2020 Ida Lewis Distance Race
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
Ida Lewis Distance Race Racing
IRC Division
IRC Pennant One
1.   USA 60564 Warrior Won Pac52 Chris Sheehan 1 1.0
2.   USA 52821 White Rhino Swan 56 Todd Stuart 2 2.0
3.   NZL 8008 Rikki R/P 42 Bruce Chafee 3 3.0
4.   USA 30014 Flying Jenny - Collegiate C&C30 Ethan Johnson 7/RET 7.0
5.   USA 50085 Aurora R/P 66 Richard Moody 7/RET 7.0
6.   USA 39 Christopher Dragon XI Ker 40+ Andrew & Linda Weiss 7/RET 7.0
 
 
PHRF_ToT Division
PHRF - Doublehanded Pennant Two
1.   USA 4 Alchemist (Mixed Crew) Jeanneau Sunfast 3300 Ken Read 1 1.0
2.   USA 146 Young American-146 (Mixed DH) (Mixed Crew) J 105 Young American 2 2.0
3.   19 Vicitan - Collegiate Figaro 2 Tom Hickey / Will Mckeige 3 3.0
4.   USA 6 Williwaw Beneteau Figaro 2 Nick Nilsen 4 4.0
5. North Sails  USA 68 Fearless (Mixed Crew) Figaro 3 Jesse Fielding Francesca Clapcich 5 5.0
6.   USA 106 GryphonSolo2 Class 40 - Akilaria RC2 Joseph Harris 6 6.0
7.   FRA 40 La Défonce Figaro 3 Laurent Givry 7 7.0
8.   USA 306 Wildeyes Quest 30 Michael Millard 8 8.0
9.   USA 118 Oakcliff Shorthanded Racing - Youth Class 40 Brian Gallagher / Cullen Zelenka 9 9.0
10.   574 Warrior 21- collegiate Mini Transat Prototype Griffin & Latimer Spinney 18/TLE 18.0
11.   9 Dune Buggy 310 Sprint Nick Brachet 18/RET 18.0
12.   14879 Talisman Tartan S&S Rick Pedone 18/RET 18.0
13.   26 Groupe 5 - Collegiate Figaro 2 Ben Lilly / Ben Hunt 18/RET 18.0
14.   USA 33006 Cepheus Quest 33S Philip Haydon 18/RET 18.0
15.   USA 12424 byte - Collegiate Sunfast 3300 Robert & Collin Alexander 18/RET 18.0
16.   USA 61915 Summer Storm Marten 49 Andrew Berdon 18/RET 18.0
17.   USA 40 Finale J 99 Thomas OConnell 18/RET 18.0
 
PHRF Spinnaker - Aloha (PHRF 55 +) Pennant Three
1.   513 Zephyros Melges 24 Timothy Grimes 1 1.0
2.   Zingara Custom 45' wooden yawl Bill Haynie 2 2.0
3.   USA 266 Vento Solare J 109 Bill Kneller 3 3.0
4.   USA 1976 Mischief Lyman-Morse 40 David Schwartz 4 4.0
5.   USA 162 Leading Edge J 109 William Sutton 5 5.0
6.   USA 50895 Coco Swan 36 Ian Scott 6 6.0
7.   USA 93310 The Rover Swan 44 MKII S. Steven Yang 7 7.0
8. Quantum Sails  USA 52129 Moon Dog C&C 115 Brian Abbott/ James Arrighi 8 8.0
9.   USA 70330 Low Profile Sunfast 3300 Chris Benzak 9 9.0
10.   USA 36004 Dog Watch New York 36 Ray Way 14/DNF 14.0
11.   USA 32086 Hawk Evelyn 32-2 Richard & Katie Barker 14/RET 14.0
12. Doyle Sailmakers  USA 61500 Bird GulfStar 50 TM Sloop Ed Steedman 14/RET 14.0
13.   USA 56 Spirit J 92s EC Helme 14/RET 14.0
 
PHRF Spinnaker - Coronet (PHRF 54 - ) Pennant Four
1.   USA 50009 Privateer Cookson 50 Ron O'Hanley 1 1.0
2.   GRE 55 Irie 2 Kerr 55 Brian Cunha 2 2.0
3.   USA 2 Cavalino W-37 Mike Toppa 3 3.0
4.   USA 52443 Vamoose J 133 Bob Manchester 4 4.0
5.   USA 40036 Katahdin Farr 40 Trevor W. Nelson 5 5.0
6.   121 Red Herring canting keel ketch Stephen Clark 6 6.0
7.   USA 30016 Just A Friend C&C 30 One Design Clayton Deutsch 7 7.0
8.   USA 683 Das Blau Max Collegiate Farr 30 Cory Sertl 8 8.0
9.   USA 61200 Salacia J 120 Mark Nannini 9 9.0
10.   USA 43 Amadeus V XP 38 Jay Turchetta 10 10.0
11.   USA 404 Laura Westerly Marine RP 60 Francis Curren 11.5 11.5
12.   753 Watermark Hinckley Bermuda 50 Jack LeFort 11.5 11.5
13. 37   USA 37 First Light (Gamecock Sailing) Class 40 Peter McClennen 13 13.0
14. Quantum Sails  USA 60085 Moxiee J 122 Daniel Heun 14 14.0
15.   USA 35042 Wilde Agnes - Collegiate 1D 35 Mod Paul Grimes 15 15.0
16.   USA 320 Ghost Farr 30 Andrew Besheer 16 16.0
17.   USA 62408 Prevail Tripp 65 Dudley Johnson 17 17.0
18.   USA 52918 Safir Arcona 460 Andrew Kallfelz 18 18.0
19.   USA 60017 Eclipse C&C 41 Mark Coleman 19 19.0
20.   USA 9393 Resolute IV IMX 40 Terrence Arndt 20 20.0
21.   USA 31113 Next Wave Farr 395 Steve Clarke 22/RET 22.0
 
PHRF - Cruising Spinnaker Pennant Five
1.   USA 52070 Masquerade Baltic 47 Peter Gerard 1 1.0
2.   USA 42700 Duck Soup C&C 37 R/XL William Clavin 2 2.0
3.   USA 13 Helios Hanse 43 SD Rob Connerney 3 3.0
4.   USA 60430 Gallop Hanse 430 Dennis Ferreira 4 4.0
5.   50006 Loon Morris 42 Don Carlson 5 5.0
6.   20300 Tough Old Bird - Collegiate Contessa 35 Charles Zechel 6 6.0
7.   USA 55110 Haerlem Nautor Swan CC 55 Hendrikus Wisker 9/DNF 9.0
8.   53450 Hope Kalik 40 Ian MacKechnie 9/RET 9.0
 
 

2020 Ida Lewis Distance Race
Sub-Class Scoring - Final Cumulative Results

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
Ida Lewis Distance Race Racing
PHRF_ToT Division
PHRF - Doublehanded Pennant Two - Mixed Crew
1.   USA 4 Alchemist Jeanneau Sunfast 3300 Ken Read 1 1.0
2.   USA 146 Young American-146 (Mixed DH) J 105 Young American 2 2.0
3. North Sails  USA 68 Fearless Figaro 3 Jesse Fielding Francesca Clapcich 5 5.0
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021