racing
PHRF Division
Class A
1.   USA 52575 Defiance Custom J-V 66 Fred Detwiler / Ken Flaska 4.5 1 1 1 7.5
2.   USA 25168 Stripes GL 70 William Martin 3 3 2 2 10.0
3.   USA 482 Talisman Botin-Carkeek 58 Bruce Aikens 9 9 4 4 26.0
4.   USA 52555 Goblin NM 50 Lindy Thomas 12 7 5 3 27.0
5.   USA 50045 Details GL 70 Lance Smotherman 10.5 4 3 12/DNC 29.5
6.   USA 18970 Nitemare GL 70 Thomas Neill 1.5 5 12/DNC 12/DNC 30.5
7.   USA 52774 Courtesan Farr 49 Dane Christy / David Lockhart 13.5 6 6 5 30.5
8.   USA 323 Equation Andrews 68 Bill Alcott 7.5 2 12/DNC 12/DNC 33.5
9.   USA 87666 Thirsty Tiger GL 70 Albert D'Ottavio 6 8 12/DNC 12/DNC 38.0
10.   USA 70 Evolution GL 70 Terry Kohler / Pete Reichelsdorfer 15/DNS 12/DNC 12/DNC 12/DNC 51.0
11.   USA 52701 Windancer GL 70 John Nedeau 15/DNS 12/DNC 12/DNC 12/DNC 51.0
 
Class B (Farr 40)
1.   USA 50001 Flash Gordon 5 Farr 40 Helmut Jahn 1.5 1 1 1 4.5
2.   USA 40037 Pendragon Farr 40 Brian Jackman 3 3 2 4 12.0
3.   USA 50092 Heartbreaker Farr 40 Robert Hughes 4.5 2 6/OCS 2 14.5
4.   USA 40025 Solution Farr 40 OD MH William Francis 6 5 4 3 18.0
5.   USA 40048 Inferno Farr 40 OD Aaron Housten 7.5 4 3 5 19.5
 
Class C
1.   USA 180 Alpha One Melges 32 Ryan DeVos 1.5 1 1 2 5.5
2.   USA 1215 Delta Melges 32 Dalton DeVos 3 2 3 1 9.0
3.   USA 201 Drumbeat Melges 32 Ted Etheridge 4.5 3 2 4 13.5
4.   USA 38007 Serenissima Sydney 38 Robin Munden 10.5 5 4 3 22.5
5.   USA 52400 Sufficient Reason J 124 Joel Krissoff, Padnos and Brandt 9 6 5 5 25.0
6.   USA 28380 Spirit Walker Bashford Howison 41 Bob Hillier 6 4 9/DNF 9/DNF 28.0
7.   USA 38005 Painkiller 4 Sydney 38 Alice Martin 7.5 9/DNF 9/DNC 9/DNC 34.5
8.   USA SM2 Majic Sydney 41 William Hoyer 12 7 9/DNF 9/DNC 37.0
 
 
LTYC Regatta (DIV II) Racing
PHRF Division
Class D
1.   USA 25540 Gosling Thomas 35 Thomas Carruthers 1.5 2 1 1 5.5
2.   USA 43828 Falcon J 35 Ed Bayer 3 1 3 2 9.0
3.   USA 25328 Hot Ticket J 120 Robert Kirkman 4.5 5 2 4 15.5
4.   USA 2 Surprise Farr 30 David Irish 7.5 3 4 3 17.5
5.   USA 51992 Merengue J 109 Jack Dau 6 4 5 5 20.0
6.   USA 93165 Northern Light Beneteau First 36.7 Thomas and Linda Orlow 10.5 6 7 7 30.5
7.   USA 10 Stinger Farr 30 Ray Leyman 12 7 6 6 31.0
8.   USA 22891 Kintama C & C 43 Custom David Rogers Sally Noerr 9 11/DNC 11/DNC 11/DNC 42.0
9.   USA 41812 Bramble Frers 41 Bruce Rohrer 15/DNF 8 11/DNC 11/DNC 45.0
10.   USA 23 The Red Boat Farr 30 John Vermeulen 13.5 11/DNC 11/DNC 11/DNC 46.5
 
Class E (J/105)
1.   USA 60 Striking J 105 Blane Shea 3 1 6 2 12.0
2.   USA 616 Windczar J 105 Richard Lehmann 1.5 8 2 1 12.5
3.   USA 25605 Tenacious J 105 Edward Palm 6 6 1 3 16.0
4.   USA 606 Banshee J 105 Kevin Farrell 4.5/RDG 3 4 5 16.5
5.   USA 25436 Attitude J 105 Geoff Moore 9 4 5 4 22.0
6.   USA 89 Exit Strategy J 105 John (Jack) Martin 10.5 2 3 8 23.5
7.   USA 370 Convexity J 105 Carter Williams 7.5 7 8 7 29.5
8.   USA 52105 Green Flash J 105 William Petzold 13.5/DNF 5 7 8/SCP 33.5
 
Class F
1.   USA 625 Zig Zag Melges 24 Marty Jensen 1.5 1 1 1 4.5
2.   USA 212 Spar Wars III Olson 30 IB Bruce Hubble 3 3 2 2 10.0
3.   USA 25578 Jester C&C 99 Greg Horvath 4.5 2 3 3 12.5
4.   USA 60050 COURAGE J 100 Raenette McManus 7.5 7/RAF 4 4 22.5
5.   USA 40456 Indigo Monohull 33 S. Emery Scheibert 6 7/DSQ 7/DNF 7/DNC 27.0
6.   USA 25565 Just Messin J 100 Adam Esselman 10.5/DNF 7/DSQ 7/DNF 7/DNC 31.5
 
 
LTYC Regatta (DIV III)-Saturday Only Racing
PHRF Division
Class G (Jib & Main)
1.   AE2 320 Interlude Alerion Express Tom Austin 1.5 1.5
2.   USA 25627 Hibernia II Beneteau 40 Gregory DeGrazia 3 3.0
3.   USA 6 Grit and Grace Hinckley DS 42 james offield 4.5 4.5
4.   USA 50 Seiche Alerion Express 28 Michael Fitzsimons 6 6.0
5.   USA 117 Glory Alerion Express 28 Clas Nilstoft 7.5 7.5
6.   USA 57 Mairsie Alerion Express 28 Albert Polk 9 9.0
7.   USA 164 Kula Alerion Express 28 Robert Ford 10.5 10.5
8.   A28 30 Little Eagle Alerion Express 28 John Bissell 12 12.0
9.   USA 2 Lady M Buzzard Bay 30 paxson offield 15/DNF 15.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020