2015 Heritage Cup Classic Yacht Regatta
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
1. Heritage Cup - Classic Yacht Division Racing
CRF Division
Classic Yacht Division - Class 1
1.   USA 1937 Golden-Eye Rhodes Michael Emmert 1 1.0
2.   122 Tiger Maru Custom Julien Davies 2 2.0
3.   USA 1936 Aegir Alden yawl Elith Larsen 3 3.0
4.   US421 Delight S&S Custom Aux Yawl Edward McAndrews 4 4.0
5.   Q 10 Nor'easter Alden Q-Class Ted & Shelia Graves 8/DNC 8.0
6.   USA Q3 Hope Q Class Ray Scanlan 8/RET 8.0
7.   USA 8405 Mary Loring Winthrop Warner Cutter Leonard Sinowitz 8/RET 8.0
 
 
2. Heritage Cup - Good Old Boat Division Racing
PHRF Division
Good Old Boat Division (GOB) - Class 2
1.   usa 2614 saga hughes38 mark DiSanti 1 1.0
2.   USA 60572 ORIóN Hunter Legend 35 Jimmie Underwood 2 2.0
3.   USA 32859 Wizard C&C 35 lll Trevor Wisdom 3 3.0
4.   270 Moonshine j 29 Douglas Barnaby 4 4.0
5.   47 FINN Bristol 41.1 Brian Finnerty 5 5.0
6.   USA None Madness Cal 33 James Carballal 6 6.0
7.   USA 42559 T-REX Olson 34 Ken Wisdom 8/DNC 8.0
 
Good Old Boat Division (GOB) - Class 3
1.   USA 995 Grey Goose Pearson 30 Christopher Lucas 1 1.0
2.   USA 289 Flying Cloud C&C 29 Mk II Kirk Sneddon 2 2.0
3.   66 Susie B Alerion Express 28 paul Baumgarten 3 3.0
4.   USA none Compass Rose cheoy lee clipper ketch Greg Meyer 4 4.0
5.   3829 Freyja Alden Challenger Joe Hayes 5 5.0
6.   USA CC26 Aeolus C&C 26 Timothy Peeples 8/RET 8.0
7.   USA 1428 Temair allied seabreeze yawl Brian Kearney 8/DNC 8.0
 
Good Old Boat Division (GOB) - Class 4
1.   USA 16 Pura Vida Rhodes/Person Vanguard Robert Tatem 1 1.0
2.   USA 248 Harbour Dog sloop Gary Schmitt 2 2.0
3.   005 Episode Sea Sprite 28 shawn keating 3 3.0
4.   2 Sunset Ark C&C Redwing John Johnson 4 4.0
5.   USA 44 Sugar N Spice Bayfield John Kle 5 5.0
6.   USA 466 Leandra Bayfield David Seroy 7/RET 7.0
 
 
3. Heritage Cup - Spirit of Tradition Division Racing
CRF Division
Spirit of Tradition Division - Class 5
1.   USA 197 Natanya Friendship Sloop Kevin Rathbone 1 1.0
2.   USA 85 North River 2 Buzzards Bay 14 George Conk 2 2.0
3.   USA 1952 Myth Peter Munda 5/RET 5.0
4.   USA 147 Mara E Friendship Sloop Jared Abrams 5/DNC 5.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

   

Copyright © Interactive Creations 2000-2021