28th Annual Annapolis Leukemia Cup Regatta
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Total
Leukemia Cup Regatta - Annapolis Division A Multihull Racing
ToT Division
Multihull B
1.   USA M583 Narrow Escape Trimaran Ben Corson 1 1.0
 
 
Leukemia Cup Regatta - Annapolis Division A Pursuit Racing
Pursuit Division
PHRF - A0/A1
1.   USA 54 Chessie Racing Tripp 62 George Collins 1 1.0
2.   157 Endorphin Melges 32 Scott Steele 2 2.0
3.   USA 35 Mummbles Farr 30 Brad Kauffman 3 3.0
4.   USA 38012 ZUUL Aerodyne 38 Benedict Capuco 4 4.0
5.   4607 Sodalis III J 46 Jim Demarest 5 5.0
6.   USA 2722 M’am’selle J 122 Cindy and Ed Hartman 7/TLE 7.0
 
PHRF - A2
1.   USA 61304 Das Boot 3.0 Italia 9.98 Jay Muller 1 1.0
2.   USA 999 Mama Tried Beneteau FC 10 Andrew Noel 2 2.0
3. 118   USA 118 PATRIOT IV Melges 24 US Patriot Sailing / Steve Young 3 3.0
4.   USA 22 Delirium J 33 David McCullough 4 4.0
5.   USA 04 Cookie Monster Salona 380 Steve H 5 5.0
6.   85 Split Decision C&C 99 Jordan Tacchetti 6 6.0
7.   USA 998 #998FORACURE Italia 9.98 John Dodge 8/TLE 8.0
8.   USA 181 Weather Permitting Viper 640 Robert & Becky Ranzenbach 9/RET 9.0
 
PHRF - B
1.   USA 655 Chill J 80 Will McCollum 1 1.0
2.   18 Moe Foe Ultimate 20 Erik Lostrom 3/TLE 3.0
 
J 30
1.   USA 63300 Avita J 30 Daniel Watson 1 1.0
2.   USA 33504 Shamrock J 30 Bruce Irvin 2 2.0
3.   USA 32766 Pogo J 30 Charles Lutz 3 3.0
4.   USA 526 TOTALed MAYHEM J 30 Doug & Amy Stryker 5/RET 5.0
 
J 35
1.   USA 53408 Aunt Jean J 35 James Sagerholm/AJ Syndicate 1 1.0
2.   USA 42979 Abientot J 35 Roger Lant 2 2.0
3.   USA 33785 Valhalla J 35 Valhalla Sailing Project Mike Wood 3 3.0
 
J 105
1.   USA 250 Smoke 'n Oakum J 105 David Scheidt 1 1.0
2.   USA 407 Chessie J 105 John Kircher 2 2.0
3.   USA 501 Tenacious J 105 Carl Gitchell 3 3.0
4.   USA 303 Velvet Hammer J 105 Brian & Kristen Robinson 4 4.0
5.   USA 251 Breakaway J 105 Richard Hinds 5 5.0
6.   USA 527 Firebrand J 105 Jon Slabaugh 7/TLE 7.0
7.   USA 523 Santas Reign, Dear J 105 Donald Santa 7/TLE 7.0
8.   USA 300 Ctrl Alt Del J 105 Ben duPont 10/RET 10.0
9.   USA 252 Peregrine J 105 Bill & Linsley Carruth 10/RET 10.0
 
Leukemia Cruising
1.   43438 Ingenuity Ranger 28 Joe Lombardo 1 1.0
2.   Dolce Vita Hanse 508 Jack Naglieri 3/TLE 3.0
3.   43937 Goat Soup Cal 39 Otto Sipe 3/TLE 3.0
4.   T Iza Vela Tartan 3400 Bob Arias 8/RET 8.0
5.   19 Cricket Bristol 40 Matt White 8/RET 8.0
6.   001 LM Valiant LM32 Chris Munson 8/RET 8.0
7.   USA 62405 Day Dream O'Day 25 Jack LaMay 8/DNC 8.0
 
PHRF - N
1.   USA 40826 Kokomo Express Express 35 Terri High / Brett Sorensen 1 1.0
2.   USA 8247 Seaya Later CS 34 Craig Lisk 2 2.0
3.   USA 1600 Caliente Cal 25 Gerard Field 4/TLE 4.0
4.   1121 Lekker H-Boat 27 Steve Madden 4/TLE 4.0
5.   USA 93468 SpinDoctor C&C 110 Babak Rajaee 4/TLE 4.0
6.   312 Wiggy Wiggy Rainbow Julianne Fettus 9/RET 9.0
7.   97080 Breezy Girl Feeling 346 Tim Layne 9/RET 9.0
8.   63066 3-6-9 Capri 30 Patrick Seidel 9/DNC 9.0
 
CRCA - Spinnaker
1.   1297 Quintet Cal 25 Mike Miller 1 1.0
2.   USA 41393 Pegasus C&C 35 MkIII Patrick Hylant 2 2.0
3.   USA 933 Committed J 22 Warren/Tracey Richter/Golde 3 3.0
4. North Sails  USA 51639 Himmel Dehler 39 Donald Snelgrove 4 4.0
5.   93187 Flagfest Pearson 31-2 WK Daniel Flagler 5 5.0
6.   USA 4515 Revolution CS 30 Douglas Ellmore, Sr. 6 6.0
7.   93677 Winsome Ride Bavaria Cruiser 46 Mark Lister 7 7.0
8.   93679 Jahazi Bavaria 38 David Dodson 8 8.0
9. Doyle Sailmakers  1264 Juan Fine Day San Juan 21 Peter Harsh 9 9.0
10.   USA 121 Atlas C&C 121 Peter Holden 11/TLE 11.0
11.   USA 9 Cloud Nine Catalina 275 S Paul Kaladas 11/TLE 11.0
12.   USA 61043 Nomad Sabre 38 Seth Winnick 11/TLE 11.0
 
CRCA - Non-Spinnaker
1.   4444 mojo wauquiez julian bigden 1 1.0
2.   60340 Anneliese B-40 Joseph Zebleckes 2 2.0
3.   USA 11 Calypso J 105 Tom Beck 4/TLE 4.0
4.   USA 60498 Curlew Valiant David Densmore 4/TLE 4.0
5.   USA 2888 Gone Away J 28 Daniel & Maria Dagit 4/TLE 4.0
6.   USA 93184 Gracefull Wind Ericson 34 Tom Guild 4/TLE 4.0
7.   411 Miles To Go Beneteau Oceanis 41.1 Erik Halverson 4/TLE 4.0
8.   USA 63320 Molto Bene Beneteau First 42 Tristan & Sheila Keen 4/TLE 4.0
9.   USA 156 Five O'clock O'Day Michael Jewell 10/RET 10.0
 
 
Leukemia Cup Regatta - Annapolis Division B Racing
One Design Division
Alerion 28
1.   USA 2500 Caroline Alerion 28 Kevin McNeil 2 1 3.0
2.   162 Hero Squad III (ROTPC) Alerion 28 Andrew Eyring 1 2 3.0
3.   USA 296 Escape Alerion 28 James Kizziar 4 3 7.0
4.   USA 160 Skimmer Alerion 28 Jack & Marti Detweiler 3 4 7.0
 
Harbor 20
1.   97 Sugar Harbor 20 Garth Hichens 1 1 2.0
2.   312 Blackout Harbor 20 Ron Steele 4 2 6.0
3.   USA 311 Skimmer Harbor 20 Margaret Podlich 3 6 9.0
4.   USA 340 Velella Harbor 20 Marino diMarzo 2 9 11.0
5.   427 Brilliant Harbor 20 Kenneth Appleton 10 4 14.0
6.   341 Bullfrog Harbor 20 Tim Adelman 9 5 14.0
7.   213 Endurance Harbor 20 John Heintz 7 7 14.0
8.   usa 314 Volition Harbor 20 Curt Schwab 8 8 16.0
9.   325 Puffin Harbor 20 Bell & Hugh Carty 14 3 17.0
10.   324 Dolly Harbor 20 Frank Quigley 6 15 21.0
11. Ullman Sails  205 Elixir Harbor 20 Brian Wiersema 11 10 21.0
12.   USA 323 Allegro Harbor 20 Kenneth Stevens 5 17 22.0
13.   319 FuzzyLogic Harbor 20 William Sutton 12 11 23.0
14.   344 Merlyn Harbor 20 Ward Anderson 13 14 27.0
15.   usa 132 Sheila Marie Harbor 20 robert kehoe 16 12 28.0
16.   185 Mighty Pearl Harbor 20 Walter Laird 18 13 31.0
17.   342 Tru Blu Harbor 20 Robert Kottler 15 16 31.0
18.   162 Mofongo Harbor 20 Patrick Shannon 17 18 35.0
19.   usa 418 SWifty Harbor 20 RICK WEAVER 22/DNS 19 41.0
20.   600 Last Hurrah! Harbor 20 David Smith 19 22/DNF 41.0
21.   USA 326 Yellow Jacket Harbor 20 Bulman Scholz Sullivan Syndicate 22/DNC 22/DNC 44.0
 
Herreshoff 12.5
1.   471 Hubcap Herreshoff 12.5 Cynthia Weber 1 1 2.0
2.   USA 522 Raven Herreshoff 12.5 William Museler 2 2 4.0
3.   263 Pot O' Gold Herreshoff 12.5 (Doughdish) Terrell Otis 3 3 6.0
4.   479 Clover Herreshoff 12.5 Heidi Rothenhaus 5/DNC 5/DNC 10.0
 
 
Leukemia Cup Regatta - Herring Bay Racing
PHRF_ToT Division
PHRF - Non-Spinnaker
1.   USA 52324 Jubilee Beneteau First 36.7 Keith Mayes 1 1.0
2.   USA 93556 Allegiant J 42 Albert Bossar 2 2.0
3.   USA 93245 Nauti-Paws O'Day 35 William Kruse 5/RET 5.0
4.   N/A Firth of Tay Beneteau Oceanis 35.1 Peter Dezendorf 5/RET 5.0
 
 
Leukemia Cup Regatta - Rock Creek Racing
PHRF_ToT Division
PHRF - Spinnaker
1.   93627 Etoile Jeanneau SO 33i Barbie and Marcel Klik 1 1.0
2.   USA 28118 Heart Breaker S2 9 11 Frederick Sieber 2 2.0
3.   USA 93611 Caribbean Magic C&C 44 Gary and Greg Schoolden 3 3.0
4.   93612 Poco a Poco Beneteau 36.7 David Marcic 4 4.0
5.   73316 Kaimana Beneteau First 38 Lee and Jon Budar-Danoff 7/RET 7.0
6. Chesapeake Sailmakers  USA 61198 Berschert Bowman 48 Peter Scott Peers 7/RET 7.0
 
 



Protest Filing Report as of 01/Oct/2020 @ 06:08 PM

No. Race # Protesting   Protested Reason Hearing Status Jury Decision
1. 1 Heart Breaker (USA 28118) vs Caribbean Magic (USA 93611) 08:30PM Closed Jury accepted Heartbreaker's withdrawal of the protest.
 

Back to previous page
Main Menu

SunTrust

Copyright © Interactive Creations 2000-2020