2020 Valeur-Jensen Stamford Denmark Race
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
Course 1 Racing
PHRF_ToT Division
Class 1 PHRF - NS
1.   6160 FloIII C&C 25 James Goodridge 1 1.0
2.   USA 14691 Alliance C&C 27 William Lewis 2 2.0
3.   43885 Neva Beneteau First 235 Alex Henkin 3 3.0
4.   USA 338 Miss Lee Sea CATALINA 270 John Morrow 4 4.0
 
Class 2 PHRF - NS
1.   USA 89 Veronica Islander Bahama 30 Ed Tella 1 1.0
2.   USA 51101 On The Mark II Hunter 35.5 Marc Luxemburg 2 2.0
3.   USA 32458 Janifferjil Sabre 34 Jane Bergere 3 3.0
4.   USA 1358 Silver Fox J 24 Jasjeet Sood 4 4.0
5.   USA 40712 Miller's Crossing Rodgers 26 Christopher Miller 5 5.0
6.   USA 295 Liberty Sabre 34 Leonard Shavel 6 6.0
7.   231 Pauls Hardware Beneteau Oceanis PAUL ADELBERG 7 7.0
8.   USA 114 Soup Bone IV Chrysler 27 Lyndon Helmbolt 8 8.0
9.   USA 60164 Timaru Jeanneau 39i Carter Harris 9 9.0
10.   USA 23648 PHOENIX (C) C & C 34 Robert Lussi 10 10.0
 
Class 3 PHRF - NS
1.   359 Fantasy Girl X-332 Wendy Walasek / Vincent Nanni 1 1.0
2.   USA 11426 Rascal Ericson 39 Christopher Schneider 2 2.0
3.   USA 33571 Arbitrage Hobie 33 Brooks Ritchey 3 3.0
4.   USA 51226 Xanadu X Yacht 41 Charles and Elaine Goodrich 4 4.0
5.   USA 10104 First Light Tartan 101 Dana OBrien 5 5.0
6.   USA 41437 Celebration (II) Tripp 37 Sea Scout Ship 6 6 6.0
7.   USA 8 Tonic Beneteau First 35 Steve Lukens 7 7.0
8.   USA 25567 Iris Sabre 426 Lee Backus 8 8.0
9.   USA 61297 Rascal Dehler 38c Rory Cumming 9 9.0
10.   USA 26 Redline J 92 Ray Gustin 10 10.0
 
Class 4 PHRF
1.   USA 164 Lucida J 27 Ines Purcell 1 1.0
2.   43595 Loki 4 Cal 33-2 Richard Correll 2 2.0
3. Doyle Sailmakers  USA 42832 Marie Tartan 372 Paul Eliea 3 3.0
4.   USA 2114 3 Amigos J 24 Matias Healy 4 4.0
5.   USA 165 Speedway Boogie Colgate 26 Chris Brady 5 5.0
6.   USA 135 Navis Bona J 27 Christopher Hynes 6 6.0
7.   USA 60623 Chasseur Sabre 38 Sandy McLane 7 7.0
8.   USA 138 Roo C&C 33-2 Gary Tarnoff 8 8.0
9. Other  USA 60141 Veronique Beneteau First 345 Bert Rubin de Cervens 9 9.0
 
Class 5 PHRF
1.   USA 60468 Gemini Hanse 375 James Coffman 1 1.0
2.   USA 41426 Southern Cross Frers 33 Brian Higgins 2 2.0
3.   USA 92 Easy Red J 92 John Cutting 3 3.0
4.   USA 91 Vixen J 92 Jim Weil/ EJ Haskell 4 4.0
5.   USA 40458 Voidoid V CTM 33 David Blagden 5 5.0
6.   USA 63136 Shining Star Farr 33 Steve Hayes 6 6.0
 
 
Course 2 Racing
PHRF_ToT Division
Class 6 PHRF
1.   USA 747 Slingshot Melges 24 Wes Whitmyer Jr 1 1.0
2.   USA 33675 Evil Monkey Soverel 33 David Schmidt 2 2.0
3.   USA 175 Strange Brew J 105 Randy Bourne 3 3.0
4.   USA 155 Crazy Train Melges 24 Patrick Croke 4 4.0
5.   USA 69 Sunshine Daydream Beneteau First 36.7 Chris Fesenmeyer 5 5.0
6.   USA 90 Surfer Girl J 88 Keith Rehder 6 6.0
7.   USA 52361 Frequent Flyer Beneteau First 36.7 Alistair Duke 7 7.0
8.   USA 30521 Glim C&C 40 William Klein 8 8.0
9.   USA 619 Scapegoat J 105 James Reichel 9 9.0
10.   USA 83 J gro J88 douglas grover 10 10.0
11.   USA 226 Shooting Star J105 Robert Betensky 11 11.0
12.   USA 110 FiveEast Beneteau First 36.7 Frank Sess 12 12.0
13.   USA 114 Cathexis X382 Bryan & Kara Schapperle 14/DNC 14.0
 
Class 7 PHRF
1.   51 UNPLUGGED Custom 28 Chris and Marc Malloy 1 1.0
2.   USA 2609 Smokeshow GP 26 Paul Sevigny 2 2.0
3.   USA 200 Emoticon J 109 Jonathan Rechtschaffer 3 3.0
4.   USA 52418 Joyride J 109 Greg Imbruce 4 4.0
5.   USA 261 Growth Spurt J 109 John Greifzu, Jr. 5 5.0
6.   USA 163 Rhiannon III J 109 Chris Nicholls / Cao Deambrosio 6 6.0
7.   USA 332 Strider J 109 Daniel Corcoran 7 7.0
8.   USA 60036 Loblolly Sunfast 3600 Michael Greene 8 8.0
 
Class 8 PHRF
1.   USA 52559 Tenacity Beneteau First 44.7 Samuel Fuller 1 1.0
2.   USA 16 Fireball J 111 Bill & Jackie Baxter 2 2.0
3.   39538 Redemption Farr 395 david goldstone 3 3.0
4.   USA 52300 Jules Baltic 52 Thomas Dunn 4 4.0
5.   USA 39516 Avalanche Farr 395 Craig Albrecht 5 5.0
6.   USA 12 The Roost J 111 Pito Chickering 6 6.0
7.   USA 30001 Spicy C&C OD 30 Gregg Clark Jim Grover Pete Manion 7 7.0
8.   USA 50807 M Squared J/120 William Mack 8 8.0
9.   USA 104 Wild Child J 111 Peter Hansen 9 9.0
 
Class 9 PHRF-Plus 1
1.   USA 326 HOONIGAN J105 Wes Pelland 1 1.0
2.   USA 39534 Skye Farr 395 Ty Anderson 2 2.0
3.   19 Vicitan Figaro 2 Ben Lilly 3 3.0
4.   USA 26 Group 5 Figaro 2 Vadim Shablinsky 4 4.0
5.   66 Williwaw Figaro 2 Ben Hunt 5 5.0
6.   USA 61132 Rumba J 133 Ove Haxthausen 6 6.0
 
Class 10 PHRF
1.   USA 39 Christopher Dragon XI Ker 40+ Andrew & Linda Weiss 1 1.0
2.   USA 1201 After Midnight CTM41 Paul Jeka 2 2.0
3.   USA 4000 Bellerophon Farr 40 OD Rick & Skip Sinclair 3 3.0
4.   USA 60711 Phantom XP44 Chris Schoen 4 4.0
5.   USA 51552 Magic Santa Cruz 52 John & Erica Corwin 5 5.0
6.   USA 60874 Xpatriate Xp44 Peter Grueterich 6 6.0
7.   NZL 8008 Rikki R/P 42 Bruce Chafee 7 7.0
8.   USA 56600 Coyote Bolt 37 William Clemens 9/DNC 9.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020