2022 Antigua Sailing Week
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Race
7
Race
8
Race
9
Race
10
Race
11
Race
12
Race
13
Race
14
Race
15
T
O
T
O
Total
ASW Signal Vessel A Racing
CSA Division
CSA - Racing 1
1.   LTU 001 AMBERSAIL2 VO 65 Raimundas Siugzdinis 1 1 1 1 3/RET 3/RET 1 2 2 [3]   12.0
2.   AUT 2002 Ocean Breeze volvo70 Steven Travis 2 2 2 3/RET 3/RET 1 2 1 1 [3]   14.0
 
CSA - Racing 2
1.   USA 61136 TSCHUSS Fast40+ Johnny Mordaunt 1 1 1 1 1 1 1 3/DNS 3/DNC 3/DNC [3]   13.0
2.   FRA 150433 Mahana Ice Yacht 52 RS Jean Yves Thomas 2 2 2 2 2 2 2 1 1 1 [2]   15.0
 
CSA - Racing 3
1.   GBR 786N OMII Swan 58 Shahid Hamid 1 1 6/RET 2 2 3 1 2 1 1 [6]   14.0
2.   GBR 4669R Pata Negra IRC 46 Jonathon Pudney 2 2 2 1 1 1 3 3 2 2 [3]   16.0
3.   GBR 9660R Lee Overlay Partners II Swan 60 Adrian Lee 3 3 1 3 3 2 2 1 6/DNS 6/DNS [6]   24.0
4.   NED 7183 Geronimo Swan 651 Erik Veldhuizen 6/RET 5 4 4 6/RET 4 6/RET 6/DNS 3 3 [6]   41.0
5.   GBR 8653R Spirit of Juno Farr 65 Peter Anthony 4 4 3 6/RET 4 6/DNS 4 4 6/DNS 6/DNS [6]   41.0
 
CSA - Racing 4
1.   USA 52915 Blitz King 40 Peter Corr 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 [1]   9.0
2.   ANT 104 Liquid J 122 Pamala Baldwin 4 2 2 2 2 4 3 2 4 2 [4]   23.0
3.   GBR 4860R El Ocaso J 122 Chris Body 2 3 3 3 3 3 2 3 2 4 [4]   24.0
4.   USA 68750 Wings J 121 Andrew McIrvine 3 4 4 4 5 5 4 4 5 3 [5]   36.0
5.   911882 Team Taz RP 37 Bernie Wong 5 5 5 5 4 2 5 5 3 5 [5]   39.0
6.   BAR 121 Whistler J121 Peter Lewis 6 6 6 6 6 6 6 6 7/RET 6 [7]   54.0
 
CSA - Racing 5
1.   GBR 1702T Scarlet Oyster Oyster 48 Ross Applebey 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 [1]   9.0
2.   GBR 4778R / 2215L EH01 - GYR First 47.7 Andy Middleton 3 2 2 3 3 9/SCP 2 2 3 2 [9]   22.0
3.   ITA 8075 Caccia a la Volpe Carlo Falcone 2 3 3 4 2 3 3 4 2 4 [4]   26.0
4.   GBR 8405R Olympia’s Tigress First 40 Susan Glenny 4 4 4 2 5 4 5 7 5 5 [7]   38.0
5.   GBR 7951R Optimus Prime First 40 David Latham 5 6 9/RET 9/DNS 4 2 4 3 4 3 [9]   40.0
6.   FIN 15682 Eira Swan 51 Sebastian Gylling 6 7 5 5 6 6 7 5 6 9/DNS [9]   53.0
7.   GBR 7825T Caipirinha First 40.7 Patrick Holloran 9/RET 5 7 9/RET 8 5 6 6 7 6 [9]   59.0
8.   CAN 1076 Panacea X Salona 45 Katy Campbell 7 9/RET 6 6 7 8 8 8 8 9/RET [9]   67.0
 
CSA - Racing POGO 12.5
1.   CAN 1213 Hermes Pogo 12.5 Alistair Langhorne 1 1 1 2 1 2 1 2 1 [2]   10.0
2.   GBR 363X KAI Pogo 12.50 Tim Knight 2 2 2 1 3 1 2 1 2 [3]   13.0
3.   GBR 4776L Akouavi Pogo 12.50 Chris Swallow 3 3 3 3 2 3 3 3 4/DNS [4]   23.0
 
CSA - Racing Sportboat
1.   ANT 1901 NSA Spirit CORK 1720 Jules Mitchell 2 2 2 3 1 1 2 1 2 1 1 1 1 1 6/RET [6] [3] 18.0
2.   FRA 51 GFA Caraïbes - La Morrigane Surprise Archambault Tristan Marmousez 1 1 1 2 2 2 1 2 1 2 3 3 2 3 1 [3] [3] 21.0
3.   ANT 1976 Whiplash Melges 24 Ashley Rhodes 3 3 4 1 3 3 3 3 6/DNS 4 2 4 4 2 2 [6] [4] 37.0
4.   ANT 486 Sleeper-Scrounger Cork 1720 Jonty Layfield 4 4 6/RET 4 6/RET 4 6/RET 6/DNS 6/DNS 3 4 2 3 4 4 [6] [6] 54.0
5.   ANT 2300 SCIA Custom 33 Rocco Falcone 5 5 3 5 4 5 4 4 3 5 5 5 5 5 3 [5] [5] 56.0
 
CSA - Racing Multihull
1. Doyle Sailmakers  6804 Tosca Gunboat 68 Ken Howry / Alex Thompson 1 1 1 1 1 2 1 2 1 [2]   9.0
2.   Penmanship Chris White Atlantic 72 Michael Penman / Shane Young 2 2 2 2 2 1 2 1 2 [2]   14.0
 
 
ASW Signal Vessel B Racing
CSA Division
CSA - Performance Cruising A - Spin Optional
1.   GBR 8654R Holding Pattern ST370 Sir Richard Matthews 1 2 1 1 1 1 1 1 1 [2]   8.0
2.   ANT 3030 REBEL Farr 45 Sir Hugh Bailey 2 1 2 2 2 2 2 3 2 [3]   15.0
3.   NM 2477 Jaguar J 120 Jim Ryan 3 3 3 3 3 3 3 2 3 [3]   23.0
4.   GBR 946R Runaway IMX 40 Norman Chessman 4 4 4 4 4 4 4 4 4 [4]   32.0
5. 748406   IRL 1944 Galileo First 47.7 Sean Lemass 5 8/DNC 5 8/DNC 5 8/DNC 5 5 5 [8]   46.0
6. 193   GBR 2752R Sao Jorge Harmony 52 Germaine Williams 6 6 6 8/DNC 6 5 6 6 6 [8]   47.0
7. 17 Other  GBR 4985L Pleione Alubat Cigale 16 David Hobbs 8/DNS 5 7 8/DNC 8/DNC 8/DNC 8/DNC 8/DNC 8/DNC [8]   60.0
 
CSA - Performance Cruising B - Spin Optional
1.   FRA 9833 PepsiMax ~ Montebello FIRST CLASS10 Sacha DAUNAR 1.5 1 3 2 2 1 1 2 1 [3]   11.5
2.   FRA 53131 BLUE SKIES JPK 1030 Gerard QUENOT 1.5 2 1 1 4 4 3 1 4 [4]   17.5
3.   443 Jenk J105 Remco van Dortmondt 3 3 2 4 1 2 2 3 3 [4]   19.0
4.   IVB 717 Libertas First 40 (short keel) Walter Keenan 4 4 4 3 3 3 4 4 2 [4]   27.0
5. 29   ITA 15111 Hatha Maris Dufour 40 Lyssandra Barbieri 6 5 5 5 6 5 5 6 7/DNC [7]   43.0
6.   GBR 9095R Sete Mares Archambault 40 COLIN BALDWIN 5 6 6 7/DNC 5 7/DNC 7/DNF 5 5 [7]   46.0
 
CSA - Bareboat - Cruising Charter Boats 1
1. 56   Schrodinger Dufour 413 Stevie Beckett 1 1 2 2 4 1 6/RET 1 1 [6]   13.0
2. 209   Sweet Disposition Jeanneau Sun Odyssey 40 Rene Verbrugh 2 2 3 4 2 2 1 2 3 [4]   17.0
3. 54   KH+P Bermuda DUFOUR 412 Helmut Haas 3 4 1 1 3 4 2 4 2 [4]   20.0
4. 58   Talitha Oceanis 41.1 Jeff Dickinson 4 3 4 3 1 3 3 3 4 [4]   24.0
5. 34   KH+P Bequia DUFOUR 412 Thomas Priebus 6/DNC 6/DNC 6/DNC 6/DNC 6/DNC 6/DNC 6/DNF 5 6/DNC [6]   47.0
 
CSA - Bareboat - Cruising Charter Boats 2
1. 212   Aproache Nevis DUFOUR 460 Joaquín Vázquez 1 2 1 1 1 1 1 1 1 [2]   8.0
2. 215   KH+P Culebra DUFOUR 460 Marcus Zinth 2 1 2 2 2 2 3 3 4 [4]   17.0
3. 218   KH+P Exuma DUFOUR 460 Ulrich Dobler 4 3 4 4 3 3 2 2 3 [4]   24.0
4. 221   KH+P Nolde DUFOUR 460 Melanie Rensing 3 4 3 3 5 5 5 5 2 [5]   30.0
5. 224   KH+P TORNE DUFOUR 460 Andreas Kadelbach 5 5 6/DNC 5 4 4 4 4 5 [6]   36.0
 
CSA - Bareboat - Cruising Charter Boats 3
1. 40   KHS&S Contractors ~ Girl Dufour 455 Neil Harvey/ Michael Cannon 1 1 1 1 1 1 1 2 1 [2]   8.0
2. 14   KH+P Meant To Be Beneteau Oceanis 48 Thomas Sparrer 4 2 2 2 3 2 2 3 3 [4]   19.0
3. 12   Jack Tai II/Painkiller 3 Beneteau Oceanis 45 Alice Martin 2 3 3 3 2 4 3 1 4 [4]   21.0
4. 15   KH+P Tabula Rasa Beneteau Oceanis 46 Tim Ford 8 4 4 9 4 5 5 7 2 [9]   39.0
5. 13   KH+P Lea MOORINGS 48.4 Alexander Pfeiffer 5 8 7 4 6 7 6 5 5 [8]   45.0
6. 19   Team Beaufort ~ Phat Dolphin Jeanneau Sun Odyssey 47 Ton Netjes 7 7 5 7 5 6 7 4 8 [8]   48.0
7. 10   Asterias Beneteau Oceanis 46 Bartz Schneider 6 9 6 5 7 8 4 6 6 [9]   48.0
8. 18   Zosca Sun Odyssey 449 Andrew Buys / J Bodnar 3 5 11/DNS 8 8 3 8 8 7 [11]   50.0
9. 16   Maguy 3 Beneteau Oceanis 461 Karst Ijtsma 9 6 11/DSQ 6 10 11/DNC 9 10 10 [11]   71.0
10. 11   Bright Idea Beneteau Oceanis 48 Frits Janssen 10 10 8 10 9 9 10 9 9 [10]   74.0
 
CSA - Bareboat - Cruising Charter Boats 4
1. 20   Braque Dufour 520 Adrian Leutenegger 2 1 3 3 1 2 1 1 1 [3]   12.0
2. 24   KH+P Rubens DUFOUR 500 Martin Sager 7 5 2 1 3 4 2 2 2 [7]   21.0
3. 27   SqueakyBrat II Jeanneau Sun Odyssey 469 Fabio Muzio 5 3 1 2 4 3 5 5 3 [5]   26.0
4. 28   Tintoret DUFOUR 500 Jan Soderberg 1 2 10/RET 10/DNF 2 1 3 3 10/DNC [10]   32.0
5. 21   KH+P Feroe Dufour 520 Martin Poulsen / Niels Jervelund 3 4 4 10/DNF 7 5 4 6 4 [10]   37.0
6. 23   Polygala Oceanis 51.1 Moritz Reiger 6 6 5 4 6 6 6 4 6 [6]   43.0
7. 26   Nosy Be Sun Odyssey 519 Edward (Eddie) Waistell 4 7 10/DNS 5 5 7 7 7 5 [10]   47.0
8. 22   KH+P Moby Sick Dufour 520 Kunz Francois 9 8 6 10/DNF 8 10/DNC 10/DNC 10/DNC 10/DNC [10]   71.0
9. 25   KH+P Klee Oceanis 51.1 Thomas Priebus 8 10/DNF 10/RET 10/DNF 10/DNS 10/DNC 10/DNC 10/DNC 10/DNC [10]   78.0
 
Club Class - Spin Optional
1. Elvestrom Sailmakers  DEN 456 Daisy First 456 Torben Lundgren 6 1 3 1 8     19.0
2.   ANT 112 Cricket with Anjo Insurances First 35 Sandy Mair 1 3 5 3 7     19.0
3. 205   Java Jive Ranger 33 Nicholas Mcghee 4 8 1 2 5     20.0
4. Doyle Sailmakers  ANT 1865 Voilactus Jeanneau Sun Odyssey 44 Eduardo Lentz 2 2 6 4 6     20.0
5.   5301C Jigsaw Oyster 53 Ian Galbraith 7 6 2 7 4     26.0
6. 202   Caribbean Queen 2 Jeanneau SO 42i Benjamin Few Brown 9 7 4 8 2     30.0
7.   34195 Belafonte C&C 38 Landfall Jocelyn Mclaren 10 9 8 5 1     33.0
8.   GBR 1 Ortac First 40.7 Peter Hopps 3 4 7 9 10     33.0
9. 206   Imagine Of Falmouth Feeling 39 Jon Constantine 8 5 11/RET 6 3     33.0
10. 203   Hello Fun Jeanneau Sun Steve Stewart 5 10 9 11/DSQ 9     44.0
 
 



Protest Filing Report as of 30/Nov/2022 @ 11:40 AM

No. Race # Protesting   Protested Reason Hearing Status Jury Decision
1. 2 Asterias ( ) vs Tintoret ( ) Mark Rom at leeward mark. 18.2(b). 05:45PM Closed Protest withdrawn
2. 4 Jenk ( 443) vs PepsiMax ~ Montebello (FRA 9833) Rule 9.2 of SI: crossing the start/finish line 05:00PM Closed Dismissed: not valid.
3. 4 Jenk ( 443) vs BLUE SKIES (FRA 53131) Rule 9.2 of SI; crossing the start/finish line 05:00PM Closed Dismissed: not valid.
4. 3 Olympia’s Tigress (GBR 8405R) vs Redress for giving help 05:30PM Closed Redress given: 7 mins 9 secs time adjustment to give a finishing time of 14:38.00.
5. 3 Jack Tai II/Painkiller 3 ( ) vs Maguy 3 ( ) Rule 10: port starboard 06:00PM Closed Maguy 3 DSQ.
6. 1 KH+P Tabula Rasa ( ) vs Redress - Race Committee Redress for being given wrong class flag: redress for races 1,2,3,4 06:30PM Closed Redress granted. Results for races 1-4 to be recalculated
7. 4 BLUE SKIES (FRA 53131) vs Redress - Race Committee Scored NSC incorrectly 05:00PM Closed Redress withdrawn
8. 4 PepsiMax ~ Montebello (FRA 9833) vs Redress - Race Committee Scored NSC incorrectly 05:00PM Closed Redress withdrawn
9. 5 Liquid (ANT 104) vs Blitz (USA 52915) Rule 9.2 of SI; crossing the start/finish line 05:00PM Closed Protest withdrawn
10. 7 Ocean Breeze (AUT 2002) vs AMBERSAIL2 (LTU 001) Rule 9.2 of SI; crossing the start/finish line 05:00PM Closed Protest withdrawn: Ambersail retired from both races today.
11. 6 Panacea X (CAN 1076) vs EH01 - GYR (GBR 4778R / 2215L) EH01 alleged to have hit a mark 05:00PM Closed EH01 took a 30% penalty per SI 12.3
12. 2 Voilactus (ANT 1865) vs Daisy (DEN 456) Rule 9.2 of SI; crossing the start/finish line 04:00PM Closed Protest invalid
13. 7 Wings (USA 68750) vs El Ocaso (GBR 4860R) Alleged breach of RRS 18 & 44.1(b) 04:30PM Closed El Ocaso took the appropriate penalty in the incident. No other penalty.
14. 4 Hello Fun ( ) vs Daisy (DEN 456) Incident involving contact at the start 05:30PM Closed Helllo Fun breached RRS 11 & 14. Hello Fun DSQ.
15. 9 Lee Overlay Partners II (GBR 9660R) vs Spirit of Juno (GBR 8653R) Collision prior to the start 12:30PM Closed Spirit of Juno breached RRS 11 & 14. Spirit of Juno retired. No other penalty.
16. 9 KH+P Nolde ( ) vs Aproache Nevis ( ) Windward/Leeward 02:00PM Closed Protest dismissed.
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy