2015 Storm Trysail Club Block Island Race
Final Cumulative Results
Select to view a specific Class:
All Classes
IRC 1 DH
IRC 2
IRC 3
IRC 4
J44
Multihull (NEMA)
PHRF 1 DH
PHRF 2
PHRF 3
PHRF 4
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Race
1
Total
Block Island Racing
IRC Division
IRC 1 DH
1.
USA 50622
Mireille
J 120
Hewitt Gaynor
1
1.0
2.
USA 43968
Alibi
J 120
Gardner Grant
2
2.0
3.
USA 93367
Pegasus
Beneteau First 36.7
Hartmut Ludwig
3
3.0
4.
USA 52787
Next Boat
Morris 45
Mark Ellman
4
4.0
5.
USA 1
Jazz
J 88
Rod Johnstone
5
5.0
6.
USA 52173
Finale
Beneteau First 36.7
Thomas O'Connell
6
6.0
7.
USA 332
Strider
J 109
Andrew Berdon
9
/
DNF
9.0
8.
USA 60036
Helios
Sunfast 3600
Adrian Little
9
/
DNC
9.0
IRC 2
1.
USA 315
Carina
Custom 48
Rives Potts
1
1.0
2.
USA 39505
Talisman
Farr 395
John Bailey
2
2.0
3.
USA 12
Red Sky
J 122
John Pearson
3
3.0
4.
USA 93499
Valkyrie
Beneteau First 44.7
Drew Chapman
4
4.0
5.
USA 779
Froya
Custom 46
Briggs Tobin
5
5.0
6.
USA 32441
Cygnette
Swan 441
William Mayer
6
6.0
7.
USA 43950
Temptress
Taylor 41
John Gowell
7
7.0
8.
USA 52238
Rágana
Cape Fear 38R
Darius Peleda
9
/
DNC
9.0
J44
1.
USA 25244
Kincsem
J 44
Joerg Esdorn
1
1.0
2.
USA 43600
Vamp
J 44
Leonard Sitar
2
2.0
3.
GBR 5598T
Kenai
J 44
Chris Lewis
3
3.0
4.
USA 44007
Beagle
J 44
Philip Gutin
4
4.0
IRC 3
1.
USA 4304
Christopher Dragon
Sydney 43
Andrew & Linda Weiss
1
1.0
2.
USA 1131
Soulmates
Custom Goetz 40
Adam Loory
2
2.0
3.
USA 60564
Warrior Won
Xp 44
Christopher Sheehan
3
3.0
4.
USA 45454
Lir
Swan 45
John McNamara
4
4.0
5.
USA 60492
Lucy Georgina
Xp 44
Peter Bacon
5
5.0
6.
USA 52756
Sarah
X-41
Gregory Manning
6
6.0
7.
USA 4994
White Gold
J/44 modified
Thomas Manco
7
7.0
8.
USA 51601
Oakcliff Farr 40-Black
Farr 40
Oakcliff Sailing
8
8.0
9.
USA 52056
King Daddy
Swan 56
Devin McGranahan
9
9.0
10.
USA 51990
Oakcliff Farr 40-Blue
Farr 40
Oakcliff Sailing
10
10.0
IRC 4
1.
USA 12358
Comanche
100' Maxi
Jim Clark
1
1.0
2.
USA 50069
Temptation - Oakcliff
Custom Ker 50
Arthur Santry
2
2.0
3.
USA 52599
Snow Lion
Ker 50
Lawrence Huntington
3
3.0
4.
USA 51000
Bombardino
Santa Cruz 52
James and Macrae Sykes
4
4.0
5.
USA 2600
Siren
RP 56
William Hubbard
5
5.0
6.
USA 51552
Magic
Santa Cruz 52
Kenneth Laudon
6
6.0
PHRF_ToT Division
PHRF 1 DH
1.
USA 60449
Weegie
Columbia 32
Richard Fleischman
1
1.0
2.
USA 32006
Six Brothers
C-32
Chris Kramer
2
2.0
3.
USA 60628
Max
Pogo 10.5
Moritz Hilf
3
3.0
4.
USA 39
Pleiad Racing
Class 40
Edward Cesare
5
/
DNC
5.0
PHRF 2
1.
USA 234
Argo
Catalina 400
Boris Keselman
1
1.0
2.
USA 32730
Inisharon
F&C 44
Jim Murphy
2
2.0
3.
40852
Audacious
Frers 33
Robert Farnum
3
3.0
4.
USA 32510
Hiro Maru
Swan
Hiroshi Nakajima
4
4.0
5.
USA 30078
Scarecrow
Soverel 30
Jim Farrell
5
5.0
6.
USA 32834
Tenacious
Baltic 38
Jeff Taylor
6
6.0
PHRF 3
1.
USA 324
Young American
J 105
AYC Jr. Big Boat Team - Becker
1
1.0
2.
USA 224
That's Ridiculous
Beneteau First 36.7
Francis Nilsen
2
2.0
3.
USA 60260
Milky Way
Dufour 40
Alexander Natanzon
3
3.0
4.
USA 51512
Rocket Science
J 120
Rick Oricchio
4
4.0
5.
USA 52361
Frequent Flyer
Beneteau First 36.7
Alistair Duke
5
5.0
6.
USA 30252
Moxy
Xp 33
Paul Brindak
6
6.0
7.
USA 335
Mistral
J 105
Dan Nash
7
7.0
8.
USA 2112
YYZ
Jeanneau 53
Justin Bonar
8
8.0
9.
USA 98
Sparta
X-35
Yevgeny Osherov
9
9.0
10.
USA 52554
Jamala IV
Beneteau First 36.7
Hamish Young
10
10.0
11.
USA 71199
Prevail
Beneteau 42s7
Pritz Swack
12
/
DNC
12.0
PHRF 4
1.
USA 407
Sundari
Farr 400
Barry Gold / Scott Florio
1
1.0
2.
USA 52120
Brigand
Custom 50
Sean Saslo
2
2.0
ToT Division
Multihull (NEMA)
1.
6201
Tribe
Gunboat
Greg Gigliotti
1
1.0
2.
USA 6001
Fault Tolerant
GB 60
Robert Alexander
2
2.0
3.
USA 60682
Infidel
Dragonfly 32
Daniel Galyon
3
3.0
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy