2022 Bayview One Design Regatta
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Race
7
Total
Circle A Racing
One Design Division
Star
1.   Den 8261 Dark Star Star Rob Wood 2 2 1 2 1 8.0
2.   USA 8084 BingoX Star Robert Teitge 1 3 2 1 2 9.0
3.   USA 8187 Compulsion Star Terry Gibney 5 1 3 5 3 17.0
4.   8037 Glider Star Charles Koules 3 4 4 3 4 18.0
5.   GBR 8471 7601 Star Nick Cortes 6 5 5 4 5 25.0
6.   USA 7585 Sleek Star Emily Simon 4 6 9/DNC 9/DNC 9/DNC 37.0
7.   USA 7680 RagDoll Star George Macon 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC 45.0
8.   8217 Tess Star Alex Baker 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC 45.0
 
Finn
1.   7 Nazgûl Finn Nikita Mazin 2 1 1 1 5.0
2.   USA 101 Gerry Atric Finn Peter Frissell 1 2 3 2 8.0
3.   USA 1011 August B Miller Finn August Miller 3 3 2 3 11.0
4.   USA 6 Dancing With Myself Finn Joey Baker 5 4 5 4 18.0
5.   USA 222 Injection Finn mark Williams 4 5 4 8/DNF 21.0
6.   USA 88 Finn Finn Rich Green 8/DNF 6 6 8/DNF 28.0
7.   USA 24 Not A Sunfish Finn Will Libcke 8/DNC 8/DNC 8/DNC 8/DNC 32.0
 
Viper 640
1. 288   CAN 288 Oshunmare Viper 640 Steve Chapman 2 3 1 1 2 9.0
2. 129   USA 129 KAA Viper 640 Carson Downing 3 1 3 2 1 10.0
3. 292   CAN 292 Northern Honey Badger Viper 640 Brian Johansen 1 2 2 3 4 12.0
4. 127   CAN 127 All Fruits Ripe Viper 640 Marina Maffessanti 4 4 4 5 3 20.0
5. 106   CAN 106 Black Sheep Viper 640 Darren & Steve Gilbert 5 5 5 4 5 24.0
6.   USA 43 zigzag Viper 640 Steve Conger 7/DNC 7/DNC 7/DNC 7/DNC 7/DNC 35.0
 
Sunfish
1.   7500 LEE KEE Sunfish Mark Kastel 3 1 1 1 6.0
2.   11575 . Sunfish Stuart Pettitt 1 2 5 2 10.0
3.   81649 _ Sunfish Matthew Glover 2 4 2 5 13.0
4.   3054 Marianne Sunfish Peter E. Shumaker 5 3 6 3 17.0
5.   75417 USA - GGM Sunfish Tom Katterheinrich 6 5 3 4 18.0
6.   USA 24186 Daphne Sunfish Gail Turluck 4 6 4 6 20.0
7.   46108 Kathleen Sunfish Kevin Mitchell 7 7 7 7 28.0
8.   USA 4664 Sunfish Sunfish James Irwin 8 8 9/DNF 9/DNC 34.0
 
Crescent
1.   USA 25 Scimitar Crescent Chris Baubie 2 3 4 1 10.0
2.   22 Moxie Crescent Susan Mcdonald 1 1 1 8/DSQ 11.0
3.   #20 The Flying Goat Crescent Holly Smokovitz/ Tom Podgorski 3 4 2 2 11.0
4.   USA 12 French Connection Crescent Philippe Roncier 4 2 3 3 12.0
5.   27 Queen Cobra Crescent Shefali Bhavsar 5 5 5 4 19.0
6.   Usa 10 Evil monkey Crescent Kevin Cohan 8/DNC 8/DNC 8/DNC 8/DNC 32.0
7.   USA 16 Utopia Crescent David Hume 8/DNC 8/DNC 8/DNC 8/DNC 32.0
 
 
Circle B Racing
One Design Division
J 120
1.   USA 25328 Hot Ticket J 120 Mike & Bob Kirkman 1 1 1 5 3 1 12.0
2.   USA 5455 FUNTECH Racing J 120 Charles Hess 3 2 3 4 5 4 21.0
3.   USA 50345 California Girl J 120 Robert Eger 5 5 8 1 2 5 26.0
4. Other  USA 50666 J Hawker J 120 Kenneth Brown 4 6 2 8 1 6 27.0
5.   USA 25497 Kairos J 120 Greg Baker 7 3 5 2 8 2 27.0
6.   USA 25900 Sleeping Tiger J 120 John Harvey 2 7 7 6 4 8 34.0
7.   USA 50793 Proof J 120 Michael Fozo / Robin Kendrick 8 8 6 3 6 3 34.0
8.   25439 Hissy Fit J 120 Dave Taylor 6 4 4 7 7 7 35.0
 
J 35
1.   USA 42968 Mr Bill's Wild Ride J 35 William Wildner 1 1 1 2 4 1 10.0
2.   USA 97481 Filthy MacGyver J 35 Denny Meagher 3 2 2 3 1 3 14.0
3.   41754 Honor Roll J 35 Dean Fitzpatrick 2 5 6 1 3 2 19.0
4.   43828 Falcon J 35 Mike & Martha Welch 4 3 3 4 2 4 20.0
5.   USA 42121 Dean's List J 35 Cheryl Miller 5 4 5 5 5 5 29.0
6.   USA 32478 Angry Bird J 35 Timothy Ross 7 9/DSQ 4 6 7 6 39.0
7.   USA 40935 FireFly J 35 Sheri Dufresne 6 6 7 7 6 7 39.0
8.   USA 121 Tonic III J 35 Robert Landgraf 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC 54.0
 
J 111
1. 16   USA 136 Shamrock J 111 Jeffrey Davis 1 1 1 1 1 2 7.0
2.   USA 61666 Diablo J 111 Brad Kimmel / Steve Young 3 3 3 2 4 1 16.0
3. 11   USA 111 Black Seal J 111 Seth/Kevin Young 2 4 2 3 3 3 17.0
4.   USA 35009 Chico 2 1D35 Turbo Jim Weyand 5 2 4 4 2 4 21.0
5. Ullman Sails  USA 43 Pterodactyl J 111 Mark Symonds 4 5 5 6 7 6 33.0
6.   84 Freedom J 111 James Cooper 6 6 6 7 6 5 36.0
7.   USA 87 Chroma J 111 Bill Williams 7 8 8 5 5 7 40.0
8.   USA 25 Unplugged J 111 Tim Clayson 8 7 7 8 8 8 46.0
 
 
PHRF_ToT Division
MWPHRF A
1.   USA 1215 Hoodlum Melges 32 Paul Hulsey 1 2 4 7.0
2. Ullman Sails  43985 Peacemaker Nelson Marek John Sampson 2 3 2.5 7.5
3.   USA 63240 Centurion J 29 Michael Gualdoni 3 5 1 9.0
4.   USA 2 Eagle One Sydney 41 Timothy LaRiviere / Suzanne Thomas 4 1 5 10.0
5.   USA 430 Carrera NM 43 CR Rod Spearin 5 4 2.5 11.5
6.   83299 B32 B 32 John Amyot 6 6 7 19.0
7.   USA 054 Finesse Esse850 Schuchter U. Felci des. William Gilbride, Jr. 8 7 6 21.0
8.   USA 35999 Vanguard Mumm 36 Michael Goran 7 8 10/DNC 25.0
9.   USA 56 JamJam Morgan 27 James Morphew 9 9 8 26.0
 
Warhorse
1.   USA 15004 Fast Tango NA 40 Tim Prophit 1 1 3 5.0
2.   USA 61367 Gail Force Beneteau First 36.7 Robert Duker 2 3 1 6.0
3.   31377 Blitz Peterson 43 Larry Soutar 3 5 2 10.0
4.   USA 32668 Warrior C&C 41 George Thomson 5 2 4 11.0
5.   USA 35427 Epic Beneteau 42s7 Ray & Winnie Adams 4 4 5 13.0
6.   5002 Stars & Stripes CA Cup 1984 Nelson Marek Daniel Mercier 6 6 6 18.0
 
 
Circle C Racing
One Design Division
Tartan 10
1.   USA 376 Hooligan: Flat Stanley Racing T-10 John Sheehan 1 2 1 1 1 3 1 10.0
2.   USA 31126 TAZ T-10 Hanson Bratton 2 3 5 5 2 1 2 20.0
3.   USA 47 Private Airplane T-10 Michael Sheehan 12/DSQ 1 3 3 4 2 4 29.0
4. Doyle Sailmakers  USA 295 Proper Villain T-10 Greg Kinney - Nick Ward 6 6 2 4 3 5 7 33.0
5.   USA 143 thinkinblue T-10 disbrow gary 5 8 4 6 5 4 3 35.0
6.   Usa 126 Britsar T-10 Ken Schram 4 4 6 2 8 6 6 36.0
7.   USA 342 NUTS T-10 Heidi Backus Riddle 3 5 7 7 6 7 5 40.0
8.   USA 67814 HILLBILLY DELUXE T-10 Jim Herold 7 7 8 8 7 9 9 55.0
9. Ullman Sails  USA 22391 No Rebase T-10 B Richardson- P Hoff 8 9 9 9 9 8 8 60.0
10.   USA 31 Double Jeopardy T-10 Sean Murphy 9 10 10 10 10 10 10 69.0
11.   USA 15309 Send It T-10 larry Petersen 12/DNC 12/DNC 12/DNC 12/DNC 12/DNC 12/DNC 12/DNC 84.0
 
C&C 35 MK I
1.   USA 15560 Contender C&C 35 MK I Gary Graham 1 1 4 6.0
2.   USA 5133 Regardless C&C 35 Mk I Daniel Padilla 3 2 1 6.0
3. Ullman Sails  USA 10380 Siochail C&C 35 Mk I Brian Geraghty 5 3 2 10.0
4. Doyle Sailmakers  USA 11166 Shamrock C&C 35 Mk I David Keys 4 5 3 12.0
5.   CAN 4605 Underdog C&C 35 Mk I Cameron Paine 2 4 7/DSQ 13.0
6.   USA 13106 Praeceptor C&C 35 Mk I Grant Veach 6 6 5 17.0
 
Express 27
1.   USA 32122 Riptide Express 27 John Walton 1 2 1 3 3 3 1 14.0
2.   USA 108 AirForce Express 27 Perrin Fortune 4 1 2 2 4 1 4 18.0
3.   USA 99 Evolution Express 27 Eric Nikesch 3 3 4 1 1 5 3 20.0
4.   USA 62 Das Boot Express 27 Harald Kolter 5 4 3 5 2 2 2 23.0
5.   USA 25 Ruby My Dear Express 27 Franklin Poupore 2 5 5 4 5 4 5 30.0
6.   33511 Ghost Express 27 Matt Robertson 7/DNC 7/DNC 7/DNC 7/DNC 7/DNC 7/DNC 7/DNC 49.0
 
Cal 25
1.   USA 758 Never Alone Cal 25 Paul/Ross Nuechterlein 1 2 2 5.0
2. North Sails  USA 466 Patriot Cal 25 John / Tracy McAllister 2 1 5 8.0
3.   USA 688 Thor Cal 25 Keith Ziegler 5 3 3 11.0
4.   USA 1496 Whitefang Cal 25 John Harper 3 5 4 12.0
5.   USA 454 Pepper Cal 25 Curtis Rozelle 6 6 1 13.0
6.   USA 779 Details Cal 25 Lance Smotherman 4 7 6 17.0
7.   5633 Hercules Mulligan Cal 25 Sandra Svoboda 7 4 7 18.0
8.   USA 1215 High Side Cal 25 Troy Foster 8 9 8 25.0
9. 9061   USA 692 Blitzen Cal 25 Ron Utz 9 8 9 26.0
10.   USA 245 [Nautical Pun] Cal 25 Adam Hollerbach 11/DNC 11/DNC 11/DNC 33.0
 
Melges 24
1. 629   CAN 629 Surprise Melges 24 Dan Berezin 1 1 1 1 1 1 1 7.0
2. 396   USA 396 Wombmates Racing Melges 24 Kevin Shockey 7 2 2 7 5 2 2 27.0
3. 737   CAN737 Slippery Melges 24 Jim Pearson 2 6 3 2 6 4 4 27.0
4. 31   CAN 031 Rush Melges 24 Mike Gozzard 5 3 4 4 2 5 6 29.0
5. 695   USA 695 Tomfoolery Melges 24 Vigrass Sailing 6 4 8 6 3 3 3 33.0
6.   USA 708 Tramp Melges 24 Thomas Ritter 3 5 5 3 4 6 7 33.0
7. 717   USA 717 Bad Idea Melges 24 Scot Zimmerman 8 8 7 5 8 7 5 48.0
8. 99   CAN 99 Spitfire Melges 24 John Marentette 4 7 6 9/DNF 7 8 8 49.0
 
 
River Racing
PHRF_ToT Division
River JAM
1.   USA 15206 Whippersnapper C&C 38-1 Steve Witham 1 1.0
2. North Sails  USA 25825 Pop'Aye X-Yacht 412 Michael Popenas 2 2.0
3.   USA 25664 Pirate Beneteau 40 Jeff Henderson 3 3.0
4.   USA 61394 Phantom Beneteau 473 Cynthia Best 4 4.0
 
 

2022 Bayview One Design Regatta
Sub-Class Scoring - Preliminary Cumulative Results

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Race
7
Total



Protest Filing Report as of 09/Aug/2022 @ 12:48 PM

No. Race # Protesting   Protested Reason Hearing Status Jury Decision
1. No Rebase (USA 22391) vs Private Airplane (USA 47) Rule 10 and Rule 14 06:10PM Closed Private Airplane (USA 47) DSQ'd Race 1
2. FireFly (USA 40935) vs Angry Bird (USA 32478) Rule 11 07:05PM Closed Angry Bird (USA32478) DSQ'd. Race 2
3. Siochail (USA 10380) vs Underdog (CAN 4605) Rule 10 05:45PM Closed Underdog (4605) DSQ'd Race 3
4. Scimitar (USA 25) vs Moxie ( 22) Rule 10 06:30PM Closed Moxie (22) DSQ'd Race 4
 

Back to previous page
Main Menu

Faygo Mount Gay Rum Titos Vodka North Sails
DR. DANIELLE DELUCA-PYTELL, MD Captain's Boat Care   

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022