2009 Ida Lewis Distance Race
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
Ida Lewis Long Distance Race Racing
IRC Division
Class 1 - IRC
1.   USA 60075 Titan 15 RP Custom 75 Tom Hill 1 1.0
2.   USA 25555 Rambler Water Ballasted Sloop George David 2 2.0
3.   USA 50009 Privateer Cookson 50 Ron O'Hanley 3 3.0
4.   USA 45024 Devocean Swan 45 Stephen Devoe 4 4.0
5.   USA 61300 Decision TP 52 Stephen Murray 5 5.0
6.   USA 4245 Mustang NYYC Swan 42 Gary Jobson 6 6.0
7.   USA 55155 Rima2 RP 55 John Brim 7 7.0
8.   USA 39537 Fearless Farr 395 Shaun & Patti Ensor 8 8.0
9.   USA 52770 Tumbleweed J 122 George & Carole Shaw 9 9.0
10.   MON 888 Highland Fling XI Wally/RP 82' Irvine Laidlaw 11/DNF 11.0
 
 
PHRF Division
Class 2 - PHRF
1.   USA 60337 Cutlass Class 40 Nick/Alex Halmos- Mehran 1 1.0
2.   USA 50686 Jest Rodger Martin 32 Anson Stookey / Phip Hallowell 2 2.0
3.   USA 52062 TRUE J 42 Howard Hodgson 3 3.0
4.   USA 45016 Temptress IMX-45 Arent/Robert Kits van Heyningen 3/RDG 3.0
5.   USA 52128 Lark Beneteau First 40.7 Edmund Flynn 4 4.0
6.   USA 38699 The Cone Of Silence Reichel-Pugh 30 Doug Mitchell 5 5.0
7.   USA 52936 Toothface Akilaria (Class40) Mike Dreese 6 6.0
8.   USA 121 Red Herring ketch Steve Clark 7 7.0
9.   USA 50895 Coco Swan 36 Ian Scott 8 8.0
10.   USA 52318 Brutus J 120 Alan Eland 9 9.0
11.   USA 51475 Areion Quest 33 george nelson 10 10.0
12.   USA 63 Second Wind Sloop Michael / Ray Sullivan 11 11.0
13.   USA 63447 Hidalgo Express 37 Richard Moody 12 12.0
14.   USA 1777 Rain Maker Swan 40 Kenneth Hylwa 13 13.0
15.   USA 52526 Moondance Swan 44 Rev. Buster Crowley 14 14.0
16.   USA 52756 Sarah X-41 Gregory Manning 18/DNC 18.0
17.   USA 50007 Affinity Swan 48 Jack Desmond 18/DNC 18.0
 
Class 3 - PHRF - Double Handed
1.   USA 51013 Jeroboam Beneteau 351 Jonathan Green 1 1.0
2.   USA 32575 Paladin J 35 Jason Richter 2 2.0
3.   USA 75 Ceol Mor J 42 James Wilson 3 3.0
4.   USA 52114 VESPER Sabre 402 Chris Terajewicz 4 4.0
5.   USA 51255 Dragon J 120 John Van Slyke Jr. 7/RAF 7.0
6.   USA 73300 Relentless Show 42 Patrick McFadden 7/DNF 7.0
 
Class 4 - PHRF - Cruising Spinnaker
1.   USA 50056 Lolita Swan Frank Savage 1 1.0
2.   USA 12002 Vixen Swan 44 John Wayt 2 2.0
3.   USA 16 Perseverance Swan 56 Tom Puett 3 3.0
4.   USA 6697 FINNESSE JonMeri Rod Komar 4 4.0
5.   USA 10625 Dreamcatcher Swan Stephen Kylander 5 5.0
6.   USA 228 Destiny Swan 46 Robert Tullman 6 6.0
7.   USA 52962 Airglow Hanse 540e William Varr 8/DNC 8.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

NEB North Sails Dockwise Yacht Transport Vineyard Vines
Narraganset Beer MediaPro International Mac Design

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy