9th Annual Geartester Day Race
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
The Geartester Racing
PHRF Division
Class 1: PHRF +1; 60 and below
1.   USA 16 Fireball J 111 Bill & Jackie Baxter 1 1.0
2.   USA 71 Red Stripe Flying Tiger 10m Daniel DelBello 2 2.0
3.   USA 60874 Xpatriate Xp44 Peter Grueterich 3 3.0
4. Doyle Sailmakers  USA 12235 Summer Grace J 122 Kevin Kelley 4 4.0
5.   USA 60739 Scylla Dehler 46 Markus Lahrkamp 5 5.0
6.   USA 29 El Diablo Flying Tiger 10m Robert Fryer 6 6.0
7.   USA 60351 Blue Fire Summit 35 Mark Parry 7 7.0
8.   USA 11204 Dauntless J 112e Arthur Hanlon 8 8.0
9.   USA 52787 Next Boat Morris 45 Mark Ellman 9 9.0
10.   USA 61117 Ohana Dehler 42 Ken Wisdom 10 10.0
11.   USA 56600 Coyote Bolt 37 William Clemens 13/DNC 13.0
12.   USA 30001 Spicy C&C OD 30 Gregg Clark Jim Grover Pete Manion 13/DNC 13.0
 
Class 2: PHRF +1; 61 - 100
1. North Sails  USA 51 Bluzer J/92s Christopher Waddell 1 1.0
2.   USA 3340 Celeritas Soverel 33 Mike McLaughlin / William Beery 2 2.0
3.   USA 34 Albondigas J 88 Justin Scagnelli / Tim Price 3 3.0
4. 36 North Sails  USA 36 Velocity J 88 Kevin Marks 4 4.0
5.   USA 17 One Too Many J/88 Lawrence Cutler & Andrew Weiss . 5 5.0
6.   USA 175 Strange Brew J 105 Randy Bourne 6 6.0
7.   USA 52361 Frequent Flyer Beneteau First 36.7 Alistair Duke 7 7.0
8.   USA 81 Nevermore J 88 Ken & Drew Hall 8 8.0
 
Class 3: PHRF +1; 101 and above
1.   USA 36007 Whirligig NY36 Derek Ettie 1 1.0
2.   USA 42134 Dancing Bear III Alden Constantine Baris 2 2.0
3.   USA 92 Easy Red J 92 John Cutting 3 3.0
4.   USA 51950 Duet Sun Fast 37 Andrian (Andy) Lubimov 4 4.0
5.   USA 41426 Southern Cross Frers 33 Brian Higgins 5 5.0
6.   USA 60468 Gemini Hanse 375 James Coffman 6 6.0
7.   USA 91 Vixen J 92 Jim Weil/ EJ Haskell 7 7.0
8.   USA 63136 Shining Star Farr 33 Steve Hayes 8 8.0
9.   USA 53333 Gringo Pearson 37 Michael McGuire 10/RET 10.0
 
Class 4: Doublehanded; 70 and below
1.   USA 39534 Skye Farr 395 Ty Anderson 1 1.0
2.   USA 24 Thin Man J 99 Todd Aven 2 2.0
3.   USA 26 Group 5 Beneteau Figaro 2 Vadim Shablinsky 3 3.0
4.   USA 40789 Lora Ann Express 37 Richard du Moulin 4 4.0
5.   USA 1131 Soulmates Custom Goetz 40 Adam Loory 5 5.0
6.   USA 60628 Max Pogo 10.5 Moritz Hilf 6 6.0
7.   USA 66 Williwaw Beneteau Figaro 2 Nick Nilsen 7 7.0
8.   USA 61237 American Girl Dehler 42 Daniel Galyon 8 8.0
9.   USA 19 Vicitan Beneteau Figaro 2 Wes Pelland / Will McKeige 9 9.0
10.   USA 52400 Tenebrae J 124 William Ingraham 10 10.0
11.   USA 60592 Bellatrix Salona 41 Deric Hetzel 15/RET 15.0
12.   USA 52418 Joyride J 109 Greg Imbruce 15/DNC 15.0
13.   USA 61132 Rumba J 133 Ove Haxthausen 15/DNC 15.0
14.   USA 61297 Rascal Dehler 38c Rory Cumming 15/DNS 15.0
 
Class 5: Doublehanded; 71 and above
1.   USA 164 Lucida J 27 Barry Purcell 1 1.0
2.   USA 36031 Turning Point NY 36 Rich Gold 2 2.0
3.   USA 234 Argo Catalina 400 Boris Keselman 3 3.0
4. 155   USA 155 Crazy Train Melges 24 Patrick Croke 4 4.0
5.   USA 52386 Eclipse Sabre 386 Marc Berkowitz 5 5.0
6.   USA 52155 Charlotte Beneteau First 36.7 Richard West 6 6.0
7. Other  USA 52594 Hawkeye C&C 34 Michael Burke 7 7.0
8.   USA 197 Cayuga Laser Int 28 Eric Letellier 9/DNS 9.0
 
Class 6: Non-Spinnaker PHRF +1
1.   USA 26 Redline J 92 David Kaplan / Ray Gustin 1 1.0
2.   32458 JANIFFERJIL Sabre Jane Bergere 2 2.0
3.   USA 295 Liberty Sabre 34 Leonard Shavel 3 3.0
4.   USA 60164 Timaru Jeanneau 39i Carter Harris 4 4.0
5.   USA 114 Cathexis X382 Bryan & Kara Schapperle 5 5.0
6.   USA 4 Althea Tartan 3800 John Barnard 6 6.0
7.   CAN 131313 Kekoa Tartan 38 Luke Wakeman 7 7.0
8.   USA 51101 On The Mark II Hunter 35.5 Marc Luxemburg 13/DNC 13.0
9.   USA 8 Tonic Beneteau First 35 Steve Lukens 13/DNC 13.0
10.   USA 40134 Eclipse Elan 40 Kent Holden 13/DNS 13.0
11.   220 Badger Sabre 34 Mk I Chris and Sarah Fey 13/RET 13.0
12.   USA 52554 Jamala IV Beneteau First 36.7 Hamish Young 13/RET 13.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020