2016 Round Antigua Race
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow  Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
Round Antigua Race - 1. Racing Racing
CSA Division
CSA - Racing 1
1.   GBR 11152L Gladiator TP 52 Tony Langley 1 1.0
2.   NED 51 Tonnerre 4 Ker 51 Peter Vroon 2 2.0
3.   BAR 52011 Team TAZ - Conviction Botin & Carkeek Bernard Evan-Wong 3 3.0
4.   IRL 5005 Lee Overlay Partners Cookson 50 Adrian Lee 4 4.0
5.   GBR 8214L Starry Night of the Caribbean Oyster Starry Yachts 5 5.0
6.   GER 736 Maremosso Pogo50 Guido Wenzl 6 6.0
7.   8207 Zig Zag Oyster 82 John McMonigall 7 7.0
8.   ITA 3956 Weddel Grand Mistral One Design Avanasy Isaev 8 8.0
9.   GBR 301 Challenger Whitbread 60 Chris Stanmore-Major 9 9.0
10.   GBR 111 Spirit of Juno Farr 65 Peter Anthony 15/DNF 15.0
11.   GBR 48L Spirit Swan 65 Alan Edwards 15/DNF 15.0
12.   SFS Green Dragon volvo 70 johannes schwarz 15/DNF 15.0
13.   SWE 95 Talanta CLASS 40 Mikael Ryking 15/RET 15.0
14.   USA 1 Kialoa III S&S 78 Jorge Madden 15/RET 15.0
 
CSA - Racing 2
1.   BRA 2505 Ventaneiro 3 Dufour 500 Grand Large Renato Cunha Faria 1 1.0
2.   USA 52902 EL Ocaso J 122 Chris Body 2 2.0
3.   ANT 104 Liquid J 122 Pamala Baldwin 3 3.0
4.   USA 52956 Hot Ticket King 40 Jim Hightower 4 4.0
5. North Sails  SWE 80 Mormor Alice Dufour 45E Tomas Lyckåsen 5 5.0
6.   GBR 907R Palpatine - Stormforce Coaching Stimson IRC 42 Doug Innes 6 6.0
7.   GBR 8633R Jings! J 133 David Ballantyne 7 7.0
8.   GBR 2080L El Oro Auzepy-Brennuer Kent King 8 8.0
9.   FRA 39690 Luna Rosa Pogo 12.50 Open Sail / Emanuel Lefrais 9 9.0
 
CSA - Racing 3
1.   GBR 1702T Scarlet Oyster Oyster 48 Ross applebey 1 1.0
2.   GBR 5951T Northern Child Swan 51 James Hatchley 2 2.0
3.   GBR 6840R Lancelot II First 40 Chris Jackson 3 3.0
4.   GBR 8405R Southern Child First 40 Neville Devonport 4 4.0
5.   USA 28920 performance Yacht racing 'Sunset' J 120 Andy Middleton 5 5.0
6.   ANT 407 Ortac Beneteau First 40.7 Peter Anthony 6 6.0
7.   171017 Elethea First 38 shoal draft cruiser R GORMLEY 7 7.0
8.   Z 444 Zafu 444 J 44 Joe da Ponte 8 8.0
9.   USA 668 Fantasia Jeanneau, Sun Oddysey 34.2 Radoslaw Kurek 11/DNF 11.0
10.   Windward Spirit Jeanneau 54 DS David Perkins 11/DNF 11.0
 
 
Round Antigua Race - 2. Bareboat Racing
CSA Division
CSA - Bareboat
1. 34   Energetiki - Maxwell Dufour 405 Andras Szep 1 1.0
 
 
Round Antigua Race - 3. Multihull Racing
CSA Division
CSA - Multihull
1.   522 Let's rip Hobie Wildcat F18 Dean Pollen 1 1.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021