2022 Vineyard Race
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
Cornfield Point Racing
PHRF_ToT Division
Class 1 PHRF - DH
1.   USA 1358 Jamala J24 Hamish & Lauren Young 1 1.0
2.   84 Triton T34 Mike Sullivan 2 2.0
3.   129A Sylkie Alerion 28 Adrian Little 5/RET 5.0
4. OneSails Sailmakers  USA 256 Trouble Colgate 26 Miguel Dominguez 5/RET 5.0
 
Class 2 PHRF-NS
1.   USA 25567 Iris Sabre 426 Lee Backus 1 1.0
2.   131313 Kekoa Tartan 38 Luke Wakeman 2 2.0
3.   USA 60069 Yumi III Beneteau 423 Oceanis Yuji Sugimoto 5/RET 5.0
4.   328 Big Dog Hanse herbert gretz 5/RET 5.0
 
Class 3 PHRF
1. 747   USA 747 Slingshot Melges 24 Wes Whitmyer Jr 1 1.0
2.   USA 91 Vixen J 92 EJ Haskell / Jim Weil 2 2.0
3.   USA 32410 Bounce J 30 Blaine Davis 3 3.0
4.   USA 21108 Gadzooks C&C 38 Geoffrey Beringer 4 4.0
5.   111 Kate Sabre 34-1 Marc DeSouter 8/RET 8.0
6.   USA 138 Roo C&C 33-2 Gary Tarnoff 8/RET 8.0
7.   USA 54284 Silent Partner J 92 Ryan Malloy / Pierce Crosbie 8/RET 8.0
 
 
Seaflower Reef Racing
PHRF_ToT Division
Class 5 PHRF
1. Other  USA 30 Expresso X-Yachts X-37 Steve Longo / Halsey Bullen / Mark Duncan 1 1.0
2.   318 Maestrale Tartan 10 Rad Kurek 2 2.0
3.   USA 42886 Sapphire J 35 Jim Farrell 3 3.0
4.   USA 52418 Joyride J 109 Greg Imbruce 4 4.0
5.   USA 39 Zuma J 109 Steve Chronert 5 5.0
6. North Sails  USA 22 Velocity2 J 99 Kevin Marks 6 6.0
7.   USA 61412 Totoro Beneteau First 27 SE Jordon Friedman 7 7.0
 
 
Vineyard Race Racing
ORC Division
Class 6 ORC - DH
1.   USA 26 Groupe 5 Figaro 2 NEKA Sailing 1 1.0
2.   USA 125 Loki J 109 David Rosow 2 2.0
3. 44   USA 146 Young American-146 J 105 Peter Becker & Adrien Blanc 3 3.0
4.   USA 12424 byte Sunfast 3300 Robert & Libby Alexander 4 4.0
5. 68   USA 68 Celeritas Figaro 3 Basia Karpinska & Will McKeige 5 5.0
6.   USA 52386 Eclipse Sabre 386 Marc Berkowitz 6 6.0
 
Class 10 ORC
1.   USA 008 Summer Storm J/111 Andrew Berdon 1 1.0
2.   USA 2277 Christopher Dragon Italia 11.98 Andrew & Linda Weiss 2 2.0
3.   USA 43 Amadeus V XP 38 Jay Turchetta 3 3.0
4.   USA 61183 In Theory JPK 1080 Peter McWhinnie 4 4.0
5.   USA 43600 Kings Point - Comet J 44 Kenneth Luczynski 5 5.0
6.   USA 25244 Palantir 5 J 44 June & Amanda Kendrick 6 6.0
7.   USA 93310 The Rover Swan 44 MKII S. Steven Yang 7 7.0
8.   USA 52238 Ragana Cape Fear 38R Darius Peleda 8 8.0
9.   USA 61132 Rumba J 133 Ove Haxthausen 9 9.0
 
Class 12 ORC
1.   USA 4224 Zammermoos Swan 42 David Fass 1 1.0
2.   USA 60711 Phantom XP44 Chris Schoen 2 2.0
3.   45016 Direwolf IMX 45 Lawrence Hennessy 3 3.0
4.   USA 52300 Jules Baltic 52 Thomas Dunn 4 4.0
5.   USA 62157 Xcelsior IMX-45 Todd LaBaugh 5 5.0
6.   USA 61121 Eagle J 121 Steven Levy 6 6.0
7.   USA 51601 Desperado CTM 40 NEKA Sailing 7 7.0
 
Class 14 ORC
1.   USA 45045 Pterodactyl R/P 45 Scott Weisman 1 1.0
2.   USA 8008 Rikki R/P 42 Bruce Chafee 2 2.0
3.   USA 45454 Gemini II Swan 45 James Coffman 3 3.0
4.   USA 51990 Oakcliff Farr 40 Blue Farr 40 Oakcliff Sailing 4 4.0
5.   USA 40025 Oakcliff Farr 40 Gray Farr 40 Oakcliff Sailing 5 5.0
6.   USA 46957 Oakcliff Farr 40 Red Farr 40 Oakcliff Sailing 6 6.0
 
Class 15 ORC
1.   USA USA 60564 Warrior Won Pac52 Chris Sheehan 1 1.0
2.   USA 4511 Wizard R/P 69 David Greenstein 2 2.0
3.   USA 28686 OC-86 RP 86 Oakcliff Sailing 3 3.0
 
 
PHRF_ToT Division
Class 7 PHRF - DH
1.   USA 20802 Shooting Star Peterson 34 David Kingsbury 1 1.0
2.   USA 18321 COUCOU Express 37 Eric Wolf 2 2.0
 
Class 8 PHRF
1.   USA 261 Growth Spurt J 109 John Greifzu, Jr. 1 1.0
2.   USA 52361 Frequent Flyer Beneteau First 36.7 Alistair Duke 2 2.0
3.   43681 Sawtooth Thomas 35 Peter Schmiedeck 3 3.0
4.   USA 24 Thin Man J 99 Todd Aven 4 4.0
5.   USA 51950 Duet Sun Fast 37 Andrian (Andy) Lubimov 5 5.0
6.   USA 230 Daydream Beneteau First 36.7 Gregory Madzio 6 6.0
7.   USA 56 Tacktile Sabre 42 CB Jeffrey Wilson 7 7.0
8. UK Sailmakers  USA 60358 Atalanta J 42 Kurt Locher 8 8.0
9.   USA 239 Sweet Caroline J 109 Christopher Ercole 9 9.0
10.   USA 50803 but luckily J105 David Edwards 10 10.0
11.   USA 40878 High Note Baltic 51 Gary Nackman 11 11.0
12.   USA 114 Cathexis X382 Bryan & Kara Schapperle 12 12.0
13.   USA 61595 BAVARIA Jeanneau Sun Odyssey 410 Jurgen Link 13 13.0
14.   USA 61483 Callisto Hallberg Rassy 44 Deric Hetzel 14 14.0
 
Class 9 PHRF
1.   USA 52400 Tenebrae J 124 William Ingraham 1 1.0
2.   USA 11204 Dauntless J 112e Arthur Hanlon 2 2.0
3.   USA 61117 Ohana Dehler 42 Ken Wisdom 3 3.0
4.   USA 45 John & Dorothy Figaro 2 Collegiate Offshore Sailing 4 4.0
5.   USA 46650 Charlotte YC J/120 Richard West 5 5.0
6.   USA 59916 Speck J 120 William Klein 6 6.0
7.   USA 61237 American Girl Dehler 42 Daniel Galyon 7 7.0
8.   USA 87 Kalypso Dehler 42 Mark McGowan 8 8.0
9.   USA 46699 Starbuck Swan 53 Alex Urdea 9 9.0
 
Class 11 PHRF
1.   USA 16 Fireball J 111 Bill & Jackie Baxter 1 1.0
2.   USA 46 Blitzen J130SD John Storck Jr 2 2.0
3.   USA 52488 Rhiannon J 133 Cao Deambrosio & Chris Nicholls 3 3.0
4.   USA 12204 Dire Wolf J/122 Constantine Baris 4 4.0
5.   USA 61017 Alpine YCC Farr 400 Elizabeth Shaw O’Toole 5 5.0
6.   USA 75050 Max Pogo 50 Moritz Hilf 6 6.0
 
 
ToT Division
Class 13 Multihull (NEMA)
1.   NEMA 71 Blackbird Corsair 28R Alessandro Bocconcelli 1 1.0
2.   USA 10 Stingray Corsair 37 Rory Cumming 2 2.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2023
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy