89th Stratford Shoal Race
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
1. Stratford Shoal Light Course Racing
PHRF Division
Division 1: PHRF - less than 50
1.   USA 52300 Jules Baltic 52 Thomas Dunn 1 1.0
2.   USA 16 Fireball J 111 Bill & Jackie Baxter 2 2.0
3.   USA 12 The Roost J 111 Pito Chickering 3 3.0
4.   USA 56600 Coyote Bolt 37 William Clemens 4 4.0
5.   USA 60739 Scylla Dehler 46 Markus Lahrkamp 5 5.0
6. Doyle Sailmakers  USA 12235 Summer Grace J 122 Kevin Kelley 6 6.0
7.   USA 60874 Xpatriate Xp44 Peter Grueterich 7 7.0
8.   USA 30001 Spicy C&C 30 OD Gregg Clark Jim Grover Pete Manion 9/RET 9.0
 
Division 2: PHRF 50 - 80
1.   USA 261 Growth Spurt J 109 John Greifzu, Jr. 1 1.0
2.   USA 39 Zuma J 109 Steve Chronert 2 2.0
3.   USA 61117 Ohana Dehler 42 Ken Wisdom 3 3.0
4.   USA 61237 American Girl Dehler 42 Daniel Galyon 4 4.0
5.   USA 200 Emoticon J 109 Jonathan Rechtschaffer 5 5.0
6.   USA 60351 Blue Fire Summit 35 Mark Parry 6 6.0
7.   USA 29 El Diablo Flying Tiger 10m Robert Fryer 7 7.0
8.   USA 60036 Loblolly Sunfast 3600 Michael Greene 8 8.0
9.   USA 2609 Smokeshow GP 26 Paul Sevigny 9 9.0
10.   USA 67 Spirit of '76 C&C 115 Alan Borst 12/TLE 12.0
11.   USA 60592 Bellatrix Salona 41 Deric Hetzel 12/RET 12.0
 
Division 3: PHRF - Doublehanded PHRF < 75
1.   USA 39534 Skye Farr 395 Ty Anderson 1 1.0
2.   USA 1131 Soulmates Custom Goetz 40 Adam Loory 2 2.0
3. 66   USA 66 Williwaw Beneteau Figaro 2 Nick Nilsen 3 3.0
4.   USA 19 Vicitan Beneteau Figaro 2 Wes Pelland / Will McKeige 4 4.0
5.   USA 26 Group 5 Beneteau Figaro 2 Vadim Shablinsky 5 5.0
6.   USA 24 Thin Man J 99 Todd Aven 6 6.0
7.   USA 40789 Lora Ann Express 37 Richard du Moulin 7 7.0
8.   USA 52418 Joyride J 109 Greg Imbruce 8 8.0
9.   USA 52155 Charlotte Beneteau First 36.7 Richard West 9 9.0
 
Division 4: PHRF - Doublehanded PHRF 76-147
1.   USA 30 Blackcomb J 100 Jon Yoder / Bill Gassman 1 1.0
2.   USA 324 Young American-324 J 105 Young American 2 2.0
3.   USA 36031 Turning Point NY 36 Rich Gold 3 3.0
4.   USA 164 Lucida J 27 Barry Purcell 5/RET 5.0
 
Division 5: PHRF 81 - 99
1.   USA 175 Strange Brew J 105 Randy Bourne 1 1.0
2.   USA 25 Oh Jee !! J 88 Nicolas Delcourt 2 2.0
3.   USA 81 Nevermore J 88 Ken & Drew Hall 3 3.0
4.   USA 34 Albondigas J 88 Justin Scagnelli Tim Price 4 4.0
5. North Sails  USA 51 Bluzer J 92s Christopher Waddell 6/RET 6.0
 
Division 6: PHRF > 99
1.   USA 60468 Gemini Hanse 375 James Coffman 1 1.0
2.   USA 51950 Duet Sun Fast 37 Andrian (Andy) Lubimov 6/RET 6.0
3.   USA 12262 Jonrob Ericson 39 John Storck 6/RET 6.0
4.   USA 32483 Heart's Desire C&C 35 MkIII Allen Lovejoy 6/RET 6.0
 
Division 7: Plus One
1.   USA 12424 byte Sunfast 3300 Robert & Libby Alexander 1 1.0
2.   USA 11204 Dauntless J 112e Arthur Hanlon 2 2.0
3.   USA 39516 Avalanche Farr 395 Craig Albrecht 4/RET 4.0
 
 
2. Cable and Anchor Matinicock Course Racing
PHRF Division
Division 8: PHRF - Non-Spinnaker
1.   USA 11426 Rascal Ericson 39 Christopher Schneider 1 1.0
2.   USA 10104 First Light Tartan 101 Dana OBrien 2 2.0
3.   USA 122 Shooting Star Beneteau First 36.7 Kevin Erensen 3 3.0
4.   USA 8 Tonic Beneteau First 35 Steve Lukens 4 4.0
5.   USA 52554 Jamala IV Beneteau First 36.7 Hamish Young 5 5.0
6.   USA 52315 Tomboy Sweden 45 Tom Riles 6 6.0
7.   USA 51101 On The Mark II Hunter 35.5 Marc Luxemburg 9/RET 9.0
8.   USA 26 Redline J 92 David Kaplan / Ray Gustin 9/RET 9.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020