2022 Islands Race
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
Islands Race Racing
ToT Division
ORR-A
1.   USA 70007 Pyewacket 70 Volvo 70 modified Roy Disney 1 1.0
2. North Sails  USA 60010 GoodEnergy R/P 63 George Hershman / Mark Comings 2 2.0
3.   USA 61305 Artemis Botin 65 Raymond Paul 3 3.0
4.   USA 55555 Peligroso Dencho/Kernan 68 Doug Baker 4 4.0
5.   USA 69011 Zephyrus R/P 77 Damon Guizot 5 5.0
6.   USA 88856 BadPak Botin 56 Tom Holthus 6 6.0
7.   USA 97777 Medicine Man Andrews 63 Bob Lane 7 7.0
 
ORR-B
1.   USA 97 Grand Illusion Santa Cruz 70 David H. Clark 1 1.0
2. North Sails  USA 60010 Good Call SWAN 60 Tom Barker 2 2.0
3.   USA 75553 Bribon TP52 Mark Surber 3 3.0
4.   USA 51007 Fast Exit II Ker 51 John Raymont 4 4.0
5.   USA 61469 Saga TP52 John Brynjolfsson 5 5.0
6.   USA 88 Rock n' Roll Andrews 68 Justin Smart / John Sangmeister 7/RET 7.0
 
ORR-C
1.   USA 61421 Lucky Duck Rogers 46 Dave MacEwen 1 1.0
2.   USA 7219 Zero Gravity Soto 40 Ivan Batanov 2 2.0
3.   USA 50030 Groundhog Day/Bretwalda Rogers 46 Rich Festa 3 3.0
4.   USA 55544 Volpe Kernan Les Linkogle 4 4.0
 
ORR-D
1.   USA 51520 Triumph Santa Cruz 52 Steve Selllinger 1 1.0
2.   USA 51000 Vela Santa Cruz 52 Steven Davis / Tim Dornberg 2 2.0
3.   USA 61164 Katara J/145 Roger Gatewood 3 3.0
4. Quantum Sails  USA 77890 Trouble Santa Cruz 50 Tom Camp 4 4.0
5.   USA 56203 Aimant de Fille J/145 Steven Ernest 5 5.0
6.   USA 28552 City Lights Santa Cruz 52 Aaron Wangenheim 6 6.0
7. North Sails  USA 18949 Amazing Grace Farr 57 Jim Puckett 7 7.0
 
ORR-E
1.   USA 120 Picosa J/111 Doug Jorgensen 1 1.0
2.   USA 7447 Spin Doctor Andrews 40 Paul Farrell 2 2.0
3.   Uni 69933 TooLoco Riptide 35 Lawrence Andrews 3 3.0
4.   USA 103 Creative J/111 Ed Sanford 4 4.0
5.   USA 4892 Minotaur Santa Cruz 37 Andrew Constantine / George Roland 5 5.0
6.   USA 1218 BlueFlash J/121 Scott Grealish 6 6.0
7.   USA 84550 White Cloud Cookson 12M / Farr 39 Paul Grossman 7 7.0
 
ORR-F
1.   USA 33819 Juno Express 37 Dan Merino 1 1.0
2.   USA 43513 B'Quest Tripp 40 Keith Ericson 2 2.0
3.   USA 18980 Akaw! Olson 40 Michael T Ewens 3 3.0
4.   US 35045 Black Marlin 1D35 Herwig Baumgartner 4 4.0
5.   USA 7149 Zuzu Jeanneau 490 S.O.P Yehuda Elmakias 5 5.0
 
 
Islands Race EZ Racing
ToT Division
ORR-EZ
1. Other  USA 32217 Rhumb Runner J/29 Chuck Bowers 1 1.0
2.   USA 7531 Tenacious Beneteau 44.7 Alec Charters 2 2.0
3.   USA 61512 Lil' Waggy Frers 50 Marc Davis 3 3.0
4.   USA 50252 Night’s Watch J/130 Dean Stanec 4 4.0
5.   USA 56928 Santiago Beneteau 423 Adam Faura 6/RET 6.0
 
 
Islands Race-MH Racing
ToT Division
ORR-MH
1.   USA 6202 Chim Chim Gunboat 62 John Gallagher 1 1.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022