2008 Vineyard Race
Final Cumulative Results
Select to view a specific Class:
All Classes
IRC Double Handed
IRC FOUR
IRC ONE
IRC Super Zero
IRC THREE
IRC TWO
IRC Zero
PHRF Non-Spinnaker
PHRF Spinnaker
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Race
1
Total
Cornfield Point Course Racing
PHRF Division
PHRF Non-Spinnaker
1.
USA 32688
Alviento
PSN 10M
Antony Sklarew
1
1.0
2.
USA 21122
The Real Macaw
Sloop
Sid Kiwitt
2
2.0
3.
USA 52502
Music
C&C 110
Paul Guttmann
3
3.0
4.
USA 221
Orion
Tartan 33
Michael Sullivan
5
/
DNF
5.0
PHRF Spinnaker
1.
USA 14
Thin Man
J 92
Todd Aven
1
1.0
2.
USA 43436
Wave Dancer
Olson 30
Benoit Ansart
2
2.0
3.
USA 77496
Fin II
Olson 30 OB
Thomas O'Connell
3
3.0
4.
USA 21108
Gadzooks
C&C 38 Mk II
Geoffrey Beringer
4
4.0
5.
USA 10878
Star
Aeromarine 50
Jeffrey Ohstrom
6
/
DNF
6.0
Vineyard Race Course Racing
IRC Division
IRC Double Handed
1.
USA 32575
Paladin
J 35
Jason Richter
1
1.0
2.
USA 50622
Mireille
J 120
Hewitt Gaynor
2
2.0
3.
USA 43968
Alibi
J 120
Gardner Grant
8
/
DNF
8.0
4.
USA 52936
Toothface
Akilaria (Class40)
Mike Dreese
8
/
DNF
8.0
5.
USA 54
Dragon
Class 40
Michael Hennessy
8
/
DNF
8.0
6.
USA 52787
Next Boat
Morris 45
Mark Ellman
8
/
DNF
8.0
IRC FOUR
1.
USA 20621
Emily
Custom Aage Nielsen 44
Edwin Gaynor
1
1.0
2.
USA 40808
Selkie
McC&R 38
Ian McCurdy
2
2.0
3.
USA 42769
Quest
Cambria 40 CB Cutter
Dennis Powers
3
3.0
IRC THREE
1.
USA 40789
Lora Ann
Express 37
Richard du Moulin
1
1.0
2.
USA 122
Shooting Star
Beneteau First 36.7
Steve Cain
2
2.0
3.
USA 52309
American Girl
X-Yachts 37
Herr Professor Daniel Galyon
3
3.0
4.
USA 126
Gwenelle
X-382
Ted Pryor
4
4.0
5.
USA 160
Ariel
J109
Jeffrey Warren
5
5.0
6.
USA 114
Cathexis
X-382
Rocco Zaninelli
6
6.0
7.
USA 41485
Afterglow
Express 37
Bill & Lucy Walker
8
/
DNF
8.0
IRC TWO
1.
USA 97060
Galadriel
Swan 46
John Santa
1
1.0
2.
USA 52526
Moondance
Swan 44 MKI
Reverend BUster Crowley
2
2.0
3.
USA 54321
Cabady
Concordia 42
Matt, Randall Baldwin
7
/
DNF
7.0
4.
IVB 51244
Crescendo
Swan 44 MK 2
Martin Jacobson
7
/
DNF
7.0
5.
USA 63
Second Wind
Sloop
Michael / Ray Sullivan
7
/
DNF
7.0
6.
USA 51226
Xanadu
X-Yacht
Richard Nugent
7
/
DNF
7.0
IRC ONE
1.
USA 39516
Avalanche
Farr 395
Craig Albrecht
1
1.0
2.
USA 43600
Vamp
J 44
Leonard Sitar
2
2.0
3.
USA 51512
Rocket Science
J 120
Rick Oricchio
3
3.0
4.
USA 51601
AVRA
J/120 Mod
George Petrides
4
4.0
5.
USA 51102
Soulmate
J 120
Joseph Healey
5
5.0
6.
USA 43640
Wired
Tripp 40
John Kimberly
6
6.0
7.
USA 39515
Elan
Farr 395
Midn. Mike Dybvik
7
7.0
8.
USA 39537
Fearless
Farr 395
Shaun & Patti Ensor
10
/
DNF
10.0
9.
USA 51169
Crazy Horse
Frers 45
Ronald Weiss
10
/
DNF
10.0
IRC Zero
1.
USA 51000
Bombardino
Santa Cruz 52
James Sykes
1
1.0
2.
USA 4217
Orbit
NYYC Swan 42
Dod Fraser
2
2.0
3.
USA 51552
Magic
Santa Cruz 52
Kenneth Laudon
3
3.0
4.
USA 56055
Falcon
Tripp Custom 50
Bill Jurgensen
7
/
DNS
7.0
5.
USA 52488
SirenSong
J 133
Tom Carroll
7
/
DNF
7.0
IRC Super Zero
1.
USA 55155
Rima2
RP 55
John Brim
1
1.0
2.
USA 25
Blue Yankee
Reichel Pugh 66
Bob & Farley Towse
2
2.0
3.
USA 8390
Genuine Risk
Dubois 90
USMMA Kings Point
3
3.0
4.
USA 66
Donnybrook
Custom SC73
James P. Muldoon
4
4.0
PHRF Division
PHRF Spinnaker
1.
USA 32510
Hiro Maru
Swan 43
Hiroshi Nakajima
1
1.0
2.
USA 51694
Tenacity III
Hunter 466
Peter Gould
2
2.0
3.
USA 31443
Protea
S2 10.3
Carl Ericson
3
3.0
4.
USA 50164
Merlin
Swan 40-2
Christopher Smith
6
/
DNF
6.0
5.
USA 51952
Thula
Baltic 39
Adrian Little
6
/
DNF
6.0
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy