49th BVI Spring Regatta
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Race
7
Total
BVI Spring Regatta - NORMAN Race Area Racing
CSA Division
Jib and Main
1.   IVB 717 Libertas Beneteau 40 Walter Keenan 1 2 4 1 2 10.0
2.   39014 Crystal J 39 Jerome O'Neill (M) 2 4 2 2 1 11.0
3.   IVB 1218 Portomar Hanse 455 Juan Teixidor 5/TLE 1 1 3 3 13.0
4.   440 Moxie Beneteau Patricia Nolan 4 5 5 4 4 22.0
5.   ISV 888 Wild T'ing Dufour 40 Lawrence Aqui 3 3 3 7 8/DNS 24.0
6.   123 Paladin Albin Stratus Stanford Joines 5/TLE 6 6 6 5 28.0
7.   30 Wicked Winch Hunter 30-2 David Lake Jr 5/TLE 7/TLE 8/DNC 5 6 31.0
 
Bareboat 1
1. 13   Team Dark Horse ~ Marty J Moorings 48 John Fourqurean 1 1 1 1 1 5.0
2. 23   Fun over speed ~ Jasmin Oceanis 51 Rob Simon 3 3 3 3 2 14.0
3. 11   Calesi Jeanneau 54 dennis gregory 2 2 2 5/DNC 5/DNC 16.0
4. 17   J Dog Beneteau Oceanis 48 Will Fortier 4 4/TLE 5/DNC 2 5/DNS 20.0
 
Bareboat 2
1. 21   Sea's the Daze Moorings 45 Florian Lienau 1 2 1 1 1 6.0
2. 18   Papillon Dufour 460 GL Andrew Friedman 2 1 2 2 2 9.0
3. 26   Team Texas ~ Tonic III Moorings 45 William Thomas 3 3 3 3 3 15.0
 
Bareboat 3
1. 15   Moon Rainbow Sunsail 41 Robin Tattersall 1 1 1 1 3 7.0
2. 12   BOB Sunsail 41 Bernard Sampson 2 4 2 2 1 11.0
3. 14   Candle in the Dark Moorings 42 Brian McCarthy 5 3 3 3 2 16.0
4. 24   Makin' Memories Sunsail 41 Willem Ellemeet 3 2 4 6/DNC 6/DNC 21.0
5. 22   Team Willemsma ~ Knot Advised Moorings 42 Sybrich Willemsma 4 6/DNS 5 6/DNC 6/DNC 27.0
 
Cruising Multihull
1.   DOM 023 La Novia Leopard 50 Georges Coutu 1 1 1 1 1 5.0
2. 27   No Bad Days Too Sunsail 454 Frank Kastelein 2 2 2 2 2 10.0
3. 25   FerryTale ~ Round Two Sunsail 454 Willem Klomp 3/TLE 3 3 3 3 15.0
4. 19 North Sails  RENDEZVOUS LAGOON 42 CATAMARAN Alan Rothschild 3/TLE 4/TLE 7/DNC 7/DNC 7/DNC 28.0
5.   Sea Senor Bali 4.0 Carl Hanssen 3/TLE 7/DNS 7/DNC 7/DNC 7/DNC 31.0
6.   USA 744266 SV Nani Lagoon 440 ERNESTO FELICIANO 7/DNC 7/DNC 7/RET 7/DNF 7/DNS 35.0
 
 
BVI Spring Regatta - SOL Race Area Racing
CSA Division
CSA 1
1.   USA 55052 FOX Botin 52 Victor Wild 1 1 1 1 1 5.0
2.   GBR 786N OMII Swan 58 Shahid Hamid 2 3 3 2 2 12.0
3.   USA 61136 TSCHUSS Fast40+ Johnny Mordaunt 3 2 2 3 3 13.0
4.   GBR 4669R Pata Negra IRC 46 Michaela Vadurov√° 5 4 4 4 4 21.0
5.   NED 70 Ocean Breeze Volvo Open 70 Johannes Schwarz 4 5 5 5 5 24.0
 
CSA 2
1.   GBR 3112X Arabella Cape 31 Niall and Olivia Dowling 3 1 1 2 3 2 1 13.0
2.   GBR 888X The Hawk ~ Sunrise 3 JPK 11.8 Oivind Lorentzen 2 2 2 1 4 3 2 16.0
3.   USA 52915 Blitz Summit 40 Peter Corr 1 5 3 3 1 1 4 18.0
4. 40   PUR 11 Smile and Wave Melges 32 Jaime Torres/ Jonathan Lipuseck 6/RET 3 4 4 2 4 3 26.0
5.   911882 Taz RP 37 Bernard Evan-Wong 4 4 5 5 5 5 5 33.0
 
CSA 3
1.   GBR 4860R McFly on El Ocaso J 122 Tony Mack 1 2 1 1 1 1 1 8.0
2.   USA 60613 Spike J111 Sam Talbot 3 3 2 2 2 3 2 17.0
3.   ANT 104 Liquid J 122 Pamala Baldwin 2 1 6/DNF 4 6/DNS 2 3 24.0
4.   USA 61957 Apollo J 121 Donald Nicholson 4 4 3 3 3 4 4 25.0
5.   USA 68750 Wings J121 David Christopher / Michael Axford 5 6/DNS 6/DNF 6/DNS 6/DNS 5 5 39.0
 
Performance Cruising
1.   GBR 4778R / 45R EH01 - Global Yacht Racing Beneteau First 47.7 Andy Middleton 1 1 1 1 1 5.0
2. 7375   PUR 244 PAROMA Salona 44 Michael Wilkinson 2 2 2 2.5 2 10.5
3.   CAN 1213 Hermes Pogo 12.50 Morgen Watson 3 3 3 7 5 21.0
4.   ANT 5114 Godspeed 4 Sail Swan 51 Richard Wooldridge 4 6/TLE 7 2.5 4 23.5
5.   CAY 777 Mustang Camper & Nicholsons Cutter-Rigged Bruce Gates 5 4 4 8 8 29.0
6.   NM 2477 Escaped Aussies ~ J-aguar J 120 Mod Kieran Duck 11/DNF 5 6 5 6 33.0
7.   GBR 1321L Escapado Beneteau First 40.7 Paul Caturegli 11/RET 11/DNS 5 4 3 34.0
8. Sanders Sails  GBR 946R Runaway IMX 40 Norman Chessman 11/DNF 11/RET 11/RET 6 7 46.0
9. 20   Moonflower 3 Salona 44 Chloe Need 11/DNC 11/DNC 11/RET 9 11/DNS 53.0
10. 28   Sandy Cay Full Moon 49 Gary Leest 11/DNF 11/RET 11/DNC 11/DNC 11/DNC 55.0
 
Sport Multihull
1.   IVB 282 Ting A Ling Corsair F 27 Chris Haycraft 1 1 1 4/DNC 4/DNC 11.0
2.   767 Whoop Whoop corsair 27 Gerard Kraakman 4/DNS 2 4/RET 4/DNC 4/DNC 18.0
3.   777 Lucky 7 Corsair Sprint 750 Eddie Brockbank 2 4/RET 4/DNC 4/DNC 4/DNC 18.0
 
Offshore Multihull
1. 101   USA 5301 Fujin Bieker 53 Catamaran Greg Slyngstad 1 1 1 3 3 9.0
2.   USA 61002 Flow Gunboat 60 Stephen Cucchiaro 4 2 2 2 2 12.0
3.   USA 12 Mach Schnell Gunboat 62 Kent Haeger 3 6/DNS 6/RET 1 1 17.0
4.   USA 6604 Nemo HH66 Todd Slyngstad 2 3 6/RET 6/DNC 6/DNC 23.0
5. North Sails  USA 3 Byzantine MC60 Jordan Van Zyl 6/RET 6/DNS 3 4 4 23.0
 
 



Protest Filing Report as of 08/Aug/2022 @ 09:57 PM

No. Race # Protesting   Protested Reason Hearing Status Jury Decision
1. OMII (GBR 786N) vs Redress - Race Committee 07:30AM Closed Redress Granted
2. 4 Libertas (IVB 717) vs Redress - Race Committee 05:00PM Closed Redress Granted
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022