2021 East Greenwich Yacht Club Summer Series
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Race
7
Race
8
T
O
T
O
T
O
Total
EGYC Summer Series Racing
One Design Division
J 22
1.   USA 86 Shake & Bake J 22 David Wehr 1 2 1 2 1 1 1 4       13.0
2. 04   1533 Awkwardly Flat J 22 Carolyn Cure 3 3 4 3 5 3 4 2       27.0
3. 02   8 Hall Pass J 22 Kimbal Hall 2 1 2 1 9/DNS 6 2 9/DNS       32.0
4.   76 Top of the 5th J 22 Christopher Beaulieu 5 5 5 4 4 2 5 3       33.0
5. 05   1105 BrockStars J 22 Peter Brockmann 6 4 6 5 3 5 3 5       37.0
6. 01   USA TBD Lorna Doone J 22 Chris Runci 4 6 3 9/DNS 2 4 9/DNS 1       38.0
7.   USA 3 New Bohemians J 22 Mark Makuch 8 7 7 9/DNS 6 7 7 6       57.0
8.   656 #6 JerDanAar J 22 Jerry Gormley 7 8 8 6 7 8 6 7       57.0
 
 
PHRF_ToT Division
PHRF - Spinnaker
1.   USA 52911 Coconut Beneteau First 36.7 Thomas Dalbora 3 1 2 3 1 7 3 2 [7] [3] [3] 9.0
2.   USA 3503 Divided Sky Summit 35 Vincent & Kristina McAteer 2 2 1 2 6 4 2 13/DNS [13] [6] [4] 9.0
3.   USA 14 Memory J 110 Kevin Dakan 1 3 5 4 8 5 4 6 [8] [6] [5] 17.0
4.   52218 Goat Rodeo Seaquest 36 Todd Johnston 13/DNS 13/DNS 13/DNS 13/DNS 2 1 1 1 [13] [13] [13] 18.0
5.   73499 Anser Beneteau 35s5 Peter Allstrom 7 9 3 6 3 2 8 5 [9] [8] [7] 19.0
6.   USA 49 Digger J 44 James Phyfe 4 11/DNC 11/DNS 1 13/DNS 3 13/DNS 4 [13] [13] [11] 23.0
7.   USA 642 Vixen Jeanneau 37 James Del Bonis 5 4 4 5 7 13/DNS 5 10 [13] [10] [7] 23.0
8.   USA 52641 Scarlet Begonias J 92s Joshua McGuire 11/DNC 8 8 8 4 8 6 3 [11] [8] [8] 29.0
9.   USA 172 Comet Laser 28 Abbi Seward 8 7 6 12/DNF 5 10 10 7 [12] [10] [10] 33.0
10.   USA 620 Blitz J 105 Chris Tate 9 6 7 9 13/DNS 6 9 9 [13] [9] [9] 37.0
11.   USA 43 Amadeus V XP 38 Jay Turchetta 6 5 11/DNS 12/DNF 13/DNS 13/DNS 13/DNS 8 [13] [13] [13] 42.0
12.   USA 44105 Rigadoon J 105 Doug Riggs 12/DNS 12/DNS 12/DNS 7 9 9 7 11 [12] [12] [12] 43.0
 
PHRF - Non-Spinnaker
1.   25652 Magoo Beneteau 36.7 Bobbie Marelli 3 4 2 1 5.5 1 2 1 [5.5] [4] [3] 7.0
2.   326 Pale Rider Sea Sprite Brian Anderson 2 1 5 11/DNS 1 3 1 2 [11] [5] [3] 7.0
3. Doyle Sailmakers  40542 Climax Capri 30 Bob Lewis 1 2 3 7 2 4 7 5 [7] [7] [5] 12.0
4.   208 Thora Pearson 28-1 30+ Kenneth Thorsen 4 3 1 2 4 12/DNS 3 4 [12] [4] [4] 13.0
5.   417 Escape Plan Catalina 320 Mike hackett 11/DNC 5 4 11/DNS 5.5 7 4 6 [11] [11] [7] 24.5
6.   USA 42748 Sapphire C&C 37/40 Rob Hamlin 6 6.5 6 5 8 5 12/DNS 9 [12] [9] [8] 28.5
7.   USA 2719 Li'l Sebastian J 24 Mitchell Switzer 11/DNC 6.5 7 3 7 9 6 8 [11] [9] [8] 29.5
8.   79 Gone With The Wind Pearson 36 Mk 2 Paul Kenney 7 8 8 6 10 8 8 10 [10] [10] [8] 37.0
9.   USA 30612 Great Pumpkin Capri 25 Burl D'Albora 11/DNC 11/DNC 11/DNS 11/DNS 3 6 12/DNS 7 [12] [11] [11] 38.0
10.   USA 93357 Warrior Jeaneau Sun Fast 35 PHilippe Perut 5 11/DNC 11/DNS 4 12/DNS 12/DNS 12/DNS 12/DNS [12] [12] [12] 43.0
11.   USA 93082 SeaJaI Beneteau 40.7 James Hennigan 12/DNS 12/DNS 12/DNS 9 2 5 3       55.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2022