2021 Storm Trysail Club Block Island Race Week presented by Margaritaville
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Race
7
Total
B White Fleet Racing
One Design Division
J 44
1. 05   USA 4406 Vamp YCC J 44 Kenneth Luczynski US Merchant Marine Academy 1 1 2 3 3 1 2 13.0
2. 06   USA 4411 Glory J 44 Merrill Cline U.S. Coast Guard Academy 2 2 1 1 1 3 3 13.0
3. 04   USA 4401 Palantir 5 J 44 June & Amanda Kendrick Lloyd Harbor YC / STC / NYYC 3 3 4 2 2 2 1 17.0
4. 01   USA 4407 Beagle J 44 Willets Meyer SeawanhakaCYC/NYYC/IPYC 4 4 3 4 5 5 5 30.0
5. 03   USA 4408 Katana J 44 William Mooney NYYC/IPYC/North Haven Casino 5 5 5 5 4 4 4 32.0
 
J 105
1. 34 North Sails  USA 130 Deja Voodoo J 105 William Zartler Lakewood/NYYC 1 7 2 1 4 1 1 17.0
2. 29   USA 63 Boat 63 J 105 Bruce Stone / Nicole Breault St. Francis 7 1 1 5 3 4 2 23.0
3. 35   USA 568 Honey Badger J 105 Brian M. Nelson NYYC/AHYC 4 2 3 6 2 8 4 29.0
4. 37   USA 334 loulou J 105 Paul Beaudin Harlem Yacht Club 6 8 7 2 1 2 5 31.0
5. 40   USA 65 Solution J 105 David Willis STC/ Lloyd Harbor YC/Centerport YC 2 3 10 4 5 5 7 36.0
6. 43   USA 139 Warlock J 105 The Manhattan (Harbor) Project Larchmont YC / Menantic YC 12 5 6 3 6 7 3 42.0
7. 32 Other  USA 345 Brouhaha J 105 Ric Dexter Dolphin YC 3 11 4 9 8 3 8 46.0
8. 42   USA 246 Trim J 105 William Sutton Annapolis Yacht Club 11 4 5 8 14/RET 6 9 57.0
9. 33   USA 448 Cush J 105 John Horan Black Rock Yacht Club 8 12 9 7 7 9 6 58.0
10. 30   USA 421 Bella J 105 Harry DiOrio Shelter Island 5 13 8 11 9 10 13 69.0
11. 38   USA 44105 Rigadoon J 105 Kyle Riggs East Greenwich Yacht Club 10 6 12 10 10 12 10 70.0
12. 41   USA 680 Synergy J 105 David Spence Liberty Yacht Club 9 10 11 12 11 11 11.5 75.5
13. 36   USA 249 LauraBea J 105 Max Kalehoff New York Athletic Club 13 9 13 13 12 13 11.5 84.5
 
J 109
1. 18   USA 200 Emoticon J 109 Jonathan Rechtschaffer STC 2 3 4 1 2 1 1 14.0
2. 19   USA 274 Gossip J 109 Group W Breakwater Yacht Club 3 1 1 4 1 5 2 17.0
3. 17   USA 360 Big Boat J 109 William Rogers Breakwater 4 2 2 3 5 4 7 27.0
4. 21   USA 168 Incendiary J 109 Trevor Roach CPYC 1 11 5 9 8 3 5 42.0
5. 22   USA 162 Leading Edge J 109 Tom Sutton LYC/HYC/GBCA 9 7 6 6 7 6 4 45.0
6. 24   USA 267 Nordlys J 109 Robert Schwartz Manhasset Bay Yacht Club/NYYC 7 10 3 2 9 7 8 46.0
7. 20   USA 261 Growth Spurt J 109 John Greifzu, Jr. Stamford YC/New York YC/Storm Trysail Club 6 8 8 5 4 8 9 48.0
8. 27   USA 52278 TBD J 109 Julia O-Dowd SACHEMS HEAD YC/Off Soundings Club 11 4 7 10 3 12 3 50.0
9. 28   USA 266 Vento Solare J 109 Bill Kneller Coasters Harbor Navy YC 5 5 12 7 10 2 11 52.0
10. 23   USA 71 Mistral J 109 Dan Nash Pequot Yacht Club 12 9 9 8 6 10 6 60.0
11. 25 Quantum Sails  USA 337 Seawolf J 109 Ken ODonnell Pequot YC, BRYC 13 6 10 11 11 9 13 73.0
12. 26 Quantum Sails  USA 332 Strider J 109 Daniel Corcoran Lloyd Harbor YC 10 12 14 12 13 11 10 82.0
13. 16   USA 52209 Aviato J 109 John Wurch Seaside Park Yacht Club 8 13 13 14 14 14 12 88.0
14. 15   USA 160 Ariel J 109 Jeffrey Warren Pequot 14 14 11 13 12 13 14 91.0
 
J 111
1. 11   USA 106 Ramrod J 111 Rodrick Jabin Annapolis Yacht Club 1 1 1 1 2 2 2 10.0
2. 09   USA 16 Fireball J 111 Bill & Jackie Baxter Riverside Yacht Club 4 4 2 2 4 1 4 21.0
3. 12   USA 115 Skeleton Key J 111 Peter Wagner StFYC 3 2 6 4 3 6 1 25.0
4. 08   USA 60909 Bravo J 111 Andrew Ward / Sedgwick Ward SIYC/NYYC 2 3 3 6 1 5 5 25.0
5. 10   USA 59 Moneypenny J 111 Ken Comerford Annapolis Yacht Club 5 5 5 3 5 4 3 30.0
6. 13   USA 30 Wicked 2.0 J 111 Douglas Curtiss New Bedford Yacht Club 6 6 4 5 6 3 6 36.0
7. 07   USA 26 Black Diamond YCC J 111 Michael McBrien US Merchant Marine Academy 7 7 7 7 7 7 7 49.0
 
 
ORC Division
ORC C
1.   USA 52875 Peacemaker Ker 11.5 Leo Vasiliev NEKA 2 3 7 1 2 3 1 19.0
2.   USA 4243 Tio Loco Club Swan 42 Henry Brauer Steve Madeira STC/EYC/STF 5 2 3 2 1 2 5 20.0
3.   USA 60432 Cool Breeze Mills 43 Custom John Cooper Lake Stockton Yacht Club 8 1 1 7 8 1 12 38.0
4.   USA 60711 Phantom XP44 Chris Schoen Larchmont Yacht Club 11 10 4 4 4 5 2 40.0
5.   USA 4206 Impetuous Swan 42 Paul Zabetakis New York Yacht Club / Storm Trysail Club 7 5 6 6 3 6 7 40.0
6.   USA 4224 Zammermoos Swan 42 David Fass Beach Point Yacht Club 3 4 8 3 13 7 6 44.0
7.   USA 4235 Entropy Swan 42 Patricia Young New York Yacht Club 1 9 12 10.5 5 8 3 48.5
8. 24   USA 24 Flying Jenny IC 37 Sandra Askew Annapolis YC, NYYC 9 6 9 5 6 4 11 50.0
9. Evolutions Sails  USA 61219 Loki J 121 Robert Christoph Chicago Yacht Club, Charlevoix Yacht Club 10 8 5 9 7 10.5 8 57.5
10.   USA 4212 The Cat Came Back Swan 42 Lincoln Mossop III New York Yacht Club/Jamestown Yacht Club 4 11 2 10.5 9 12 14/RET 62.5
11.   USA 45454 Gemini II Swan 45 James Coffman New York Yacht Club / Cedar Point YC 6 7 10 13 10 9 9 64.0
12. 25   USA 25 Fortissimo 2 IC 37 Richard Nugent NYYC 13 13 11 8 11 13 4 73.0
13.   USA 45016 Direwolf IMX 45 Lawrence Hennessy Essex Yacht Club 12 12 13 12 12 10.5 10 81.5
 
ORC D
1.   USA 68750 Wings J 121 Ashley Maltempo / Bill Wiggins South Carolina Yacht Club 1 1 1 3 3 4 4 17.0
2.   USA 52939 Teamwork J 122 Team Syndicate NYYC/STC/WPYC/AYC 3 3 5.5 1 2 3 2 19.5
3.   USA 93586 Escape Velocity 2 Summit 40 Ben Chigier Jubilee 2 2 4 2 1 6 3 20.0
4.   USA 43 Amadeus V XP 38 Jay Turchetta None 4 6 3 5 4 2 1 25.0
5.   USA 61957 Apollo J 121 Donald Nicholson San Diego Yacht Club / Royal St Lawrence Yacht Club 5 5 8 4 6 1 6 35.0
6.   USA 39538 Redemption Farr 395 David Goldstone Cedar Point Yacht Club 7 7 2 7 5 7/SCP 5 40.0
7.   USA 7192 Wasp J 133 MIDN 1/C Zach Medeiros NASS 6 4 5.5 6 7 7 8 43.5
8.   USA 25279 Shamrock Sensation Nelson Marek 40 Ralph DiMattia South Boston Yacht Club 8 8 7 8 8 8 7 54.0
 
 
C Blue Fleet Racing
ORC Division
ORC A
1.   USA 45 Bella Mente Botin Maxi 72 Hap Fauth STC and NYYC 1 1 1 1 1 1 2 8.0
2.   GBR 11152 Gladiator TP52 Tony Langley Royal Thames YC 2 2 2 2 2 2 1 13.0
 
ORC B
1.   USA 103 Rigadoon Dunning 44 Jim Grundy NYYC 4 1 2 2 1 1 1 12.0
2.   USA 4415 Interlodge Botin 44 Austin and Gwen Fragomen NYYC 1 3 1 1 3 2 5 16.0
3.   USA 45045 Pterodactyl R/P 45 Scott Weisman New York Yacht Club/Brae Burn 3 5 4 3 2 4 2 23.0
4.   USA 50069 Temptation - Oakcliff Ker 50 Arthur Santry New York Yacht Club/Oakcliff Sailing 2 4 3 4 5 3 3 24.0
5.   USA 40036 Katahdin Farr 40 Trevor Nelson New York Yacht Club | Barrington Yacht Club 5 2 5 5 4 5 4 30.0
 
 
PHRF_ToT Division
PHRF 1
1.   USA 56600 Coyote Bolt 37 William Clemens Indian Harbor YC/NYYC 2 5 1 1 4 4 17.0
2.   USA 39 Christopher Dragon XI Ker 40+ Andrew & Linda Weiss Storm Trysail Club 3 2 2 6 5 1 19.0
3.   USA 52643 Settler Tripp 43 Tom Rich Storm try/NYYC/Ida Lewis/Offsoundings 6 3 5 2 2 2 20.0
4.   USA 70059 Zephyr Farr 40 MIDN 1/C Keegan Steele NASS 1 1 3 4 6 7 22.0
5.   USA 60059 Ranger Farr 40 Midn 1/C Luke Gillcrist NASS 5 4 4 3 1 6 23.0
6. Quantum Sails  USA 60085 Moxiee J 122 Daniel Heun Non-affiliated 4 6 6 7 3 5 31.0
7.   USA 45 Bully Circus Farr 30 Evo Buster Pike Park City Sailing 7 7 7 5 7 3 36.0
8.   USA 61081 Phantom X-treme 32 Peter Hein American Yacht Club 8 8 8 8 8 8 48.0
 
PHRF 2
1. 864   USA 864 Dark Energy Melges 24 Laura Grondin NYYC 6 1 2 2 2 1 14.0
2.   USA 40 Seabiscuit Farr 30 Kevin McNeil Annapolis YC 2 4 1 5 3 8 23.0
3.   USA 8001 XLR8 Carrera 280 Brad Porter Duck Island Yacht Club 1 8 4 4 6/SCP 2 25.0
4.   USA 52309 Boondoggle X-Yachts X-37 Scott Kirkpatrick Black Rock Yacht Club 3 11 5 1 5 4 29.0
5.   USA 43851 Arcturus Tripp 33 George Pawle Jubilee YC 4 2 3 3 12 7 31.0
6.   NA 22 Integrity Navy 44 Samuel Hall NASS 8 6 7 6 4 5 36.0
7. North Sails  USA 43753 Seraphim J 35 David Saurette Tiverton Yacht Club 12 3 8 7 6 9 45.0
8.   NA 23 Defiance Navy 44 Mk2 Midn 1/C Meade Tolen NASS 10 5 13 8 14 3 53.0
9.   93555 Nanuq Sabre 42 Glenn Doncaster FBYC 11 7 11 12 10.5 6 57.5
10.   USA 31 Thunder J 99 George Harrington Monmouth Boat Club 5 17/DNF 6 11 7 12 58.0
11.   USA 35 USA 35 YCC Powder J 88 Brendan Feeney US Merchant Marine Academy 7 12 9 10 8 14 60.0
12.   USA 30 Izzy Mayhem Nelson Marek 30 Luke Georgian Mudheads 9 10 10 9 13 15 66.0
13.   USA 7000 Victorine Columbia 32 David Conlon SSA 13 14 14 15 9 10 75.0
14.   USA 99645 Serenity Dufour 36 P Curt Spalding Rhode Island Yacht Club 17/DNS 13 12 13 10.5 11 76.5
15.   CGA 3 Stormy Petrel CG Leadership 44 Mk.III JP Arney U.S. Coast Guard Academy 15 9 15 14 15 13 81.0
16.   USA 42404 Different Drummer Fast 40 Ryan Treat Annapolis Yacht Club 14 15 17 17 17 16 96.0
17.   USA 121 Double Down Henderson 30 Sail Last SLYC / Hellerup Sejlklub DK 18/DNS 18/DNS 16 16 16 17 101.0
 
PHRF 3
1.   USA 40561 Dirty Harry J 29 Jack McGuire Storm Trysail Club/Annapolis Yacht Club 1 1 1 1 1 2 7.0
2.   USA 269 Mighty Puffin J 29 Steve Thurston Barrington 3 4 4 2 2 3 18.0
3.   USA 19 Rumor J 80 John Storck, Jr Storm Trysail Club, Lloyd Harbor YC, Centerport YC 4 2 3 3 7 1 20.0
4. Other  USA 31550 Arabesque Chance CTM 31 Robert Bruno Mystic River Mudheads Sailing Association 6 3 2 5 3 10 29.0
5.   USA 32445 Audacious Pearson Flyer Ken Madeiro Bristol Yacht Club, Spar Island Racing Association 2 5 5 6 5 7 30.0
6.   USA 3 The Party Tree J 80 Sam Cushing Sail Newport 5 7 6 8 6 4 36.0
7.   USA 25752 The Ocho Capo 30 Mark Cika mystic river mudheads 7 11 8 4 4 5 39.0
8.   USA 93176 Ippon X-332 Sean Gallagher EYC 9 6 7 7 10 8 47.0
9.   USA 41782 R JMS C&C 35 MK III Richard Spitzenberger Port Jefferson YC / MSSA 8 9 9 10 9 9 54.0
10.   USA 41302 Borderline C&C 35 MK3 Jonathan Asch / Stephen Bishop Stamford YC, STC 11 10 13/SCP 9 11 6 60.0
11. UK Sailmakers  USA 40712 Miller's Crossing Rodgers 26 Christopher Miller Halloween YC / Breakwater Irregulars 13/DNS 8 11 11 8 11 62.0
12.   USA 43595 Loki4 Cal 33-2 Richard Correll M.C.Y.C. 10 12 12 12 12 12 70.0
 
 
D Green Fleet Racing
PHRF_ToT Division
Performance Cruising 1 Spin - Rule 26
1.   USA 1 Incognito J 121 Joe Brito NYYC, BYC, BYC 1 2 1 2 6.0
2.   USA 40789 Lora Ann Express 37 Richard du Moulin Larchmont Yacht Club/Storm Trysail Club 3 1 2 1 7.0
3.   USA 52439 Kalevala II Grand Soleil 37 B&C Tapio Saavalainen AYC/STC 4 5 3 3 15.0
4.   USA 60739 Scylla Dehler 46 Markus Lahrkamp American Yacht Club 7 3 4 4 18.0
5.   USA 52920 Blue Yonder J 122 Don Dwyer Essex Yacht Club/NYYC 5 4 8 6 23.0
6.   USA 12834 Grand Plan Grand Soleil 34 Ted Ruegg Annapolis Yacht Club 2 6 9 9 26.0
7.   USA 320 Ghost Farr 30 Andrew Besheer New York, RORC, STC 10 8 6 5 29.0
8.   USA 87 Kalypso Dehler 42 Mark McGowan Pequot Yacht Club 11 7 5 8 31.0
9.   USA 66 Williwaw - YCC Figaro 2 Benjamin Lilly NEKA, Webb Institute 8 9 7 7 31.0
10.   USA 50461 Truant J 120 Charles Murphy Pequot YC 6 10 12 11 39.0
11.   D 37 Gyre Dehler 37CR Gary Gochal Raritan Yacht Club 9 13/RET 10 10 42.0
12.   USA 61124 She's No Lady J 121 Robert Littleton Hyannis Yacht Club 12 11 11 12 46.0
 
 
Pursuit Division
MultiHull - Pursuit
1.   USA 6604 Nemo HH66 Todd Slyngstad Santa Cruz 1 1 1 1 4.0
2.   USA 5 Thunder and Lightning TF10 Jim Gibson STC 3 4 2 2 11.0
3. North Sails  USA 5504 Jammy Gunboat 55 Thomas Lee Block Island YC 4 2 3 3 12.0
4.   USA 55007 Thirst Gunboat 55 Seamus Hourihan Eastern, Storm Trysail 2 3 4 4 13.0
 
Performance Cruising 2 Spin - Pursuit
1.   USA 51850 Morpheus Schumacher 50 James Gregory Richmond Yacht Club 2 3 1 1 7.0
2.   USA 52162 Dragonfly J 133 Skip Young Duck Island 1 2 2 2 7.0
3.   USA 51356 Spectre J 125 Brian Prinz Branford Yacht Club 3 4 3 3 13.0
4.   USA 6905 Reef Points / Laura Westerly Marine RP 60 Bill Titus NYYC IDA 6 1 7 4 18.0
5.   USA 6 Wild Child J 99 Kenn Fischburg Block Island Yacht Club 5 5 6 6 22.0
6.   USA 69 Sunshine Daydream Beneteau First 36.7 Chris Fesenmeyer Shore and Country Club 4 6 5 8 23.0
7. North Sails  USA 63 Sea Biscuit Sabre 402 racer/cruiser Michael Jennings Manhattan Yacht Club 9 9 4 7 29.0
8.   USA 114 Cathexis X382 Bryan & Kara Schapperle Norwalk YC 7 7 9 11 34.0
9.   USA 52070 / 2323 Masquerade Baltic 47 Andrew Burton Ida Lewis/Storm Trysail Club 10 15/DNS 8 5 38.0
10.   USA 230 Daydream Beneteau First 36.7 Gregory Madzio PYC 8 10 10 10 38.0
11.   USA 55110 Haerlem Nautor Swan CC 55 Hendrikus Wisker STC, ILYC 13 12 12 9 46.0
12.   USA 52787 Next Boat Morris 45 Mark Ellman NYYC; Storm Trysail; Beach Point 11 8 15/DNC 15/DNS 49.0
13. UK Sailmakers  USA 45 Figaro2 Saga Gerhard Wittich Lakewood Yacht Club 12 11 11 15/DNS 49.0
14.   USA 61473 Celerity Beneteau 473 Rick Lober Eastport Yacht Club 14 15/TLE 13 12 54.0
 
Performance Cruising 3 Spin - Pursuit
1.   USA 39 Participant II J 97 G. John Krediet NYC 1 1 1 2 5.0
2.   USA 1350 Island Spirit J 24 Robert Closter BIYC 2 5 2 3 12.0
3.   USA 79 Kyrie Tartan 4100 Beth Berry Eastport Yacht Club 8 3 5 1 17.0
4.   USA 2222 Tynaje Ohlson 38 Daniel Fisher Sachems Head Yacht Club 3 8 3 4 18.0
5.   USA 3883 Rush Tripp 26 Henry duPont Block Island Community Sailing 4 4 7 6 21.0
6.   USA 42134 Dancing Bear III Alden 50 Constantine Baris Sagamore YC, STC, NYYC 9 2 6 5 22.0
7.   USA 70320 Latitude Mason 43 Brian Gillen NYYC/AHYC 5 6 4 8 23.0
8.   USA 60343 The Grin J 95 Richard Eytel Metedeconk River Yacht Club 7 10 8 7 32.0
9.   USA 31401 Tenderly Friendship 40 Mark Masiello Block Island Yacht Club 6 7 10 10 33.0
10.   USA 22 Miranda Colgate 26 Briggs Whiteford Block Island Club 10 9 9 12 40.0
11. Doyle Sailmakers  USA 61500 Bird GulfStar 50 TM Sloop Ed Steedman NYYC/STC 11 15/DNS 11 9 46.0
12.   2112 Golden Road Oday 30 Stuart Cole Wadawanuck 15/DNS 11 12 15/DNF 53.0
13.   USA 1508 Pau Hana Catalina 36 MkII David Wilson CHNY 15/TLE 12 13 13 53.0
14. Chesapeake Sailmakers  627627 Bennu Cherubini Ketch Julianne Fettus CHESSS 15/TLE 15/RET 14 11 55.0
 
Performance Cruising Non-Spin - Pursuit
1.   USA 1 Banjo J 9 Daysailer Rodney Johnstone Wadawanuck 1 1 1 1 4.0
2.   USA 52687 Venturesome C&C 110 Bob Zannetti SHYC 4 2 2 2 10.0
3. Other  USA 60141 Veronique Beneteau First 345 Bert Rubin de Cervens Ketewomoke Yacht Club 5 4 3 4 16.0
4.   USA 2234 Roi Soleil Canadian Sailcraft/ CS36T Stacy Aslan Centerport Yacht Club/Lloyd Harbor YC 3 6 5 6 20.0
5.   47 Finn Bristol 41.1 Brian Finnerty Hempstead Harbor Club 2 8 6 5 21.0
6.   USA 51229 Meddler J 29 Peter B Hilgendorff YRA of LIS 7 3 10/DNC 3 23.0
7.   6 Ida G Bristol 35.5 Isaac Halpern NYYC 6 5 7 8 26.0
8.   44 Avventura Sabre 30 Cristina Pace PYC 10/TLE 7 4 9 30.0
9.   USA 246111 Bianca C&C 35 MK I David Kalal North Cove Yacht Club 10/TLE 10/RET 8 7 35.0
 
 



Protest Filing Report as of 19/Sep/2021 @ 05:44 PM

No. Race # Protesting   Protested Reason Hearing Status Jury Decision
1. 6 Entropy (USA 4235) vs Gemini II (USA 45454) Protest Withdrawn 05:15PM Closed
2. 5 Boondoggle (USA 52309) vs XLR8 (USA 8001) Boondoggle was immediately behind XLR8 rounding the second windward mark. XLR8 began launching their spinnaker before the mark and the spinnaker was partially in the water and draped over the windward mark, making full contact with the mark. We were 10 feet behind them and it was totally clear. We immediately told them and told them protest. They acknowledged and said they didn’t hit the mark. Closed 30% SCP accepted by XLR8
3. 6 Wasp (USA 7192) vs Redemption (USA 39538) Port/Starboard 04:30PM Closed 20% SCP accepted by Redemptin
4. R JMS (USA 41782) vs Borderline (USA 41302) Port/Starboard 05:45PM Closed 20% SCP accepted by Borderline
5. Impetuous (USA 4206) vs
The Cat Came Back (USA 4212)
ORC Rating/ Sails 06:00PM Closed Withdrawn Cat Came Back RET
6. Flying Jenny (USA 24) vs Fortissimo 2 (USA 25) ORC Rating/Sails 06:00PM Closed Protest Invalid
7. Impetuous (USA 4206) vs Peacemaker (USA 52875) ORC Rating/`Sails 06:00PM Closed Prrotest Invalid
 

Back to previous page
Main Menu

Margaritaville
Mount Gay Rum Champlin's Resort and Marina North Sails Helly Hansen
MVille Restaurants Sailing World Regatta Premium Craft Mixers Gowrie Group
New England Ropes Margaritaville Times Sqaure Cyclops Marine Safe Harbor
Litchfield Distillery McMichaels Newport Vineyards Gifted of Larchmont

Copyright © Interactive Creations 2000-2021