2008 Lauderdale to Key West Race
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
Monohulls Racing
IRC Division
IRC A
1.   USA 13131 Samba Pa Ti Transpac 52 John Kilroy, Jr. 1 1.0
2.   USA 62152 Flash Transpac 52 Hap Fauth 2 2.0
3.   RUS 13 Rusal-Synergy Transpac 52 Gateway Overseas Limited 3 3.0
4.   USA 55155 Rima2 RP 55 John Brim 4 4.0
 
IRC B
1.   USA 7 Thin Ice Aerodyne 38 Stuart Hebb 1 1.0
2.   USA 84 Sea Turtle Beneteau/Moorings 38 James Miller 2 2.0
3.   GBR 4209L Uxorious III Swan CS 42 Colin Buffin 3 3.0
4.   USA 52439 Kalevala II Grand Soleil 37 B&C Tapio Saavalainen 4 4.0
5.   USA 114 Cathexis X-382 Rocco Zaninelli 5 5.0
6.   USA 52939 Teamwork J 122 Robin Team 8/DNC 8.0
7.   USA 52756 Sarah X-41 Greg Manning 8/DNF 8.0
 
 
PHRF Division
PHRF A
1.   USA 52814 Gwaihir Class 40 Open Stuart Williams 1 1.0
2.   USA 7145 Buena Racha J 145 Francis Rooney 2 2.0
3.   USA 51747 Velox J 125 Steve Mills 5/DNC 5.0
4.   USA 7 Enigma Mac Gregor 65 modified Robert Parker 5/DNC 5.0
 
PHRF B
1.   USA 63 Second Wind Du Four 44 Ray Sullivan 1 1.0
2.   USA 5310 Dragon Fly Plus Swan Dr. Ulrich L. Rohde 2 2.0
3.   USA 52318 Flying Jenny V J 120 David and Sandra Askew 3 3.0
4.   USA 52458 Primal Scream C&C 115 Steven Stollman 4 4.0
5.   USA 310 Tastes Like Chicken J 109 brian Tedeschi 5 5.0
6.   USA 3636 Spider Glide Sydney 36CR Kevin Lawrie 6 6.0
7.   USA 58 Toy Tiger Flying Tiger 10M Al Wolczyk Jr. 7 7.0
8.   USA 35 QMN Flying Tiger 10M Ivars Blumenau 10/DNF 10.0
9.   USA 51757 Stand Aside Thompson 870 Bill Bollin 10/DNF 10.0
 
PHRF C
1.   USA 42725 Bandana Oyster David Wallace 1 1.0
2.   USA 77520 Holy Toledo! Hobie 33 Clif Vaughan 2 2.0
3.   USA 73456 L'outrage Beneteau Bruce Gardner 3 3.0
4.   USA 176 Reality Mini 650 prototype Jesse Naimark-Rowse 4 4.0
5.   USA 670 Phoenix Open 6.50 Mini Transat Andy Abel 5 5.0
6.   USA 24 Sunquest Beneteau Wilfredo Paredes 8/DNC 8.0
7.   USA 24 Quick Whit Beneteau George Whitfield, Jr. 8/DNC 8.0
 
PHRF D
1.   USA 43920 Munequita Cherubini 48 schooner Charles Evans 1 1.0
2.   USA 8 Unicorn Creekmore Michael Peteler 2 2.0
3.   USA 21 Ocean Dancer Catalina 387 Mark Stephenson 3 3.0
4.   USA 52609 InBox Far Harbour 39 Bernard Blum 4 4.0
5.   USA 119 E-ticket Sloop Dan Myers 5 5.0
6.   USA 715 Chasing Rainbows Hunter Legend 37 Del Wiese 6 6.0
7.   USA 0 Luna Sea Bavaria Mike Graham 7 7.0
8.   USA 52870 Just Right Jeanneau Sun Odyssey 32 Joseph Ayash 9/DNF 9.0
 
 
Multihulls Racing
PHRF Division
Multihull A
1.   USA 64 Flight Simulator Corsair 28R Tom Reese 1 1.0
2.   USA 125 Endorphin 3 Corsair 28R John Laughlin 2 2.0
3.   USA 1 Patriot Catamaran Mike Rush 6/DNF 6.0
4.   USA 169 Key Biscayne Corsair F-31 AC-R Alexander Meyer 6/DNC 6.0
5.   USA 020 Matador Corsair F31 Rick Tobin 6/DNF 6.0
 
Multihull B
1.   USA 327 Anhinga Corsair F27 Formula Robert Libbey 1 1.0
2.   USA 007 CatNip Catamaran Victor Mendelsohn 2 2.0
3.   USA 7 Double Trouble Catamaran Don Balthaser 3 3.0
4.   USA 41507 Trident Condor 40 Keith Gulley 4 4.0
5.   USA 003 The Beast Shuttleworth Catamaran Rubio Julian 6/DNF 6.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019